Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 06 maja 2021, 00:01

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 4 z 5   [ Posty: 41 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: SKYRIM = Śródziemie
PostNapisane: 08 lut 2012, 09:42 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: Dragon Age: Origins - Ultimate Edition,
Masakraman napisał(a):
Jeśli chodzi o mamuty które wyginęły daaaaaaawno temu, nie widzę żadnego podobieństwa.
A co do Tolkiena, fakt wymyślił naprawdę sporo i jeśli chodzi o fantasy to jest geniuszem, ale nie przesadzajcie bo wzorował się także na mitologiach i wierzeniach. Elfów i krasnoludów to on nie wymyślił.

Tolkien rozpoczął całą rasę Elfów, Krasnoludów, Orków, Goblinów i nawet ciutkę smoków, czytając książkę (Hobbit) można zauważyć że Smaug (Jedyny Legendrany pozostały smok) jest bardzo podobny do Alduina, sam opis Smauga jest podobny do Alduina, tyle że Alduin nie spał w swojej górze... on nawet góry nie ma :P I chyba jedyne co różni Smauga od Alduina to to, że Smaug miał łuski zakończone łagodnym zejściem, a Alduin miał jakby Kolce.

Eldond mi przypomina jakiegoś kolesia z Thalmoru, choć nie powinniśmy go przytaczać do Elfów, bo Wysoki Ród Elfów to nie są Pół Elfy-Pół ludzie, a czytam teraz od początku Trylogię WP, a za to w Hobbicie bardzo dużo Tolkien opisał Elronda, że jedyne co podobne ma do Elfa, to to że jest wysoki, smukły i ma elfickie Uszy xd.

Mi za to Saruman przypomina charakterem Ambasadora(czy tam kim on był..) tego Elfa w Zimowej Twierdzy Magów co zawsze gdy chciałeś z nim zagadać to walnął teksta że nie jesteś godzien aby z nim rozmawiać czy coś w tym stylu.

Ale nic za bardzo nie przypomina mi Mordoru, w Skyrimie żadne miasto nie jest podobne do Mordoru porównując z ogromną bramą i Czarną Wieżą Saurona.

PostNapisane: 08 lut 2012, 10:26 
Casual
Casual

Nie wymyślił elfów? O ile wiem, to elfowie byli wyobrażni... A właściwie elfy, wróżki. Nie spotkałem się przed Tolkienem z innymi elfami oprócz wróżkami\leprikonami czy jakoś tak :D

Ah, cholera nie! Mitologia Nordycka, sooory ludziska :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elf_(fantastyka)

podpieprzyłem sygnaturę Slasha, nyga please

PostNapisane: 08 lut 2012, 10:48 
Casual
Casual

Gra w: Skyrim, Saints Row The Third
W Edoras rosło drzewo? :P Czytałem i oglądałem i nie przypominam sobie nic takiego.

PostNapisane: 08 lut 2012, 10:52 
Casual
Casual

Nie, ludziom chodzi o podobieństwo Białej Grani do dwóch miast - do Edoras pod względem zabudowy, a do Minas Tirith pod względem drzewa które uschło :D

PostNapisane: 08 lut 2012, 11:07 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

no ludzie. 3 raz to powtórzę. Tolkien wymyślił jedynie świat i samą mitologię śródziemia.
cała reszta jak np.rasy zamieszkujące śródziemie to wykorzystane motywy z mitologii.
Elfy to Alfy z mitologii germańskiej zamieszkujące miasto Alfheim, pomocnicy bogów. były świetliste (liosalfar) i mroczne (svartalfar). wyobrażenie elfów jako wróżki itp. powstało w wywodzących się z germańskiej mitologiach skandynawskich.

jako ciekawostka - ostatni król władający mitologicznym Alfheim nazywał się Gandalf.

więc proszę łaskawie skończyć biadolenie, że Tolkien wszystko wymyślił, bo nawet (jak to ktoś trafnie zauważył) w przedmowie do "władcy" jest wszystko elegancko napisane.

PostNapisane: 08 lut 2012, 11:09 
Casual
Casual

No dobra, ale nie o tym temat, więc skończmy już ten wątek.

PostNapisane: 08 lut 2012, 11:13 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

a dlaczego nie o tym? jak najbardziej o tym skoro doszukujemy się podobieństw. a jeśli przy tworzeniu czerpano z tych samych źródeł (mitologia germańska, nordycka) to podobieństwa są nieuniknione.

PostNapisane: 08 lut 2012, 11:15 
Casual
Casual

Cholera, fakt. Zwracam honor :)

PostNapisane: 08 lut 2012, 11:17 
Casual
Casual

Gra w: gry od ponad 20 lat
Bliźniacze podobieństwo Skyrim do Śródziemia jest dyskusyjne. Nie ma sensu powoływać się na stwierdzenia, że zarówno u Tolkiena jak i w produkcji Bethesdy są elfy, krasnoludy i smoki. Idąc tym tokiem myślenia doszlibyśmy do wniosku, że każda produkcja zrzyna z kompendium stworzonego przez oksfordzkiego profesora. I będzie to poniekąd prawda. Z tym, że to truizm. O tyle krzywdzący dla TES, że zakładający wtórność tylko tej serii nie uwzględniając jak mocno szablonowe pod względem konstrukcji świata są gry pokroju Dragon Age czy całej rzeszy wydawnictw spod znaku Forgotten Realms. Bynajmniej nie staram się wysnuwać zarzutów wobec wymienionych gier, bo tak naprawdę cóż więcej można wymyślić w fantasy? W tym właśnie momencie powinniśmy dojść do wniosku, że TES na tle innych wypada w tej kwestii nad wyraz dobrze. U Tolkiena elfy to krystalicznie praworządne, dobre i szlachetne istoty. W The Elder Scrolls poszczególne odmiany elfów nienawidzą się nawzajem, a wszystkie razem chciałyby wykurzyć ludzi z Tamriel. Pewnym ekstremum są tu elfy wysokiego rodu, które swoje stosunki społeczne oparły na wyjątkowo rygorystycznych zasadach, do zabijania nieczystokrwistych noworodków włącznie. Do tego bezprecedensowe dla innych światów zniknięcie krasnoludów, brak halflingów czy gnomów i zastąpienie ich unikalnymi rasami khajiitów i argonian oraz uwypuklenie różnic międzyrasowych u ludzi (ja przynajmniej nie spotkałem się z tak wyraźnymi podziałami na ludzi i ludzi w innych krainach fantasy - homo sapiens to po prostu homo sapiens). Tych niuansów decydujących o niepowtarzalności świata Prastarych Zwojów jest całe mnóstwo. I owszem, tolkienowska interpretacja zawsze będzie bazą dla wszystkich producentów tego typu gier. Ale nie znaczy to, że wewnątrz tej struktury nie można dokonać daleko idących modyfikacji. Bethesdzie to się akurat udało.

PostNapisane: 01 mar 2012, 10:49 
Niedzielny gracz
Niedzielny gracz

Gra w: TES V SKYRIM GOTHIC III
Chyba temat do zamknięcia.

/Proszę nie odświeżać starych tematów bez konkretnych powodów. ;) Temat może nie do zamknięcia, ktoś na pewno będzie chciał się jeszcze wypowiedzieć. - mod.

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 4 z 5   [ Posty: 41 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona