Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 08 maja 2021, 22:23

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 37 z 41   [ Posty: 406 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona

Jaki był główny motyw Ulfrika Gromowładnego przy wywołaniu wojny domowej??
Władza 62%  62%  [ 24 ]
Zemsta 10%  10%  [ 4 ]
Przywrócenie kultu Talosa 8%  8%  [ 3 ]
Dobro Nordów 5%  5%  [ 2 ]
Patriotyzm (zachowanie kultury Skyrim) 15%  15%  [ 6 ]
Liczba głosów : 39
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Motywy Ulfrika Gromowładnego.
PostNapisane: 03 paź 2012, 14:26 
Adept analogów
Adept analogów

Cytuj:
To w takim razie powiedz, gdzie jest napisane/powiedziane iż tron Najwyższego Króla nie jest dziedziczny. Bo to co ja widziałem przeczy temu twierdzeniu, a to właśnie jest źródło tego problemu kto może zwołać moot.

To że nie wiesz fundamentalnych rzeczy to twoja sprawa. Nie będę szukał czegoś co zostało jasno powiedziane w grze. Ale nawet na logikę po kiego byłoby gadanie o zwołaniu mootu jeżeli władza byłaby dziedziczna?

Cytuj:
Nie zanosi się? Podzielone krainy ludzi to może będzie złota era ludzi, którzy staną się niepokonani? Dominium od powstania dąży konsekwentnie do wyznaczonego sobie celu, a u ludzi jeden władca, jedno pokolenie może zaprzepaści dorobek poprzedników. Jedni dadzą się przekupić, inni owładnąć rządzą władzy. Nawet teraz , chociaż Dominium stoi na granicy różne grupy wciąż walczą między sobą. Czemu potem miałoby być inaczej?

Są podzielone teraz. Każda wojna kiedyś się kończy i nic nie zapowiada żeby Bretoni też mieli się podzielić i zacząć walczyć z cesarstwem. Na jakiej niby podstawie sądzisz że za wiele lat Cesarstwo albo Redgardzi (którzy z tego co pamiętam się zjednoczyli i zaniechali wewnętrznych sporów) będzie w gorzej formie niż teraz?

Cytuj:
Renegaci zaczęli tepic Nordów? Po za incydentami przeciw posiadaczom ziemskim o tępieniu pod ich rządami nic nie wiem. Zresztą chyba nie było aż tak źle, skoro nawet Nordowie walczyli po ich stronie. A o tym jak wyglądało zabijanie po wkroczeniu Ulfrika wiemy:
"Wszyscy mieszkańcy miasta, zarówno Renegaci, jak i Nordowie, którzy nie stanęli po stronie Ulfrica po wyłamaniu bram, zostali zabici. (...) rozkazał on zabić tych, którzy nie posłuchali jego wezwania do walki - sklepikarzy, rolników, starców i wszystkie dzieci zdolne unieść miecz."

Skoro sam piszesz że część Nordów poparła Renegatów to co dziwnego w tym że Ulfrik kazał zabić zdrajców? Zresztą spacyfikowanie Markartu to też argument przeciw Cesarstwu, które jak widać tak bardzo dbało o Skyrim że nie dość iż pozwoliło na bunt którego nie byli łaskawi stłumić to później pozwoliło Ulfrikowi zrobić to co zrobił.

PostNapisane: 03 paź 2012, 14:33 
Nałogowiec
Nałogowiec

@Dagorad,
jeśli mówiąc o buncie masz na myśli Renegatów, to to raczej żaden bunt nie był. Renegaci to rdzenna ludność Pogranicza, więc to raczej można nazwać powstaniem.

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

PostNapisane: 03 paź 2012, 14:37 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
@Dagorad
Cytuj:
To że nie wiesz fundamentalnych rzeczy to twoja sprawa. Nie będę szukał czegoś co zostało jasno powiedziane w grze. Ale nawet na logikę po kiego byłoby gadanie o zwołaniu mootu jeżeli władza byłaby dziedziczna?

W Skyrim króla wybiera moot, racja, ale w większości przypadków wybiera się dziedzica, ewentualnie osobę blisko spokrewnioną. Elsif jako tako tronu nie posiada, ale ma do niego dosyć mocne roszczenia.
Cytuj:
Skoro sam piszesz że część Nordów poparła Renegatów to co dziwnego w tym że Ulfrik kazał zabić zdrajców?

Ekhem... Pozwolę sobie zacytować wcześniej cytowany fragment:
Spoiler:

Dzieci, sklepikarze, rolnicy i starcy. Wszyscy ci którzy zajmowali się swoim własnym życiem, a nie walczyli w imię tego czy innego państwa. Według ciebie to są zdrajcy?

PostNapisane: 03 paź 2012, 15:03 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

Gra w: TESV:Skyrim, Europa Universalis III, Victoria 2 AHD, Wolrd of Tanks, Lineage 2,
Dagorad napisał(a):

Tak na logikę to gdybyś przeczytał dokładniej to co pisałem to byś widział, ze układa się to w spójną całość.
Ponieważ do tej pory Najwyższym Królem zostawał spadkobierca poprzednika jak np. Torygg po Istlodzie wysnułem wniosek, ze tron jest dziedziczny. Po za tym osoba , która pokona w walce Króla może zwołać moot nawet, gdy król żyje. Nie widze więc braku logiki w tym, by według tej wersji Elisif mogła odziedziczyć tron, ale Ulfrik miałby prawo do zwołania moot. Dziękuje natomiast Liu_tenet za wyjaśnienie tej kwestii. Wychodzi na to, że jeżeli zmarły król ma dziedzica, moot jest tylko formalnością. Tłumaczyło by to tez pewne sprzeczności, które do mnie docierały.
Natomiast Ty Dagoradzie byłbyś łaskaw powiedzieć chociaż kto mówi o tych fundamentalnych sprawach. Jestem tylko człowiekiem i mogę coś przegapić.

Dagorad napisał(a):
Są podzielone teraz. Każda wojna kiedyś się kończy i nic nie zapowiada żeby Bretoni też mieli się podzielić i zacząć walczyć z cesarstwem. Na jakiej niby podstawie sądzisz że za wiele lat Cesarstwo albo Redgardzi (którzy z tego co pamiętam się zjednoczyli i zaniechali wewnętrznych sporów) będzie w gorzej formie niż teraz?

Za to tacy Orkowie już od dawna postulują o uznanie własnych ziem jako oddzielna prowincje.
Ja po prostu obstawiam ta trochę bardziej prawdopodobną opcję.

Dagorad napisał(a):
Zresztą spacyfikowanie Markartu to też argument przeciw Cesarstwu, które jak widać tak bardzo dbało o Skyrim że nie dość iż pozwoliło na bunt którego nie byli łaskawi stłumić to później pozwoliło Ulfrikowi zrobić to co zrobił.

Legiony dopiero wracały do Skyrim po Wielkiej Wojnie, więc to o niczym nie świadczy.

PostNapisane: 03 paź 2012, 16:12 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Gra w: TES 3,4,5, Trylogia Mass Effect, Total War Empire, Total War Shogun 2
" Poza tym bredzisz albo specjalnie udajesz że nie wiesz jak jest, olewasz to co zostało napisane i znowu wracasz do punktu wyjścia spłaszczając cały bunt."

Po pierwsze, nie olewam to co zostało do mnie napisane, wiele osób zmieniło moje zdanie na temat Ulfrika i tej wojny, (chociażby Isoroku). Po drugie, całkiem możliwe, że spłycam ten bunt, ponieważ według mnie ten bunt jest płytki, kierowany sztucznymi hasłami, przez człowieka dążącego do władzy. Po trzecie, możemy się nie zgadzać ze sobą, ale wysłuchujmy wszystkich stron na spokojnie i próbujmy uszanować zdanie innych, jak i ich argumenty, a nie np. "O czym ty teraz w ogóle gadasz? Co to ma wspólnego z tematem albo porównaniem o którym pisałem?"

"Jak na razie, to Cesarstwo ma problem z utrzymaniem w kupie swoich prowincji, a Ty chcesz powrotu do czasów (i świetności) jak za Martina?"

Mikkel, rozumiem twoje wątpliwości, ale imperium wielokrotnie przeżywało kryzysy i było bliskie upadku, jak to ktoś już wcześniej wspomniał. Nie będzie to szybki proces, ale chyba warto spróbować?

Astarte, nie zrozum mnie źle, wiem do czego dążysz i szanuję bardzo tę ideę. Po prostu mam wątpliwości czy taka droga o jakiej mówisz jest właściwa, rozumiesz mnie?

PostNapisane: 03 paź 2012, 16:26 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Skyrim, Wiedżmin 2, Rome II
Rozumiem :) Też miałam wątpliwości, czy dobrze postąpiłam popierając Gromowładnych (przed wchodzeniem na forum, podczas gry), ale wiem, że gdybym postąpiła inaczej miałabym okropne wyrzuty sumienia.

PostNapisane: 03 paź 2012, 16:33 
Adept analogów
Adept analogów

Cytuj:
Tak na logikę to gdybyś przeczytał dokładniej to co pisałem to byś widział, ze układa się to w spójną całość.
Ponieważ do tej pory Najwyższym Królem zostawał spadkobierca poprzednika jak np. Torygg po Istlodzie wysnułem wniosek, ze tron jest dziedziczny. Po za tym osoba , która pokona w walce Króla może zwołać moot nawet, gdy król żyje. Nie widze więc braku logiki w tym, by według tej wersji Elisif mogła odziedziczyć tron, ale Ulfrik miałby prawo do zwołania moot. Dziękuje natomiast Liu_tenet za wyjaśnienie tej kwestii. Wychodzi na to, że jeżeli zmarły król ma dziedzica, moot jest tylko formalnością. Tłumaczyło by to tez pewne sprzeczności, które do mnie docierały.
Natomiast Ty Dagoradzie byłbyś łaskaw powiedzieć chociaż kto mówi o tych fundamentalnych sprawach. Jestem tylko człowiekiem i mogę coś przegapić.

Na tym polega system elekcyjny, twórcy nie wzięli go z kosmosu. W historii też on był i też często wybierano normalnego dziedzica. Ale nie było to tak że to całe głosowanie jest tylko formalnością, poprzedni władca musiał się postarać o to żeby jego dziedzic miał łatwiej na starcie a sytuacja musiała być w miarę stabilna. To że prędzej tak się złożyło że dziedziczył następca poprzedniego króla nie znaczy że Elisif należała się korona, zwłaszcza że poprzedni władca nie zginął w sposób normalny. Gdyby Torryg zginął inaczej a w kraju miał silne poparcie jarlowie którzy uważali się za jego ludzi wybrali by zapewne Elisif ażeby nie utracić uprzywilejowanej pozycji.

Cytuj:
jeśli mówiąc o buncie masz na myśli Renegatów, to to raczej żaden bunt nie był. Renegaci to rdzenna ludność Pogranicza, więc to raczej można nazwać powstaniem.

Powstanie i bunt to synonimy, z tym że w Polsce słowo "powstaniec" dobrze się kojarzy. Swoją drogą jeżeli brali w nim udział Nordowie albo jacyś właściciele ziemscy którzy składali przysięgę to to był bunt.

Cytuj:
Dzieci, sklepikarze, rolnicy i starcy. Wszyscy ci którzy zajmowali się swoim własnym życiem, a nie walczyli w imię tego czy innego państwa. Według ciebie to są zdrajcy?

Szczerze? Według mnie to brednie, być może to celowa propaganda (nie pamiętam kto o tym mówił w grze). W grze nie widzimy zrujnowanego miasta a przecież inni starcy, sklepikarze czy rolnicy nie chwycili z pewnością wszyscy za broń. Poza tym co znaczy po wyłamaniu bram? Czyli w chwili kiedy wojska podległe najwyższemu królowi były już w mieście? Jak w takiej chwili można by było kogokolwiek wzywać do walki? Miejscowi albo się poddali albo zostali zabici. Poza tym jak już mówiłem ewentualne zbrodnie Ulfrika w Markarcie spadają na całe Skyrim, zwłaszcza że zapewne dołączyli do niego ci co zostali wyparci z tego miasta prędzej. Zresztą przecież ja nie wybielam Ulfrika, nie mówią że zachował się szlachetnie i był łaskawy.

Cytuj:
Za to tacy Orkowie już od dawna postulują o uznanie własnych ziem jako oddzielna prowincje.
Ja po prostu obstawiam ta trochę bardziej prawdopodobną opcję.

W jaki sposób bardziej prawdopodobną? Nic za tym nie świadczy. Orkowie postulują o wolność już od setek lat czemu nagle teraz mieli by znowu chwycić za broń? W chwili kiedy grozi im dominacja Thalmorczyków którzy uważają ich za dzikusów których trzeba wytępić, ba już Wysokie Elfy tak uważały a co dopiero Thalmorczycy którzy są ich bardziej (niż ogół) agresywną i rasistowską grupą.

Cytuj:
Po trzecie, możemy się nie zgadzać ze sobą, ale wysłuchujmy wszystkich stron na spokojnie i próbujmy uszanować zdanie innych, jak i ich argumenty, a nie np. "O czym ty teraz w ogóle gadasz? Co to ma wspólnego z tematem albo porównaniem o którym pisałem?"

Ale tamto serio nie miało nic wspólnego z tematem. Więc w czym problem?

Cytuj:
Po pierwsze, nie olewam to co zostało do mnie napisane, wiele osób zmieniło moje zdanie na temat Ulfrika i tej wojny, (chociażby Isoroku). Po drugie, całkiem możliwe, że spłycam ten bunt, ponieważ według mnie ten bunt jest płytki, kierowany sztucznymi hasłami, przez człowieka dążącego do władzy.

Ja też nie olewam. Moja opinia na temat Ulfrika jest negatywna i to się raczej nie zmieni, tak samo jak uważanie że ten jego bunt w tej chwili jest niepotrzebny i szkodliwy. Tylko że ten bunt to nie tylko Ulfrik i jego ambicje, to także Nordowie którzy nie chcą być podlegli Cyrodill i musieć akceptować cesarskie decyzje z którymi się nie zgadzają. My możemy się włączyć do walki w chwili kiedy siły są wyrównane, to nie od nas zależy czy bunt będzie trwał już nie mówiąc o tym że się zaczął. Nie można też zapominać że nas Cesarstwo chciało skrócić o głowę.

PostNapisane: 03 paź 2012, 16:46 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
Ok, oficjalne rozstrzygnięcie wszystkich dyskusji wokół mootu. Cytat z UESP:
Cytuj:
Pact of Chieftains, which dictated that the Moot only be convened when a King died without direct heirs.[1] It has caused no similar problems yet. If there are direct heirs, the Moot still gathers to formally recognize the new High King, as they did for High King Torygg.[3] The Moot can reconvene during a living High King's reign if he breaks some taboo which makes the Jarls of Skyrim lose confidence in him, such as refusing a challenge made in the old traditions.[3]

Cytuj:
Powstanie i bunt to synonimy,

Obawiam się, że nie. Cytat ze słownika PWN.
Cytuj:
powstanie «zbrojne wystąpienie narodu lub jakiejś grupy w obronie swojej wolności»
Cytuj:
bunt
1. «sprzeciw, protest, opór»
2. «wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiejś władzy»

Cytuj:
Szczerze? Według mnie to brednie.

Przypomnę cytat z książki po raz kolejny.
Cytuj:
Wszyscy mieszkańcy miasta, zarówno Renegaci, jak i Nordowie,
którzy nie stanęli po stronie Ulfrica po wyłamaniu bram, zostali zabici. Na ustach Ulfrica
pojawiły się słowa „Albo jesteście z nami, albo jesteście przeciwko Skyrim”, gdy rozkazał on
zabić tych, którzy nie posłuchali jego wezwania do walki - sklepikarzy, rolników, starców i
wszystkie dzieci zdolne unieść miecz.

Czyli wszyscy, którzy nie przyłączyli się do walki po stronie Ulfrika po wyłamaniu bram zostali zabici. Niezbyt widzę tutaj pole do jakiejkolwiek dyskusji - tylko ten ocalał kto pomógł Ulfrikowi, takie są fakty.

PostNapisane: 03 paź 2012, 17:09 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

Gra w: TESV:Skyrim, Europa Universalis III, Victoria 2 AHD, Wolrd of Tanks, Lineage 2,
Dagorad napisał(a):
Szczerze? Według mnie to brednie, być może to celowa propaganda (nie pamiętam kto o tym mówił w grze). W grze nie widzimy zrujnowanego miasta a przecież inni starcy, sklepikarze czy rolnicy nie chwycili z pewnością wszyscy za broń. Poza tym co znaczy po wyłamaniu bram? Czyli w chwili kiedy wojska podległe najwyższemu królowi były już w mieście? Jak w takiej chwili można by było kogokolwiek wzywać do walki? Miejscowi albo się poddali albo zostali zabici. Poza tym jak już mówiłem ewentualne zbrodnie Ulfrika w Markarcie spadają na całe Skyrim, zwłaszcza że zapewne dołączyli do niego ci co zostali wyparci z tego miasta prędzej. Zresztą przecież ja nie wybielam Ulfrika, nie mówią że zachował się szlachetnie i był łaskawy.

A jak miałoby wyglądać kamienne miasto z bogatymi kopalniami 2,5 dekady później? I wojska nie podlegały Najwyższemu Królowi. Ulfrik sam zebrał milicje. Po za tym samo przebicie się przez bramę nie oznacza zdobycia obiektu... Miejscowi mogli nie chcieć w ogóle walczyć, ale widać nie mili wyboru.

Cały czas tez czekam, aż mi powiesz, gdzie w grze są tak dokładne informacje o moot.

PostNapisane: 03 paź 2012, 17:30 
Adept analogów
Adept analogów

Cytuj:
Obawiam się, że nie. Cytat ze słownika PWN.

Obawiam się, że tak. http://synonimy.ux.pl/multimatch.php?word=bunt&search=1

Cytuj:
I wojska nie podlegały Najwyższemu Królowi. Ulfrik sam zebrał milicje. Po za tym samo przebicie się przez bramę nie oznacza zdobycia obiektu... Miejscowi mogli nie chcieć w ogóle walczyć, ale widać nie mili wyboru.

Ulfrik był jarlem, podlegał najwyższemu królowi więc jego wojska też mu podlegały. W każdym razie Najwyższy Król odpowiadał za to co robił Ulfrik, a przecież nikt tego drugiego nie rozliczał z jego działań.

Cytuj:
Czyli wszyscy, którzy nie przyłączyli się do walki po stronie Ulfrika po wyłamaniu bram zostali zabici. Niezbyt widzę tutaj pole do jakiejkolwiek dyskusji - tylko ten ocalał kto pomógł Ulfrikowi, takie są fakty.

Mój błąd faktycznie nie ma co dyskutować, to jest tylko wymyślona historia więc to twórcy decydują jak jest nawet jeżeli jest bezsensownie.

Cytuj:
Ok, oficjalne rozstrzygnięcie wszystkich dyskusji wokół mootu. Cytat z UESP:

Dobrze że to jest angielskie forum, każdy na pewno zrozumie. Poza tym nadal wydaje mi się że było mówione w grze iż tron Elisif się nie należy bo nie jest on dziedziczny. Ale może po prostu w grze są sprzeczności albo ja źle pamiętam.

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 37 z 41   [ Posty: 406 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona