Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 09 maja 2021, 22:11

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 3 z 4   [ Posty: 35 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mitologia świata TES
PostNapisane: 22 wrz 2012, 10:08 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Skyrim, Wiedżmin 2, Rome II
Liu_tent
Twierdzisz, że Akatosh ratuje świat po to, żeby zniszczyc go później? Jak dla mnie jest to delikatnie mówiąc naciągane. Natomiast podczas kryzysu Otchłani Mehrunes Dagon chciał umieścić w Otchłani jedynie Tamriel, a nie cały Nirn. Nirn jako taki nie był wtedy w żaden sposób zagrozony przez Otchłań, a Tamriel miała zostać przez nią wessana, dlatego że sama należała pierwotnie do Otchłani, o czym mówił Mankar Camorański. Jak dla mnie wszystko, co dzieje się w grze dobitnie światczy o tym, że Akatoshowi zależy na istnieniu Nirnu oraz na tym, by Tamriel należała do Nirnu, a nie do Otchłani.

PostNapisane: 22 wrz 2012, 12:29 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: The Elder Scrolls 1-5, League of Legends, The Elder Scrolls: Legends
Chyba opisujesz Liu-Tenet o Alduinie a nie o Akatoshu.

PostNapisane: 22 wrz 2012, 13:36 
Nałogowiec
Nałogowiec

Otóż to! Doprawdy nie rozumiem, dlaczego Akatosh tak często jest mylony z Alduinem. Pamiętacie tą książeczkę, w której jakiś Nord - półanalfabeta pisze o tym, że Alduin to nie Akatosh? Jeśli Nordom zdarza się Stwórcę mylić z Niszczycielem, to może elfom też. ;)
Dla mnie sprawa jest jasna: Alduin chce zniszczyć Nirn, a Akatosh go przed tym powstrzymuje przysyłając Dovahkiina.

PostNapisane: 22 wrz 2012, 14:00 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
Astarte. czy ty trochę nie mylisz pojęć?
Nirn - planeta na której dzieje się akcja TESów
Tamriel - kontynent na Nirnie
Mundus - świat, obejmujący sobą Nirn oraz Aetherius, Bóg-Smok pragnie jego zniszczenia i powrotu do nieograniczoności
Otchłań - znajdująca się poza Mundusem przestrzeń przynależna daedrycznym księciom.
Nie jest możliwe umieszczenie w Otchłani jedynie Tamriel, on jest dużą wyspą, kontynentem, kluczowym co prawda dla działania Nirnu, (obecność 4 Wież, Serce Lorkhana) ale jako tako jest tylko dużą masą lądu. Mehrunes chciał wciągnąć do Otchłani calutki Nirn. Poza tym Mankar Camorański nie jest zbyt dobrym źródłem informacji i jak dla mnie po prostu bredzi. Uznanie, że Nirn jest częścią Otchłani, a Lorkhan Daedrą kompletnie zaprzeczyłoby wszelkim wcześniejszym informacjom, wszystkiemu co wiemy o powstaniu świata.

Cytuj:
Jak dla mnie wszystko, co dzieje się w grze dobitnie światczy o tym, że Akatoshowi zależy na istnieniu Nirnu oraz na tym, by Tamriel należała do Nirnu, a nie do Otchłani.

Z tego co się dzieje w grze to rzeczywiście tak wynika. Problem jest taki, że są też książki i to z nich powinniśmy brać informacje na temat Ósemki. Bóg-Smok we wierzeniach różnych ludów był przedstawiany tak:
Ludzie (poza Redgardami) - Bóg-Smok jako Alduin, zła istota pragnąca destrukcji świata, Shor (Lorkhan) jako zbawca ludzkości, główna postać w panteonie nordyckim
Efy (poza Dunmerami) - Bóg-Smok jako Auri-El, orędownik elfów pragnący powrotu do dawnych czasów, przed stworzeniem świata, (tj. chce jego zniszczenia) Lorkhan jako krańcowo zła istota, która doprowadziła do ograniczenia Aedr i ich potomków (tj. elfów)
No właśnie - coś się w nich nie zgadza? Są one oczywiście opisywane z różnych punktów widzenia, ale jako tako bogowie się w nich nie różnią, chcą tego samego. Różna jest tylko ocena tych chęci. Potem nadeszła Alessja, założyla swoje własne cesarstwo, dostała Amulet Królów od Shezarra i połączyła oba panteony, łącząc bóstwa z obu i wywalając takiego choćby Phynastera, Xarxesa i Y'ffre. Co powstało?
Panteon Alessjański - dobry bóg Akatosh, który czuwa nad swoimi biednymi owieczkami, Lorkhana nie ma w ogóle.
Co bo było tego przyczyną? Chęć udobruchania elfów. Cesarstwo było jeszcze młode, elfy potężne. Trzeba było wywalić krwiożerczego zabójcę elfów, jakim był Shezarr/Shor z panteonu i odpowiednio zmienić wizerunek Boga-Smoka. Z pożeracza światów stał się milusińskim smoczkiem, pragnącym dobra dla ludzików i przetrwania dla Mundusu. To, że taki Akatosh zaprzeczał kompletnie temu jak postrzegali go Nordowie i merowie oraz to, że tradycyjnie jego przeciwnikiem był Lorkhan, bóg ludzi - to nie miało znaczenia. Lorkhana wyrzucono kompletnie, (jest jeszcze rozpoznawalny w Skyrim jako Shor, Sheor i Shezzar kompletnie popadli w zapomnienie) więc jakieś sprzeczności były niezauważalne, zamiast tego dali jakąś mdłą historyjkę pokroju ,,Anuady w parafrazie", sprzeczności z panteonem elfów też były pomijane - w końcu kto by się nimi przejmował?

Co do Alduin - Akatosh to zachodzi tutaj podobna sytuacja co przy relacjach Auri-El - Akatosh, Talos - Lorkhan, Smok z końca Obka - Akatosh, Shezarr - Lorkhan, Shor - Lorkhan itd. To są awatary bóstwa, jego aspekty. Są przejawem ich istnienia, nie są dokładnie tym samym i da się je przegnać, być może nawet zniszczyć (Alduin)

PostNapisane: 22 wrz 2012, 15:10 
Nałogowiec
Nałogowiec

Primo: Nie mylę pojęć, lecz stwierdzam fakt, iż podczas kryzysy Otchłani była mowa jedynie o utracie Tamriel, a nie całego Nirnu, natomiast zniknięcie całego kontynentu z powierzchni planety wcale nie byłoby niemożliwe (Yokuda została zatopiona i zniknęła).
Secundo: Książkę może napisać każdy, a więc książki mogą się mylić, natomiast fakty pozostają faktami (np. jeśli ktoś napisałby w gazecie, że jakaś powiedzmy piosenkarka była wredna dla fotografa, a ja wcześniej na własne oczy widziałam opisywaną sytuację oraz to, że to fotograf był wredny dla piosenkarki, to raczej będę wierzyć własnym oczom, a nie gazecie).
Tertio: Jeśli Akatos i Alduin to jedna i ta sama osoba (lub jak wolisz aspekt osoby), to znaczy, że kazała ona zbić samą siebie (albo zniszczyć swój aspekt), a to jest, jak dla mnie trochę bez sensu. Ponad to Paarthurnax mówi jasno, że Alduin jest jego najstarszym bratem, a Akatosh ich ojcem. Sam Alduin również mówi o sobie, jako o synu boga (synu, a nie avatarze). Książki pisali śmiertelnicy, którzy nie pamiętają początków Nirnu, a smoki istniały już wtedy, dlatego nie wiem, jak ty, ale dla mnie bardziej wiarygodne są słowa smoków, niż treści zwykłych książek.

PostNapisane: 22 wrz 2012, 15:23 
Nałogowiec
Nałogowiec

Smoki mogły używać słów "syn" "ojciec" w takim znaczeniu jak merowie uważają się za potomków Aedr. Poza tym smoki są takimi istotami, których słów możemy nie do końca rozumieć.

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

PostNapisane: 22 wrz 2012, 15:33 
Mistrz pada
Mistrz pada

@Astarte
Cytuj:
Primo: Nie mylę pojęć, lecz stwierdzam fakt, iż podczas kryzysy Otchłani była mowa jedynie o utracie Tamriel, a nie całego Nirnu, natomiast zniknięcie całego kontynentu z powierzchni planety wcale nie byłoby niemożliwe (Yokuda została zatopiona i zniknęła).

Z tym, ze przeniesienie Nirnu do Otchłani to nie jest przeniesie w sensie czysto fizycznym, a przede wszystkim duchowym, Yokuda natomiast została ofiarą najzwyczajniejszej w świecie katastrofy naturalnej. Dagonowi chodziło o przeniesienie całego Nirn, nie samego Tamriel, choć większość, jeśli nie wszystkie siły skierował na Tamriel - w końcu to na nim znajdował się Amulet Królów.
Cytuj:
Secundo: Książkę może napisać każdy, a więc książki mogą się mylić, natomiast fakty pozostają faktami

Fakt jest faktem, rzeczywiście. ,,Monomit" na którym się głównie opieram jest pracą naukową opisującą mitologie świata, nie formułującą na ich temat żadnych sądów wartościujących, oprócz tego korzystam z postów Micheala Krikbride'a, które właściwie są częścią lore i jako tako mylić się nie mogą. Co zaś do gry - faktycznie, opierając się jedynie na niej (w sensie jedynie na tym co sami możemy zaobserwować) możemy powiedzieć, że Bóg-Smok jest dobry. Możemy też powiedzieć, że Lorkhan nie żyje, czy, że Talos jest faktycznie jedną z Aedr. Daleko za pomocą tego nie zajdziemy, czyż nie? Oczywiście rozumiem, że książki w świecie TES mogą się mylić, (jest to nawiasem mówiąc jedna z największych zalet tego świata) tym bardziej mogą się mylić różnego rodzaju interpretacje zjawisk. Należy się przy tym po prostu skupić i pomyśleć co jest twórczą metaforą, co bzdurą, a co rzeczywiście prawdą.
Cytuj:
Tertio: Jeśli Akatos i Alduin to jedna i ta samo osoba, to znaczy, że kazała ona zbić samą siebie, a to jest, jak dla mnie trochę bez sensu. Ponad to: Paarthurnax mówi jasno, że Alduin jest jego najstarszym bratem, a Akatosh jego ojcem. Sam Alduin również mówi o sobie, jako o synu boga.

Po pierwszze - Akatosh nigdy nie niczego nie zlecał, podawałem wcześniej w wątpliwość teorię jakoby Dovahkiinowie pochodzili od Akatosha,
Po drugie - Alduin jest aspektem Akatosha, jego częścią, która przybrała oddzielny kształt, tak jak chociażby Shor i Lorkhan. Jest więc jego ,,synem", aspektem skomplikowanej aedrycznej jaźni. Poza tym - jest aedrą czasu, bycie swoim własnym ojcem i synem nie jest dla niego większym problemem ;)
Cytuj:
siążki pisali śmiertelnicy, którzy nie pamiętają początków Nirnu, a smoki istniały już wtedy, dlatego nie wiem, jak ty, ale dla mnie bardziej wiarygodne są słowa smoków, niż treści zwykłych książek.

Smoki patrzą na świat ze swojej perspektywy, i szczerze mówiąc, bardziej zawierzam takim elfom, jeśli chodzi o Boga-Smoka, khajitom jeśli chodzi o Lorkhana itd. Smoki operują odrobinę innym spojrzeniem na świat, poza tym niestety żaden z nich nie podzielił się z nami żadną opowieścią o początkach świata, mogło by być całkiem interesująco.

@Amandir
Cytuj:
Smoki mogły używać słów "syn" "ojciec" w takim znaczeniu jak merowie uważają się za potomków Aedr.

Paradoksalnie merowie są w rzeczywistości potomkami Aedr. Kiedy świat został stworzony Aedry pojęły oszustwo Lorkhana, było już jednak za późno i stały się ograniczone. Najsłabsze z nich umierały od razu, te silniejsze przetrwały i rodziły dzieci, aczkolwiek słabsze i mniej boskie z każdym pokoleniem (dzisiejsi merowie) oraz te najsilniejsze, które zlały się z Mundusem - z imienie znamy Ósemkę, Lorkhana i Y'ffre, aczkolwiek ten ostatni chyba zlał się dokumentnie.

PostNapisane: 22 wrz 2012, 15:40 
Nałogowiec
Nałogowiec

Racja, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie rzeczywiste wydarzenia, których jesteśmy świadkami, wskazują jednoznacznie na to, że Akatosh ratuje świat, a nie próbuje go zniszczyć tak, jak Alduin. Nawet tępy, niewykształcony, ledwie umiejący pisać i kompletnie nieumiejący wysłowić się Nord to dostrzega. Prości ludzie mądrzejsi od mędrców - cóż za ironia! Akatosh jest Smoczym Bogiem Czasu. Kiedy powstał, zaczął płynąć czas i stało się możliwe istnienie czegokolwiek. Tak więc Akatosh jest właściwie samym istnieniem. Istnienie nie dąży do unicestwienia istnienia!
Wpadło mi teraz do głowy, że być może to właśnie Akatosh stworzył Nirn, natomiast Lorkhan skradł jedynie jedną z krain Otchłani i umieścił ją na Nirnie tworząc kontynent Tamriel. Jeśli zaś istnieją źródła mówiące, że to Lorkhan, a nie Akatosh, wręczył Alessi Amulet Królów (podczas gdy Martin rozbijając amulet, przemienił się właśnie w avatara Akatosha) to może Lorkhan to Akatosh! :mysli:

PostNapisane: 22 wrz 2012, 16:04 
Mistrz pada
Mistrz pada

Cytuj:
Racja, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie rzeczywiste wydarzenia, których jesteśmy świadkami, wskazują jednoznacznie na to, że Akatosh ratuje świat, a nie próbuje go zniszczyć tak, jak Alduin

Akatosh uratował świat raz, w czasie Kryzysu Otchłani. Żadnych innych podobnych zdarzeń w historii nie ma, wręcz przeciwnie. Jak już pisałem wcześniej Bóg-Smok to bóstwo elfickie, najsilniej z nimi związane i z nimi sprzymierzone. (chodzi mi tutaj o starożytnych Falmerów i Aldmerów, Ayleidów oraz nowożytnych Altmerów. Jak widać Lorkhanowi udało się częściowo zrealizować swój cel i zniszczył już dwie zagrażające istnieniu Mundusa rasy, raz pod postacią Shezarra, raz Shora. Radykalne metody, nie ma co) Alduin którego spotykamy w Skyrimie jest po prostu jego aspektem, wszakże Bóg-Smok jest plane(t) i nie może ,,zjeść" świata, musi mieć do tego jakąś fizyczną emanencję.
Cytuj:
Akatosh jest Smoczym Bogiem Czasu. Kiedy powstał, zaczął płynąć czas i stało się możliwe istnienie czegokolwiek. Tak więc Akatosh jest właściwie samym istnieniem. Istnienie nie dąży do unicestwienia istnienia!

To zdanie, obawiam się, ma troszkę błędów rzeczowych.
Po pierwsze Akatosh jako tako nie sprawia, że czas płynie, on sprawia, że czas jest uporządkowany, linearny itd. Przykładem co by się działo, gdy zabrakło Boga-Smoka jest Smoczy Przełom, nic przyjemnego, ale świat istnieje dalej. Tym kto trzyma wszelkie istnienie w kupie jest Lorkhan, jego śmierć to najprawdopodobniej powrót Aedr do Aurbis i zniszczenie Mundusu.
Po drugie - odsyłam tutaj do mitologii altmerskiej. Bóg-Smok dąży do stanu wcześniejszego, do nieograniczoności, podczas gdy, z winy Lorkhana, został w tę ograniczoność wepchnięty siłą i póki Mundus istnieje nie ma on szans na wyjście z niej.
Cytuj:
Wpadło mi teraz do głowy, że być może to właśnie Akatosh stworzył Nirn, natomiast Lorkhan skradł jedynie jedną z krain Otchłani i umieścił ją na Nirnie tworząc kontynent Tamriel.

Akatosh brał udział w kreacji, ale tym kto zapoczątkował całą sprawę był Lorkhan. większość Aedr + Lorkhan brało odział w kreacji, jedynie Magnus + jakaś liczba pomniejszych Aedr urwała się z niej na etapie wstępnych projektów. Po kreacji Lorkhan, podobnie zresztą jak inne Aedry, stracił możliwość przejścia do Otchłani, jest ograniczony brzegami Mundusu, Tamriel jest zwyczajnym kontynentem, Camoran nagadał sporo bzdur, naprawdę, i nie uważam, żeby można go było brać za autorytet.
Cytuj:
Jeśli zaś istnieją źródła mówiące, że to Lorkhan, a nie Akatosh, wręczył Alessi Amulet Królów (podczas gdy Martin rozbijając amulet, przemienił się właśnie w avatara Akatosha) to może Lorkhan to Akatosh!

Co interesujące faktycznie istnieją hipotezy, które tak twierdzą. Jak dla mnie pomysł bardzo karkołomny i naciągany, Lorkhan i Akatosh są swoimi wzajemnymi wrogami, ten drugi wszakże był tym kto wyrwał Lorkhanowi Serce, jeśli miałaby to być ta sama osoba to diagnozuję u niej wysoko rozwiniętą schizofrenię. ;) Jak dla mnie Bóg-Smok i Lorkhan nie tyle co są tym samym istnieniem, co swoimi przeciwieństwami, dwiema stronami konfliktu, będącego osią całego świata.

PostNapisane: 22 wrz 2012, 16:58 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Gra w: Skyrim, Oblivion , Morrowind, STALKER
Jakby ktoś posłuchał Siwobrodych po ubiciu Alduina - to pada tam zdanie, że on powróci pytanie kiedy i gdzie ? W końcu NIE wchłaniamy jego esencji ona się ulatnia nie wiadomo gdzie. Akatosh to aspekt Alduina lub odwrotnie.
Gdyby deandryczny książę zrobił to co sobie zaplanował - to Akatosh nie mógłby przywrócić swojej doskonałości.

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 3 z 4   [ Posty: 35 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona