Kronika Dovahkiinów

Kronika Dovahkiinów

Nowo zapisane karty Smoczych Dusz

TESV 2015-06-02 23-07-06-80.jpg
Dro'Skrez
Khajiici · Mężczyzna · Skrytobójca · Łuk · Przywołanie
20170330142438_1.jpg
Neiize
Elfy Leśne · Kobieta · Mag Bitewny · Miecz jednoręczny · Przywołanie
20160920103140_1.jpg
Thorgrim
Nordowie · Mężczyzna · Wojownik · Miecz dwuręczny · Przywracanie

Dodaj swojego Dragonborna!

Najnowsze posty
Teraz jest 14 maja 2021, 13:02

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 1 z 4   [ Posty: 31 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wysoka ocena Skyrim, a dzisiejszy rynek.
PostNapisane: 23 wrz 2012, 16:49 
Nałogowiec
Nałogowiec

Lokalizacja: Zgubiłem się w lesie, posty piszę ze smartfona, którego nie mam
Gra w: Gry Fallout (te dobre), Dark Souls 2, Żywot Ludzki: The Game- serwer: Polska full PVP
Witam, jak wiemy, po premierze cały świat radował się tym, jaki to Skyrim jest wspaniały i rewelacyjny, a seria The Elder Scrolls zyskała wielu nowych fanów, do tego gra zyskała wyjątkowo wysokie oceny, które są znacznie wyższe niż wszystkie poprzedniczki z serii. Dla porównania, oceny z Filmweb.pl dla następujących odsłon serii :

Daggerfall : 8,2
Morrowind : 8,4
Oblivion 8.0
Skyrim 8.9

oraz z Gry-online.pl

Daggerfall : 8,3
Morrowind : 8,5
Oblivion : 9,2 (tutaj to nawet Oblivion wypada lepiej od Daggerfall..)
Skyrim : 9,8 (no tego to się nie spodziewałem)

I tutaj jest moje pytanie.
Czy według was ta wysoka ocena Skyrim wywołana jest tym, że jest ona najlepszą częścią serii, pod względem rozwiązań, systemem walki, muzyką, magią itp. czy jest to wywołane tym, że dzisiejsi gracze to w większości, nie oszukujmy się, lenie, którzy po prostu chcą by była akcja, hektolitry epickości, a fabuła zajęła się sama sobą. Czyli prościej mówiąc : by gra sama się przechodziła, a gracz tylko zabijał wrogów. Ja osobiście uważam, że jest trochę tak i tak. Skyrim ma znakomity soundtrack i świetny klimat, grało mi się w niego -mimo błędów i wkurzających momentów - znakomicie, jednak przy niby kiepskim Oblivionie również spędziłem kilkadziesiąt, jak nie kilkaset godzin (jednak głównie dlatego, że to był mój pierwszy TES...), w Morrowind sporo mniej, w Daggerfall to poza Oblivionem najdłużej z całej serii, więc Skyrim wcale tak nie miażdży poprzednich serii, a w wielu aspektach wypada gorzej, dałbym mu ocenę między Oblivionem a Morrowind, więc dla mnie te oceny wyglądałyby następująco.

Daggerfall : 8,8
Morrowind : 8,5
Oblivion : 8,0
Skyrim : 8,2- 8,4

Tytuł: Re: Wysoka ocena Skyrim, a dzisiejszy rynek.
PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:03 
Kapituła FCoA

Każdy wie, że i tak Morrowind jest najlepszym rpg w historii gier...bla bla bla...bla a Skyrim jest dla casuali.
- Zaraz będzie tysiąc takich postów

Po pierwsze ocena na filmweb i gry.online pfff... niech filmweb zajmuje się filmami, a gry.online ma rzetelność równą faktom w TVN

Ocena jest taka, bo taką sobie wystawił durny redaktorek. Nie wiadomo co było sumą oceny końcowej. Ocena zawsze jest subiektywna i OCENA NIE MUSI BYĆ sugerowana względem poprzedncih TES.

