Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 14 maja 2021, 13:08

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 16 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dwemerowie czy Krasnoludowie
PostNapisane: 01 gru 2011, 09:16 
Casual
Casual

Kuba napisał(a):
W takim razie co kierowało nimi kierowało nadając nazwy "krasnoludzkie" na przedmioty, a "dwemerskie" na podziemia.

Może po prostu tak się w Tamriel utarło przez lata? O przedmiotach mówi "krasnoludzkie", o podziemiach "dwemeryczne". A raczej chyba odwrotnie, przynajmniej "artefakt" lepiej mi się w głowie łączy z "dwemeryczny", choć już "zbroja krasnoludzka" brzmi lepiej, niż dwemeryczna.

Rasy w Tamriel się mieszają, już nie tylko Nordowie zamieszkują Białą Grań, czy Wichrowy Tron, nie mówiąc już o tyglu kulturowym w Cyrodiil, a zwłaszcza w stolicy. Pewne zwroty z czasem stają się częściej używane, w końcu wszyscy tak mówią. To czyste spekulacje oczywiście, ale imersja rośnie szybko podczas takiej skądinąd bezużytecznej dyskusji, prawda? :-)

Co do tłumaczenia, to nie sądzę, żeby tłumacze zawracali sobie głowę takimi rozważaniami. Jak w oryginale jest "dwemer", to tłumacz pisze "dwemeryczny", jak "dwarven", to "krasnoludzki". I tyle :-)

PostNapisane: 01 gru 2011, 10:52 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: Dragon Age: Origins - Ultimate Edition,
Ja zawsze rozumiałem to w trochę inny sposób, że Dwemerowie to są Starożytni przodkowie Krasnoludów, a Krasnoludy są ich kolejnym pokoleniem gdyż tak samo jak Dwemerowie mają Długie brody, są niscy i często otyli. Krasnoludy mi się kojarzą z Machinami do kopalni itp. a Dwemerowie z wymarłym gatunkiem krasnoludów. A w tłumaczenia nie wnikam bo nie jestem za bardzo dobry z angielskiego.

PostNapisane: 01 gru 2011, 11:13 
Casual
Casual

Hmm...

Obecnie na Tamriel nie ma ani Dwemerów ani Krasnoludów (o ile faktycznie można ich jakoś rozróżniać, nie wydaje mi się). Zniknęli dawno temu w tajemniczych okolicznościach pozostawiając po sobie artefakty, zbroje, broń, no i podziemia (często strzeżone przez wciąż działające! konstrukty i pułapki - zasilane przez parę!, prawdopodobnie z jakąś pomocą magii, ale współcześni magowie do tej pory nie potrafili jej wykryć).

Jest nawet parę książek z teoriami na ten temat (do znalezienia w Skyrim, Oblivion i Morrowind). Autorzy nie są specjalnie zgodni co do tego jak do tego zniknięcia doszło i jak te parowe mechanizmy i konstrukty mogą ciągle działać setki lat bez żadnej konserwacji i napraw.

PostNapisane: 01 gru 2011, 16:32 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: ME, TES, DA
Kuba napisał(a):
W takim razie co kierowało nimi kierowało nadając nazwy "krasnoludzkie" na przedmioty, a "dwemerskie" na podziemia..

Właśnie to. Im więcej się mówi o zawartości gier, tym więcej o samej grze. Im więcej się mówi o grze tym większy sukces odniosła ;p

PostNapisane: 02 gru 2011, 09:02 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Minecraft, Mount&Blade Warband, Zanzarah, Heroes V, i za niedługo Divinity II
Z tego co wiem orginalna nazwa brzmi Dwemerowie, a ludzie przekształcili ją na ,,Krasnoludy". Mgliście kojarzę, że krasnoludy to taka bardziej prostacka nazwa. A w ogóle to sprzęt jest krasnoludzki, bo korzystają z niego wielcy i tępi orkowie(bez urazy) a ruiny dwemerowe, bo interesują badaczy i magów, którzy lubią się wywyższać i odcinać od wojowników. :D

PostNapisane: 03 gru 2011, 10:04 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Sun Shadows napisał(a):
Z tego co wiem orginalna nazwa brzmi Dwemerowie, a ludzie przekształcili ją na ,,Krasnoludy". Mgliście kojarzę, że krasnoludy to taka bardziej prostacka nazwa.

i tutaj dochodzimy do sedna sprawy. pamiętajcie, że Cyrodil to nie Śródziemie. tutaj istnieje elfia rasa dwemerów, potocznie zwana krasnoludami, a Tolkienowych dwarves'ów tu nie ma. inny świat, inna rasa, tylko nazwa zapożyczona jako potoczna (i jak kolega wyżej zauważył - bardziej prostacka, czy też "używana przez ignorantów", bo chyba tak to w grze było określone).

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 16 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2