Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 06 maja 2021, 00:42

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 4 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lorkhan
PostNapisane: 10 sie 2012, 16:03 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
Od pewnego czasu przyglądam się Lorkhanowi, jego historii, tym co się z nim działo i to wszystko wydaję mi się jakieś dziwne.

1. Lorkhan, Aedry i ich śmiertelność
Wersji stworzenia świata w uniwersum TES mamy multum, jednak w samym swoim sednie nie różnią się one aż tak bardzo. Mamy Anu/Anuiel i Padomaya/Sithisa, z ich krwi powstają Aedry, Deadry i gwiazdy. Lorkhan powstaje później, jako syn Padomaya, trudno jednak nazwać go Deadrą, a tym bardziej Aedrą. Potem Lorkhan przekonuje Aedry do stworzenia świata i tutaj zaczynają się schody. Czy Lorkhan brał udzial w kreacji? Czy tylko przekonał część et'Ada do stworzenia, sam nie biorąc w nim udziału? Jest to fundamentalna kwestia, biorąc pod uwagę, że to przez to Aedry stały się śmiertelne ( w opozycji do nieśmiertelnych, nie biorących udziału w stworzeniu Deadr) Jeśli Oszust nie brał w tym wszystkim udziału znaczy to, że jego śmierć jest tylko pozorna... ale przejdźmy dalej.

2. Shor/Shezzar/Sheor
Mitologia Merów (z wyjątkiem Dunmerów) w przeciwieństwie do ludzkiej przedstawia postępowanie Lorkhana jako skrajnie złe, a jego samego jako Oszusta, Bęben Zagłady. Stworzenie świata w Meskiej mitologii to katastrofa, śmiertelność i ograniczoność, podczas gdy ludzie odbierają to ,,trochę" inaczej. U różnych ras Lorkhan pojawiał się pod innymi imonami Shor, Shezzar, czy Sheor, za każdym jednak razem był krwiożerczym wojownikiem, zabijającym setki elfów i walczącym dla dobra ludzi. Niestety o Sheorze zbyt wiele nie wiadomo, natomiast znacznie więcej wiemy o Shorze, który kiedyś był głównym bóstwem nordyckiego panteonu oraz o Shezzarze. Ich kult powoli zaczął zanikać po połączeniu ludzkiego i elfickiego panteonu za czasów Alessji, jednak szczególnie Shor zachował sporą popularność. Tylko nie rozumiem jednego. Skąd oni się tam wzieli? Przecież Lorkhan nie żyje! Jego zwłoki krążą nad Tamriel! A jednak po ziemi chodzą niezwykle potężne byty, kojarzone z martwym bogiem. Wrócę do tego później. Na razie jednak frapują mnie 2 rzeczy a propos nich...
2a) Według niektórych wersji to nie Akatosh dał Amulet Królów Alessji, tylko właśnie Shezzar... Trudno zdecydować, która z wersji jest prawdziwa, jednak bez wątpliwości można stwierdzić, że Amulet jest dziełem Akatosha. Wątpię, żeby Lorkhan miał coś wspólnego z awatarem pod koniec Obka. Z drugiej zaś strony Akatosh nie ma zbytnio żadnego powodu, by chronić świat w przeciwieństwie do Lorkhana...
2b) Shor i Sovngard. Wszyscy, którzy skończyli Skyrima z pewnością odwiedzili nordycką krainę zmarłych. Każdy kto w swoim życiu wykazywał się typowo-nordskimi cechami szedł prosto do Sovngardu, gdzie zresztą możemy spotkać wielu naszych znajomych. Jeśli jednak spytamy się kilka razy któregoś z bezimiennych odpowie nam tak: (cytuję z pamięci) ,,Shora nie ma na swym tronie ponieważ jego jasność jest zbyt paląca dla śmiertelników." O ile wiemy, że Sovngard jest domeną Shora to teraz pytanie - co on tam robi? Przecież on jest martwy! Jeszcze inną sprawą jest gdzie znajduje się Sovngard. Wiemy, że to Aetherius, ale gdzie konkretnie? Na której planecie-bogu? Przecież Ósemka/Dziewiątka tego Lorkhana nie znosi! Pozostaje wiec tylko jedna możliwość - któryś z księżyców Secundzie, bądź Masserze, które są przecież ciałem Lorkhana...

3. Wcielenia Lorkhana, tzw. Shezzarines
Wyjaśnieniem części powyższych fenomenów jest istnienie tzw. Shezzarines, nie do końca zrozumiałych fenomenów. Najogólniej mówiąc są to ludzie będący pewnymi... hmm... przejawami Lorkhana, jego awatarami, choć nie w tym rodzaju, co smok Martina, bardziej subtelnymi, wcielający jego idee. Warto zauważyć, że wszyscy Shezzarines byli zdecydowanie proludzcy, a często też i antyelficcy - z jakiego powodu? Ponieważ Elfy to zasadniczy przeciwnicy Lorkhana, o czym pisałem już wcześniej. Patrząc pod kątem wierzeń głównym celem Merów (uogólniam, nie mówię oczywiście o każdym Merze, no i oczywiście pomijam Dwemerów, Dunmerów i Orsimerów) jest zagłada świata, powrót do nieograniczoności, podczas gdy Lorkhan chce ten świat zachować, broni go przed zniszczeniem. Dlatego też jestem skłonny raczej Lorkhana podejrzewać o dobre intencje i wręczenie Amuletu Królów. Akatosh, czy też Auri-El nie jest ,,ludzkim" bogiem, stworzenie świata to dla niego pomyłka, a jego interwencja podczas Kryzysu Otchłani mogła tylko torować drogę Alduinowi. Shezzarines w każdym razie tworzą coś w rodzaju ,,Oversoul" jak to ujął Micheal Kirkbride, który jest tym, kto jest uważany za Talosa, choć raczej lepiej byłoby go nazwać Lorkhanem. Do znanych Shezzarines należą Talos, Hjalti, Pelinal, Wulfhart, Zurin Arctus i Ysmir.

4. Ale Lorkhan przecież krąży mi nad głową, a jego serce niszczyłem w Morrowindzie?
Niezbyt znajduję na ten zarzut odpowiedź, ale z drugiej strony to skąd Shezzarines, skąd Shor? Mam pewną hipotezę na ten temat. Ciało Lorkhana, jego moc zostało zniszczone, czy to poprzez wszystkie Aedry, czy przez Trinimaca i Auri-Ela, jednak Lorkhan wciąż żyje, wciąż jest w stanie wpływać na Nirn, wciąż powstają jego emanencje w postaci właśnie Shezzarines, czy samego Shora, Shezzara i Sheora. Niewątpliwie ma on jakiś wpływ na uniwersum i to dość duży skoro jego personifikacje chodzą po Nirn i zabijają ludzi, czego Aedry raczej nie czyniły. Mam jeszcze kilka wątpliwości a propos tego, ale napiszę później, bo ten post i tak jest stanowczo za długi. ;)

Tytuł: Re: Lorkhan
PostNapisane: 11 sie 2012, 08:43 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Minecraft, Mount&Blade Warband, Zanzarah, Heroes V, i za niedługo Divinity II
1. Jeśli ustalimy, że Lorkchan może mieć cechy albo daedry, albo aedry, to mamy prosty podział - wziął udział w tworzeniu, jest śmiertelny i nie żyje, a Serce i księżyce to jego resztki, albo nie wziął - i jest daedrą- tylko wtedy on sam zniknąłby. Jednak wszystko wskazuje, że jest pośrodku - najbliższy aedrą - szczątki po nim to "była planeta", jednak nie jest śmiertelny i trwa, a nie odradza się w Otchłani.
2a. Należałoby to opracować pełen stosunek Akatosha i Lorkhana do ludzi...
3. Jak już mówiłem - jedynie Thalmor ma "antyludzkie" zapędy i tylko on robi wszystko. Większość Altmerów wykonuje rozkazy i jest obojętna - a na wojnę idą ponieważ zdobywają ziemię - dla swoich ludzi.
4. Czy my zniszczyliśmy Serca Lorkhana w Morrowindzie? Wystarczyło rozbić Czerpakiem ochronną barierę I kilka razy uderzyć. Poza tym Moc Serca nie musi mieć żadnego związku z Shezzarines - nie wiemy co dokładnie pozostało z Lorkhana.

To takie moje swobodne uwagi co do twojego tekstu - więcej napiszę może potem.

PostNapisane: 18 sie 2012, 22:46 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: Far Cry 2, Mass Effect 2 i 3, Skyrim, Seria Fallout
Przepraszam, że odgrzebuję ten wątek ale z tego co napisał Liu_tenet widzę spore lenistwo twórców gry i "zerżnięcie" z lore Władcy Pierścieni. Początek świata i wpływ na kształtowanie się świata poprzez Lorkhana pod wieloma względami przypomina wpływ Morgotha na Pieśń. Oto link do angielskiej wersji wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Morgoth jest tam więcej napisane niż w polskiej.
Porównajcie i sami zdecydujcie.

PostNapisane: 18 sie 2012, 22:58 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
Wybacz, nie przeczytam historii Morgotha, pora jest nieco późna, a taka ściana tekstu mówiącego o niezbyt znanym mi uniwersum i do tego po angielsku jest dosyć męcząca w czytaniu. Przeczytam jutro i powiem ci szerzej co o tym myślę ;)
Nie jestem jednak pewien, czy twierdzenie, że lore TESów (które jest przynajmniej dla mnie najlepszym lore w całej dziedzinie rozrywki elektronicznej, minimalnie wygrywając z Planescape'm) zostało zerżnięte z Tolkiena tylko na podstawie mojego tekstu jest dość... kontrowersyjne. jak juz pisałem szczegółami zajmę się jutro, ale radzę ci przed ferowaniem takimi opiniami przeczytać (i jest to minimum książek do przeczytania, jeśli chcesz wdawać się w dyskusje o systemie wierzeń w TES),,Monomit"

EDIT: Pobieżnie przejrzałem artykuł na Wikipedii i stwierdzenie, że historia Lorkhana jest zerżnięta z Morgotha jest zdecydowanie za daleko idąca. Istnieją pewne punkty wspólne, jednak różnic jest dużo, dużo więcej. Morgoth, z tego co wyczytałem, jest pyszną, żądną władzy i złą istotą, Lorkhan, choć jego motywacji do końca nie znamy, nie jest z pewnością złą istotą. Widać, że troszczy się on o ,,swoją" kreację, w chwilach, gdy Merowie i ich apokaliptyczna ideologia rośli w siłę, on stawał po stronie ludzi i ich przywiązania do świata. Nie czynił zła, bronił tylko świat przed zakusami Elfów. Zdaje się też, że relacja Stworzenie Świata - Morgoth jest inna od Stworzenie Świata - Lorkhan, ten drugi prawdopodobnie nie brał nawet w nim udziału, jedynie oszukał Ósemkę, a Morgoth, jeśli dobrze zrozumiałem (a mogłem źle, za cholerę nie wiem, czym jest ta Music of Ainur, ani nie znam żadnych występujących tam imion :P) nie stworzył świata, tylko zatruł go swoim wpływem. Nie widzę tu zbyt wielu podobieństw, oprócz stanowczej niechęci do Elfów, ale jak już pisałem wcześniej świat Śródziemia to nie moja działka. Wpisz może cechy, które wydają ci się podobne, będzie mi łatwiej ocenić, na ile masz rację.

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 4 ]