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:08 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
Po pierwsze: uważam, że użyłeś złych źródeł, raz, że tylko polskich, dwa, że niewystarczająco popularnych. Jeśli chodzi o popularność i ocenę jakiejś gry na rynku to najlepszy do tego jest anglojęzyczny, bardzo popularny portal metacritic:

Daggerfall: nieoceniony przez krytyków, 8,8 dla graczy
Morrowind: 8,9 dla krytyków, 8,8 dla graczy
Oblivion: 9,4 dla krytyków, 7,8 dla graczy
Skyrim: 9,4 dla krytyków, 8,1 dla graczy

Nie jest można, więc odmalowywać tego w tak złych barwach (choć oczywiście Skyrim ma sporo więcej głosów niż poprzednie części) Całe zjawisko upraszczania gier jest spowodowane, paradoksalnie, dojrzewaniem graczy. Im człowiek jest starszy tym mniej ma czasu, mniej chce mu się myśleć, chce tylko się zrelaksować po powrocie z pracy, nie wchodzić w rozważania na temat ludzkiej natury. Ten target jest tak naprawdę obecnie najbardziej zyskownym, rynek się zmienił i gry razem z nim. Kiedyś, na przełomie tysiącleci i wcześniej gry były domeną przede wszystkim młodzieży, nie zmęczonych 30-latków. Podobnie sprawa przedstawiała się z firmami

produkującymi gry - one też ,,dojrzały" i z grup napaleńców, ludzi z ideą stały się po prostu zwykłymi firmami nastawionymi wyłącznie na jak największy zysk jak najmniejszym kosztem. Choć oczywiście żal mi, że nie powstają już tak dobre gry jak kiedyś to nie uważam tego za jakąś wielką tragedię. Rynek się zmienił, firmy się zmieniły, jest to po prostu następstwo tego, że gry powoli stają się równie masowe co filmy, pojawiają się więc growe odpowiedniki Hollywoodu i kasowych hiciorów nie przedstawiających sobą niczego więcej oprócz czystej akcji. Ten stan jednak nie może trwać przez wieczność, ponieważ odbiorcy bardziej wymagający również istnieją i da się na nich zarobić naprawdę niezłą kasę. (Project:Eternity Obsidianu i prawie 2 miliony dolarów dobrowolnych datków przez tydzień) Wiąże się z tym oczywiście sporo trudu, ale, jak w ewolucji, każda nisza w końcu zostanie zagospodarowana i mam wielką nadzieję, że Obsidian będzie pierwszym, który ją na nowo odkryje dla świata.

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:19 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Gry Fallout (te dobre), Dark Souls 2, Żywot Ludzki: The Game- serwer: Polska full PVP
@peragon

No fakt, może i podałem kiepskie źródła, ale uważam, że polscy gracze to znakomity przykład tego...rynku, co wywnioskowałem po znajomych, nie mam kumpli z innych krajów, więc nie wiem czy mają identyczną mentalność. Na gry-online.pl ogółem są jakieś porypane oceny, bo nawet najgorsze gnioty mają powyżej 7.0, a na filmweb ocena jest zależna od oceniających....graczy.

@Liu_Tenet

Na metacritic te oceny niewiele się różnią
Skyrim 94/100
Oblivion 94/100
Morrowind 89/100
A Daggerfall w ogóle nie oceniony, jedynie ocena graczy 8.8.
Co do tej rozprawy o tym, że gry teraz są dla 30 letnich zapracowanych ludzi, by się odprężyć, a nie młodzieży, muszę się z tobą nie zgodzić. Czy to że gra jest bardziej wymagająca, trochę bardziej skomplikowana oznacza, że nie można się przy niej odprężyć? Tym bardziej, że ludzie, którzy mają 30 lat nie powinni mieć z tym problemu, a gry które same się przechodzą po prostu nie dawać im satysfakcji, od tego mogą obejrzeć sobie film lub poczytać książkę. Przykład starej gry RPG, by nie wymieniać 100 gier, Daggerfall, gra trudna, czasem trzeba ruszyć łbem i nieźle się natrudzić w pewnych lochach, ale można się przy niej odprężyć tak samo, jak przy tłuczeniu całej chińskiej armii w Skyrim.

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:30 
Mistrz pada
Mistrz pada

Rozróżnij oceny krytyków od ocen graczy, tylko te pierwsze są w jakikolwiek sposób miarodajne, jeśli chodzi o rynek.

Co zaś się tyczy mojej analizy rynku - obawiam się, że po prostu się mylisz i nie jest tak jak mówisz. Wiele już czytałem na ten temat artykułów, czy to z serwisów, czy z pism branżowych i konkluzja jest taka sama - ci 30-latkowie oczekują krótkich, prostych gier, przy których można się maksymalnie odprężyć, strzelanki już się tej tendencji poddały. Dla odrobinę bardziej wymagających graczy mamy RPG od BioWare i Bethesdy - również proste w sferze mechaniki, dłuższe i odrobinę bardziej skomplikowane fabularnie. Gier hardkorowych już się nie robi z prostej przyczyny - ponieważ zarobek na nich zawsze będzie mniejszy niż na grach masowych. Jak już mówiłem we wcześniejszym poście - jednak jakiś zarobek jest, więc jest kwestią czasu pojawienie się takich gier (już Drakensang był w podobnym stylu, ale on akurat kiepski był)

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:33 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
Mały offtop, metacritic też jest kontrowersyjny. Czytałem kiedyś w cdaction jak to jest robione. Mają tam swoje systemy przeliczania ocen, jak przeliczają nie ujawniają (ich tzw. "średnia ważona"). Kolejna rzecz, są różne skale ocen w różnych serwisach, kolejna rzecz- niektóre serwisy nie wystawiają ocen a i te recenzje są brane pod uwagę. Jak? Metacritic na bazie tego jak autor słownie ocenia grę daje np. 7/10, co jest subiektywne bo autor by na przykład gdyby oceniał dał 6/10 lub 8/10.
Kolejna rzecz że metacritic jest związany z jakąś firmą robiącą gry.
Poza tym co do ocen metacrica byłbym nieco sceptyczny bo co do niezależności tego serwisu... to jest wpływowy serwis że nim się istotnie przejmują wydawcy gier, a sama ocena ma duży wpływ (naprawdę duży!) na sprzedaż gier.

Liu_tenet napisał(a):
Całe zjawisko upraszczania gier jest spowodowane, paradoksalnie, dojrzewaniem graczy. Im człowiek jest starszy tym mniej ma czasu, mniej chce mu się myśleć, chce tylko się zrelaksować po powrocie z pracy, nie wchodzić w rozważania na temat ludzkiej natury.

Seria S.T.A.L.K.E.R. spotkała się z sporą popularnością (głównie na wschodzie, Rosja, Ukraina czy Polska) a gra jest niezwykle klimatyczna i nie brak w jej wielu rozważań co do natury ludzkiej.
"Strefa" wykreowana przez GSC jest niezwykle robiącym wrażenie miejscem. No ale żeby to zrozumieć, trzeba zagrać, trzeba przemierzać strefę, polować na mutanty z resztką amunicji, przeczesywać ruiny, chronić się w walących się ruderach przed emisjami, zagłębić się w swego rodzaju własną cywilizacje stworzoną przez stalkerów. Trzeba zaglądnąć w każdy barak, w każdy kąt, w każdy budynek, w każdy zakamarek. Do dziś nie zapomnę klimatu posterunku powinności. Jedyni strażnicy drogi do Baru od strony zdziczałej części kompleksu przemysłowego Rostok. Siedzą, w okolicy trupy czy to swoich, czy to bandytów i najemników, czy to mutantów. Mając wolną chwilę piją wódkę, jedzą, toczą dyskusję, jeden gra na gitarze, oczekują na swoją kolej.

Niecierpliwe wielkich czynów i przelanej krwi
Nie ma nigdy w sercach naszych ani cienia trwogi
A dla wrogów też litości nie ma ani krzty"

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:40 
Mistrz pada
Mistrz pada

S.T.A.L.K.E.R. (swoją drogą ten tytuł się strasznie długo pisze) jak sam zauważyłeś zdobył ogromną popularność na wschodzie, podczas gdy moje rozważania koncentrują się głównie na rynku zachodnim, europejsko-amerykańskim. Na wschodzie rynek nadal nie dojrzał, wciąż jest zdominowany przez młodzież, firmy to wciąż zapaleńcy (z Polski chociażby CD Project Red, wciąż ideały dobrego rzemieślnika są tam zachowane)

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:47 
Kapituła FCoA

@UP
Gry na wschodnim rynku sa trudne, bo są dla młodzieży. Gry na zachodzie są łatwe, bo są dla 30 latków
Seems legit :D
Sztandarowy dla mnie przykład gry "zza wschodu" Digital Combat Simulator - poziom cholernie trudny, a jakoś nie widzę, żeby grali w to młodzi ludzie, a raczej stare byki :D

Może twoja teoria ugruntowana jest tym, że ty mieścisz się w przedziale 15-18?
Jakoś nie widzę, żeby "dzisiejsza młodzież" grała tylko w wymagające gry. Raczej ci starsi szukają czegoś co sprawi trudność.

PostNapisane: 23 wrz 2012, 17:50 
Nałogowiec
Nałogowiec

@Liu_Tenet

Cóż...jeżeli psychika tych twoich 30 latków jest taka, że by się maksymalnie odprężyć, gra ma być prosta, krótka i sama się przechodzić, to mam nadzieję, że będzie jak ty to powiedziałeś :
"jak w ewolucji, każda nisza w końcu zostanie zagospodarowana i mam wielką nadzieję, że Obsidian będzie pierwszym, który ją na nowo odkryje dla świata."

Sądząc po twoich postach i kilku naszych wspólnych kłótniach, lub po prostu po tym cytacie, ty tak samo masz nadzieję, że era casualowych gier w końcu się skończy. Ale tak poza tym, gry raczej powinny być dla dzieci, albo raczej młodzieży, czyż nie? 30 latek zazwyczaj (powtarzam : ZAZWYCZAJ, nie zawsze) woli otworzyć piwo i obejrzeć sobie film/mecz/kabaret itp., małe dzieci (czyt. do 12 lat) raczej wolą biegać po dworze i skakać po górkach, kałużach i kopać piłkę, niż grać w gry, a młodzież bardziej preferuje serfowanie po internecie i granie w gry. Jeżeli ktoś ma te 13 lat, to raczej ma sporo wolnego czasu i jest dosyć rozwinięty, by potrafił odprężyć się przy grze, w której trza ruszyć łbem, no na przykład, niezbyt skomplikowana gra, Silent Hill 2. Gra nie jest arcytrudna, jeśli chodzi o wrogów, dlatego ktoś, kto nie potrafi strzelać ani grać w horrory nie będzie miał kłopotów, za to w grze są świetne zagadki, są one trudne, ale nie frustrujące, myślę, że one również są dobrym sposobem na odprężenie się, tym bardziej, że można ustawić poz. trudności nawet zagadek.

Edit : co do twojego najnowszego posta : kto powiedział, że my rozmawiamy o rynku zachodnim, amerykańsko-europejskim? My tu mówimy ogółem o dzisiejszym rynku, może i Japonia oraz Chiny powinny mieć osobne planety, ale to się tyczy też ich ;)

PostNapisane: 23 wrz 2012, 18:07 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
Dodam od siebie także że ambitną grą jest czeska Arma 2- w zasadzie symulator wojny. Latanie samolotem u mnie nie określiłbym nalotem na wrogie pozycje a symulacją katastrofy w smoleńsku :)
Głupim śmigłowcem nawet ciężko latać a jeszcze gorzej wylądować. A walki piechoty? A walki wojsk zmechanizowanych czy pancernych?
To naprawdę świetna gra. Swoją drogą niegdyś mnie ciekawiło co się stanie jak rozpędzonym UAZem wjadę w stoją helikopter. UAZ był, helikopter z pełną załogą, z dziesięciu graczy chyba, też. Rozpędzam, wjeżdzam, wybuch, i okrzyk "WOLAND!!!!!!!!!!!!!" ze strony jednego z graczy przez chat w grze- tego nigdy nie zapomnę :rotfl:
Helikopter rozwalony, cała załoga poległa :rotfl:

Niecierpliwe wielkich czynów i przelanej krwi
Nie ma nigdy w sercach naszych ani cienia trwogi
A dla wrogów też litości nie ma ani krzty"

Dział zablokowanyOdpowiedz Strona 1 z 4   [ Posty: 31 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona