Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 15 maja 2021, 01:50

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 19 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Czy wg. Ciebie Thalmor jest zły czy dobry?
Thalmor to nic innego jak alegoria zła czy nawet nazizmu. 56%  56%  [ 19 ]
Thalmor to dobro jakiego potrzebuje Tamriel. 15%  15%  [ 5 ]
Masło 29%  29%  [ 10 ]
Liczba głosów : 34
Autor Wiadomość
 Tytuł: Thalmor jest wg. Ciebie dobry czy zły?
PostNapisane: 15 lut 2013, 11:00 
Pierwsza zarwana nocka
Pierwsza zarwana nocka

Gra w: Życie
Wg. mnie thalmor to alegoria zła, ba nawet nazizmu. Jest on tak przedstawiony jak Sithowie w Star wars, Żniwiarze w Mass Effect czy Sauron w Władcy Pierścieni. Ja osobiście jako Polak czuję wstręt do każdego systemu totalitarnego czy to w grze czy w realnym świecie. Jeżeli nie wierzycie to wejdźcie na ten link : http://elderscrolls.phx.pl/index.php?op ... Itemid=114

Tytuł: Re: Thalmor jest wg. Ciebie dobry czy zły?
PostNapisane: 15 lut 2013, 11:04 
RON

Gra w: Banowanie ;]
em... Masło? nie nie, fakt Thalmor jest może i "zły" tak przedstawili go twórcy( w końcu te Elfy są dumne i zapatrzone w siebie) może porównanie do nazizmu jest i trafne.

PS. Nie ten dział, no i obawy Peragona się sprawdziły zaczyna się wysyp Ankiet :P
z resztą już jest temat o Thalmorze, tam można opinie wyrażać, władza zdecyduje co zrobić z tym tematem ;)

PostNapisane: 15 lut 2013, 11:12 
Kapituła FCoA

A czy już taki temat czasem nie istnieje albo coś podobnego do niego?
Oczywiście zagłosowałem na 2 opcje.

Cytuj:
Ja osobiście jako Polak czuję wstręt do każdego systemu totalitarnego

Ehhh.... aż szkoda gadać. Powiedz mi jeszcze, że popierasz liberalną ekonomię i nie-interwencjonizm państwowy....

EDIT: O Zefiron mnie ubiegł.

PostNapisane: 15 lut 2013, 15:19 
Casual
Casual

Husar512 napisał(a):
Wg. mnie thalmor to alegoria zła, ba nawet nazizmu. Jest on tak przedstawiony jak Sithowie w Star wars, Żniwiarze w Mass Effect czy Sauron w Władcy Pierścieni. Ja osobiście jako Polak czuję wstręt do każdego systemu totalitarnego czy to w grze czy w realnym świecie. Jeżeli nie wierzycie to wejdźcie na ten link : http://elderscrolls.phx.pl/index.php?op ... Itemid=114
Ciekawe spojrzenie, jak rozumiem "nazizm" jest bardziej "zły" od "zła"? Nie powiem takie stwierdzenie jest dla mnie jakimś novum ale zostawmy to.

W sumie z niczym się nie zgadzam, łącznie z "kawałkiem" o Sithah czy Żniwiarzach bo i oni nie są wcale pokazani jako zło wcielone. Zresztą co ma być kryterium dobra i zła w fikcyjnym świecie? Tu nie ma dualizmu dobra i zła, nie ma Boga i Szatana ( spora część forumowiczów z całą pewnością i tak nie wierzy ani w jednego ani drugiego ) jest tylko Anu i Padomay którym trudno przypisać takie cechy. Z jakiej perspektywy będziemy więc oceniać dobro i zło? Z perspektywy teologi Katolickiej? Utylitaryzmu? Marksizmu-Leninizmu? Hmm? Żadnych z nich nie będzie właściwa względem świata który po prostu nie jest naszym światem.

A czy Thalmor jest alegorią nazizmu? Wątpię, nazizm jest zjawiskiem czysto niemieckim i nie ma przełożenia na wymyśloną rasę wymyślonego świata. Oczywiście pewne podobieństwa są ale jest ich nie więcej niż różnic a i co do zasady są one pozorne, to w dużej mierze bardziej kwestia estetyki niż treści. Wątek ten chętnie rozwinę jeśli kolega sobie tego życzy ale wpierw mała uwaga potrzebna byśmy nie "strzępili" bezproduktywnie języków. Otóż mam wrażenie, że kolega lubi historie jeśli tak to na pewno pojęcie "krytyki źródeł" nie jest mu obce. Radziłbym więc ową krytykę zastosować również do lore TESO bo to jest podawane w dużej mierze w formie różnych pamiętników, książek historycznych, pamfletów, listów itp. które mają w ramach świata własnych autorów o ograniczonej wiedzy, osobistych celach i tym podobnych czynnikach ograniczających ich wiarygodność. Rzeczony tekst z AW jest zdaje się tłumaczeniem pierwszej edycji "Pocket Guide to Empire". Owy PGE jest w ogromnej mierze najzwyczajniej w świecie imperialną propagandą, czasami wręcz zupełnie ordynarną i często sprzeczną z innymi źródłami. Owe "dzieło" mówi np. że Leśne Elfy to taka banda idiotów, która koła od wozów bierze za kapelusze i nosi je na głowach... litości. To właśnie imperialna propaganda - wszyscy inni to dzikusi lub barbarzyńcy którym dobry Tiber Septim przynosi cywilizacje. Zresztą czy naprawdę kolega wierzy, ze Altmerzy "nie czują wobec siebie nawzajem żadnej czułości, wrażliwości i nie wiedzą co to współczucie"? Wierzy kolega, że zabijają 9/10 swoich dzieci? Przy takich praktykach dawno by wymarli i to nawet mimo długiego życia. Zresztą proszę to skonfrontować z "Prawdziwą Berenziah" (swoją drogą tez budzi wątpliwości co do wiarygodność). Nie znaczy to, że Altmerzy żadnych praktyk eugenicznych nie mają, to co zostało opisane jest jednak bzdurą. A może wierzy kolega w imiona-liczby? Jeśli tak to proszę się zastanowić nad brakiem jakiejkolwiek w nich powtarzalności w ramach całej serii. Nie, to z całą pewnością nie są proste liczby a i to nie byłoby bulwersujące bo i we wczesnym, starożytnym Rzymie tak się zdarzało a chyba nie ma go kolega za totalitaryzm. Wreszcie, nawet jeśli, to liczby mają u Altmerów znaczenie szczególne, mistyczne a nie są wyrazem jakiegoś "obozowego" odczłowieczenia. To już jednak szczegóły, chodzi o to, że tłumaczenie PGE z AW należy poddać krytyce i dopiero wtedy będziemy mieli o czym rozmawiać.

A w ramach ankiety odpowiedź brzmi masło bo na pewno nie "alegoria nazizmu" ani nie "dobro potrzebne Tamriel" a tak przynajmniej zółty kolor się zgadza.

PostNapisane: 15 lut 2013, 19:59 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Jak by się tak zastanowić to nie wiemy czego tak naprawde chcieli naziści. Może poprostu chcieli zjednoczyć Europe pod jednym sztandarem? Może niechcieli żeby póżniej wybuchały wojny? Sami wiecie że takie rzeczy wymagają użycia siły, jak w Fable III. Podobnie może być z Elfami w Skyrimie.

PS. Nie żebym bronił nazistów albo coś :D

PostNapisane: 15 lut 2013, 20:08 
Nałogowiec
Nałogowiec

up@ bardzo naiwny sposób postrzegania nazizmu... może żeby nie wywołać kłótni nie ustosunkuję się do tego.

@Peragon i @Arterion może nie tak skomplikowanym językiem, bo ktoś, kto pyta: "czy ten jest zły, a ten dobry?", stawia go w moim świetle za deczko ograniczonego, no i dodając do tego błąd w tytule przestałam mieć co do tego wątpliwości. Stawiam jeszcze na młodziutki wiek, więc mogę troszkę wybaczyć.

PostNapisane: 15 lut 2013, 23:09 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

Gra w: Morrowind
Z lekkim znużeniem czytałem post @Arteriona - albo kolega nie zrozumiałem tematu, czy też raczej pytania zadanego w temacie, albo zrozumiał, ale to pominął, żeby móc powrzucać takie teksty jak np:

Cytuj:
Z perspektywy teologi Katolickiej? Utylitaryzmu? Marksizmu-Leninizmu?

Wow. Bardzo mądrze. Szkoda, że nie pojawił się imperatyw kategoryczny, wtedy to już w ogóle by było na poziomie...

Takie rozważania są jałowe. Temat określa klasę problemów - pyta o to, czy w naszej subiektywnej opinii Thalmor jest dobry czy zły. Zjechanie pytania od góry do dołu na podstawie zaawansowanej metafizyki świata TES, historii tegoż etc. etc. jest bezzasadne. Zupełnie bezcelowe. Drugą sprawą jest, że autor ankiety dokonał hiperbolizacji na kosmiczną skalę, w swoim systemie wartości, podając opcje skrajne i w jego przekonaniu doskonale wyrażające absolutne dobro i zło - tylko czy czujesz się władny, żeby go prostować?

W mojej optyce Thalmor nie jest dobry - jego cele nie przystają wobec filozofii, jaką przyjmuję wewnątrz i wobec Nirnu. Teoretycznie jestem w stanie zrozumieć ich argumenty, ale ich nie przyjmuję. Ot, zwyczajnie chyba mnie Lorkhan zdeprawował :P .

Obrazek

PostNapisane: 16 lut 2013, 01:51 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Gra w: TES 3,4,5, Trylogia Mass Effect, Total War Empire, Total War Shogun 2
Mi Thalmor kojarzy się z Brytyjczykami, u których zapanował nazizm... Bardziej wyniosłej i rasistowskiej postawy nie odczuwałem jak u Thalmorczyków. Ale to tylko moje odczucia prostego, przeciętnego masakratora wampirów i smoków :D

PostNapisane: 21 lut 2013, 16:49 
Casual
Casual

@Virgil
Może być i imperatyw kategoryczny, tak jak i inne "trudne" słowa z których użycia sobie kolega kpi, zresztą może i słusznie.

Czy takie rozważanie jest jałowe? Nie sądzę. Jałowym jest pozostanie na, jak to kolega nazwał "poziomie problemu określonym przez temat". Poziom "Thalmor dobry/Thalmor zły" jest jałowy bo zupełnie nudny i nic nie mówiący. Gdzie miejsce na dyskusje, na argumenty, przy ograniczeniu się do wyrażenia subiektywnej oceny, niczym nie uzasadnionego widzimisię. Może to i "zjechanie pytania od góry do dołu na podstawie zaawansowanej metafizyki świata TES, historii" ale z tego zjechania kolega Husar512 czegoś się jednak może nauczyć w przeciwieństwie od pustego "Thalmor dobry/Thalmor zły". Nie sądzę by mi był za to wdzięczny i zapewne sympatii do mojej osoby teraz nie czuje ale tak wciąż jest bardziej sensownie. Dlatego nie, stanowczo wole pozostać na poziomie gdzie można sobie troszkę podyskutować. Tak jest, ciekawiej, zabawniej i bardziej hmm rozwijająco.

A co do Lorkhańskiej deprawacji to zdaje się, że jest ona bardzo powszechna. Jakiś czas temu, w dziale lore na forum Bethesdy był temat o Lorkhańskiej/Anty-Lorkhańskiej wizji świata i mocno przeważająca cześć wypowiadających się opowiedziała się za Lorkhanem. Cóż, zdegenerowani Wandering Ehlnofey zawsze byli liczniejsi.

Ah i przykro mi, że moja poprzednia wypowiedź nie była dość zajmująca. Następnym razem dodam jakiś ożywczy dowcip typu "ilu ordynatorów potrzeba do wkręcenia żarówki" czy coś w tym stylu :P .

PostNapisane: 21 lut 2013, 18:26 
Nałogowiec
Nałogowiec

Dyskusja jest dobra i może czegoś nauczyć, no ale nie tu jej miejsce. Pytanie brzmi "Thalmor jest wg. Ciebie dobry czy zły?" więc można tu, a nawet trzeba, patrzeć z perspektywy katolicyzmu/utylitaryzmu/marksizmu-leninizmu. Na tym polega subiektywna ocena ;)
Jeśli chodzi o Thalmor, dla mnie to po prostu organizacja dbająca o interesy swojego państwa. Metod przez nich stosowanych nie pochwalam, ale na pewno nie są "złem wcielonym". Są skuteczni i sieją propagandę, tyle starczy.

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 19 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona