Teraz jest 29 sty 2022, 10:24

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 5   [ Posty: 47 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Religie świata ME i ich wpływ na świat w porównaniu z na
PostNapisane: 18 cze 2013, 12:02 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: ME, DA, AC, Fable, Fallout, TES
W sumie trochę dziwny temat, bo w Mass Effect tak w zasadzie religie nie mają żadnego znaczenia, w przeciwieństwie do np. Dragon Age, gdzie od podstaw stworzono religię i fabuła gier kręci się wokół konfliktu na tle religijnym. No bo tak naprawdę co wiemy? Że asari wierzą w jedną boginię, drelle są politeistami podobnymi trochę do Japończyków, mającymi bogów na każdą okazję, salarianie wierzą w reinkarnację niczym hindusi, a turianie są trochę jak Indianie, wierzący w duchy przodków. Kroganie i quarianie nie są za specjalnie religijni, w zasadzie niewiele wiadomo o ich religiach – kroganie mają jakichś bogów, święte miejsca i „raj”, ale więcej chyba nie wiadomo.

A ludzie? Ludzie w Mass Effect zdają się być ateistami, poza jedną Williams. W zasadzie ma to sens, jeśli się nad tym zastanowić. W chwili obecnej większość ludzi na świecie jest chrześcijanami, ale coraz więcej odwraca się od kościoła i wiary, bo Watykańczykom wylało się gówno, które przez lata starali się tuszować – gwałcenie dzieci przez księży, pranie brudnych pieniędzy, wspieranie dyktatur, współpraca z mafią itd. Gdy to wszystko zaczęło wychodzić na światło dzienne, ludzie zaczęli tracić zaufanie do kościoła i ten proces będzie postępował. Wziąwszy pod uwagę, że Mass Effect rozgrywa się prawie dwieście lat w przyszłości, ówczesny świat będzie zsekularyzowany właśnie jako efekt tego, co dzieje się teraz.

Ktoś wspomniał, że gdyby nie średniowiecze, to mielibyśmy już kolonie w Kosmosie – szczerze w to wątpię, do tego potrzeba jeszcze kilkunastu stuleci. Nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby cesarze rzymscy zamiast przyjmować chrześcijaństwo jako oficjalną religię rzucili resztę chrześcijan lwom w Koloseum, bylibyśmy teraz bardziej zaawansowani technologicznie niż obecnie, bo ominęłoby nas kila wieków ciemnoty zaserwowanej ludzkości przez Kościół słusznie bojący się, że wykształceni ludzie szybko przejrzą ich machloje, zbuntują się i zakręcą kurek ze złotem. Z drugiej strony może to i lepiej, że chrześcijaństwo się wtedy przyjęło; co prawda mieliśmy długi okres niemożebnej ciemnoty, ale gdyby nie Kościół katolicki, to niewykluczone, że dziś bylibyśmy islamistami, czyli mielibyśmy jeszcze bardziej przesrane. I niewykluczone, że kiedy za kilka dekad religia watykańska całkowicie się sypnie i straci na wartości, spotka nas to, czego udało się jej zapobiec kilka wieków temu: zalewowi islamistów chcących wszystkim narzucić swoją wolę i zabobony, znów sprowadzając świat do średniowiecza.

PostNapisane: 18 cze 2013, 12:51 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: W3/Gwint
Co do średniowiecza - to, że były to "wieki ciemne" to mit propagowany przez renesansowych racjonalistów. Realna polityczna władza Kościoła w średniowieczu była znacznie mniejsza niż w późniejszych okresach. Prześladowania i palenie na stosie to specjalność renesansu, a nawet baroku, nie średniowiecza. Zapóźnienie technologiczne w stosunku do Rzymu wynika nie z tego, że Kościół zabraniał, ale z tego, że ludzie nie rozumieli. Bo średniowieczni Europejczycy to nie byli Rzymianie, tylko barbarzyńcy - Germanie, Słowianie, Frankowie. Tak to niestety jest, że kultura mniej zaawansowana wypiera tę wyżej zaawansowaną. Co nie zmienia faktu, że to w średniowieczu powstały podwaliny takich nauk jak chemia czy fizyka. Tak więc wydaje mi się, że średniowiecze do lotów kosmicznych nie ma nic do rzeczy, zwłaszcza, że na razie nie wiemy nawet czy są one fizycznie możliwe (pisze o lotach poza Układ Słoneczny).

PostNapisane: 18 cze 2013, 14:20 
N7 Slayer

Gra w: Dragon Age, Mass Efect, SWTOR,
Jeżeli chodzi o religię ras obcych w ME to moje pierwsze wrażenie było takie, że zostały one stworzone tylko na zastępstwo wypowiedzi w stylu „O Boże!” - Liara mówi „O bogini ” itp. późnej dopisali jeden akapit w leksykonie i proszę mamy religię. Co do wiary konkretnych ras to Pottero streścił prawie wszystko co możemy wywnioskować z leksykonu i wypowiedzi poszczególnych postaci, można jeszcze dodać że iż za fundamentem wierzeń Asari stoją Proteanie, a dla Drelli (przynajmniej w moim odczuciu ) wiara jest ostatnią rzeczą jak wiąże tą rasę z jej ojczystą planetą, swojego rodzaju spuścizną, cząstką planety którą każdy Drell może nosić zawsze ze sobą.
Co do ludzi sprawa wygląda zupełnie inaczej, najprawdopodobniej twórcy gry mieli jakiś pomysł na to jak wyglądać będą te sprawy za 200 lat, ale raczej tego nie przedstawili . Ponieważ gra była kierowana do graczy amerykańskich, gdzie nadal obowiązują purytańskie zasady odnoście wiary i Boga i gra która narzuca „inną wersję przyszłych wydarzeń” miała by naprawdę ciężko na tym rynku, a jak wszyscy wiemy BW i EA nie należą do ryzykantów w tych kategoriach. Dlatego moim zdaniem twórcy woleli pominąć te sprawy i próba założenia w co wierzą ludzcy bohaterowie ME jest skazana na porażkę, gdyż nie mamy żadnej wskazówki czy ktoś wierzy czy nie: ateista zakłada ze wszyscy są ateistami, katolik że wszyscy są katolikami a animista że animistami itp. Co do Williams to od razu wiedziałem co na reprezentuje, jest przykładem - idealnego amerykańskiego żołnierza – z wojskowej rodziny, wykształcona, wierząca, mi jej religijność nie przeszkadza.
Nie mogę się natomiast zgodzić z resztą wypowiedzi Pottero, która w moim odczuciu jest bardzo dużym skrótem myślowym albo co gorsza wykorzystaniem okazji to obrażenia katolików i muzułmanów. Nie wszyscy wierzący w Boga i Jezusa wierzą w Watykan i oprócz chrześcijan i katolików są jeszcze inne religie nawet dużo starsze od tych dwóch np. hinduizm, nurty filozoficzne jak buddyzm, sekty jak scientologia itp. nie można zapomnieć że ciągle powstają nowe i naprawdę nie mogę uwierzyć że w ciągu 200 lat 99% ludzkości będzie ateistami no chyba że ludzkość wkroczy w jakiś „wyższy stan świadomości” lub wreszcie odkryjemy potęgę Mocy 

PostNapisane: 18 cze 2013, 15:20 
Nałogowiec
Nałogowiec

Alpha Scorpii napisał(a):
Ponieważ gra była kierowana do graczy amerykańskich, gdzie nadal obowiązują purytańskie zasady odnoście wiary i Boga i gra która narzuca „inną wersję przyszłych wydarzeń” miała by naprawdę ciężko na tym rynku, a jak wszyscy wiemy BW i EA nie należą do ryzykantów w tych kategoriach. Dlatego moim zdaniem twórcy woleli pominąć te sprawy

No i taka jest moim zdaniem prawda. Żeby nie wkurzyć żydów, ewangelików itd., temat wiary ludzkości został znacząco przemilczany. Była ostatnio jakaś akcja z BioShock: Infinite, że koleś zażądał zwrotu kasy za grę, bo konieczność ochrzczenia się na początku mu nie pasuje i kłóci się z jego zasadami moralnymi, co uniemożliwia mu jej kontynuowanie. I zwrot kasy dostał.

Alpha Scorpii napisał(a):
Nie mogę się natomiast zgodzić z resztą wypowiedzi Pottero, która w moim odczuciu jest bardzo dużym skrótem myślowym albo co gorsza wykorzystaniem okazji to obrażenia katolików i muzułmanów. Nie wszyscy wierzący w Boga i Jezusa wierzą w Watykan i oprócz chrześcijan i katolików są jeszcze inne religie nawet dużo starsze od tych dwóch np. hinduizm, nurty filozoficzne jak buddyzm, sekty jak scientologia itp. nie można zapomnieć że ciągle powstają nowe

Skoncentrowałem się na wierze w Boga i Allacha, bo to dwie najpopularniejsze, najliczniejsze religie na świecie. Hinduizm, shintō, buddyzm, scjentologia itd. nie mają takiej siły przebicia jak te dwie religie i jej odłamy. Moja wypowiedź może została trochę opacznie zrozumiana – w żadnym razie nie demonizuję chrześcijan i islamistów, bo jak w każdej grupie są jednostki normalne, nienarzucające swojej woli, jak i tacy, którzy chcieliby wszystkim innym ją narzucić, wykorzystują naiwność wiernych do swoich celów, wykazują się wyjątkowym egoizmem itd. Niestety ta druga grupa jest znacznie bardziej zauważalna i robi pozostałym antyreklamę, przez co coraz więcej ludzi odwraca się od religii. Chociaż w tym procesie nie bez znaczenia jest również to, że ludzie po prostu coraz częściej myślą i nie przyjmują spraw wiary za pewnik, bo tak zostali wychowani, tylko sami analizują i dochodzą do takich a nie innych wniosków. Biorąc to pod uwagę, moim zdaniem bezpiecznie jest założyć, że w ciągu 200 lat taki proces tylko będzie postępował, więc w Mass Effect ludzkość jest w dużej mierze zsekularyzowana. Zresztą, w leksykonie do pierwszej części znajduje się informacja, że po odkryciu przekaźników masy religie się załamały. Nie mogło być inaczej, skoro katolikom wpaja się, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, a tu nagle okazuje się, że to wszystko bujda – podczas gdy religie, nie mogąc temu zaprzeczyć, próbują dostosować swoje wierzenia do tego, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie, ludzie przeżywają kryzys wiary i porzucają religię, stając się ateistami, agnostykami itd.

PostNapisane: 18 cze 2013, 15:47 
Adept analogów
Adept analogów

Swoją drogą, ciekaw jestem, czy jakakolwiek religia odnosi się do istnienia innych istot inteligentnych. Ciekawe czy jest religia mówiąca, że jesteśmy sami we wszechświecie albo też nie jesteśmy lub taka, która opiera się na istnieniu właśnie takich istot (to by było zabawne, ale wiecie różne są sekty itp. - nie chcę nikogo obrazić jak by co). Chrześcijaństwo i judaizm nic o tym nie mówią, przynajmniej ja nic nie wiem.

PostNapisane: 18 cze 2013, 18:36 
Nałogowiec
Nałogowiec

@Up

Jest coś takiego, ale to są w zasadzie pseudoreligie czy parodie religii, a nie prawdziwe religie. Ot, chociażby dżedaizm.

PostNapisane: 18 cze 2013, 19:13 
Nałogowiec
Nałogowiec

Cytuj:
taka, która opiera się na istnieniu właśnie takich

Scjentologia chociażby.

Obrazek

PostNapisane: 18 cze 2013, 23:30 
Pierwsza zarwana nocka
Pierwsza zarwana nocka

Mass Effect, jak to na Bioware przystało, jest politycznie poprawne i ugrzecznione, przez co podjęcie tematu religii (w futurystycznym świecie SF) jest tutaj znikome. Już znacznie bardziej problem religii czy wiary pokazuje Wiedźmin, z wiarą w Melitele, Wieczny Ogień (wraz z Zakonem Płonącej Róży), co jest w pewnym stopniu odbiciem naszej rzeczywistości i historii w świecie dark fantasy. I nic w tym dziwnego, bo Wiesiek ma nieco doroślejszy świat, który z założenia nie przyjmuje banalnego motywu walki dobra ze złem. No, przynajmniej nie do końca, a już szczególnie nie tak, jak w takim Dragon Age czy Mass Effect.

Co do kwestii zastoju technologicznego spowodowanego przez Kościół, to jest to w pewnym stopniu prawdą, ale pisanie, że Rzymianie mogliby pozabijać wszystkich chrześcijan, aby był teraz większy rozwój jest niedorzeczne, bo ci chrześcijanie umierali za sam fakt wiary. To, co może powodować wspomniany zastój to np. szkodliwi namiestnicy Kościoła (vide Aleksander VI) lub jakiejkolwiek wysoko postawionej instytucji czy fanatyzm, a nie sam fakt wyznawania wiary.
Poza tym upadek religii wcale nie musi oznaczać upadku wiary (w jakiekolwiek wyższe istoty bądź przekonania), tak więc założenie, że za 200 lat wszyscy będziemy ateistami jest trochę śmieszne i mało prawdopodobne.

BTW powiedzcie mi w jaki sposób egzystencja istot pozaziemskich kłóci się ze stwierdzeniem, że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo?

PostNapisane: 19 cze 2013, 00:47 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: ME, Wiedźmin, KOTOR
no bo wtedy to nie jest ich Bóg? Bo czemu mieliby być dyskryminowani. Dla mnie to oczywiste, chociaż w tej dyskusji nie uczestniczyłem. Jeśli my jesteśmy stworzeni na jego podobieństwo, to inne rasy nie są - logiczne.

PostNapisane: 19 cze 2013, 01:18 
Nałogowiec
Nałogowiec

@Up
Raczej nie chodzi o podobieństwo fizyczne, ale wewnętrzne, czyli uczucia, emocje, świadomość, miłość, itd.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 5   [ Posty: 47 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona