Teraz jest 27 sty 2022, 09:34

Napisz wątekOdpowiedz Strona 4 z 5   [ Posty: 47 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Religie świata ME i ich wpływ na świat w porównaniu z na
PostNapisane: 19 cze 2013, 11:41 
Adept analogów
Adept analogów

KONDZIOREK07 napisał(a):
Co do kwestii zastoju technologicznego spowodowanego przez Kościół, to jest to w pewnym stopniu prawdą, ale pisanie, że Rzymianie mogliby pozabijać wszystkich chrześcijan, aby był teraz większy rozwój jest niedorzeczne, bo ci chrześcijanie umierali za sam fakt wiary. To, co może powodować wspomniany zastój to np. szkodliwi namiestnicy Kościoła (vide Aleksander VI) lub jakiejkolwiek wysoko postawionej instytucji czy fanatyzm, a nie sam fakt wyznawania wiary.
Poza tym upadek religii wcale nie musi oznaczać upadku wiary (w jakiekolwiek wyższe istoty bądź przekonania), tak więc założenie, że za 200 lat wszyscy będziemy ateistami jest trochę śmieszne i mało prawdopodobne.

BTW powiedzcie mi w jaki sposób egzystencja istot pozaziemskich kłóci się ze stwierdzeniem, że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo?

Zgadzam się. Zwróćcie uwagę na Ash, która jest wierząca. Nie chodzi do kościoła co niedzielę itd. (inna sprawa, że nie miałaby gdzie pójść), a jednak wierzy. Kondziorek dobrze powiedział, że upadek religii nie oznacza upadku wiary. Bo tak teoretycznie, co stałoby się, gdyby w ciągu jednego dnia umarliby wszyscy księża i biskupi. Instytucja Kościoła ległaby w gruzach. Nie byłoby nikogo, kto mógłby odprawiać msze, udzielać sakramentów (poza chrztem i małżeństwem). Czy to sprawiłoby, że wszyscy nagle przestaliby wierzyć? Znaleźli by się tacy, ale są to ludzie, którzy są praktykujący z przyzwyczajenia. Wiara nie upadnie dopóki są jej wyznawcy. Gdyby tak nie było, to chrześcijaństwo dziś by nie istniało - popatrzcie sobie na początki tej religii. Z resztą sama teoria o tym, że ludzie przestaliby wierzyć gdyby odkryli, że nie są sami we wszechświecie jest niedorzeczna.

dikajos napisał(a):
no bo wtedy to nie jest ich Bóg? Bo czemu mieliby być dyskryminowani. Dla mnie to oczywiste, chociaż w tej dyskusji nie uczestniczyłem. Jeśli my jesteśmy stworzeni na jego podobieństwo, to inne rasy nie są - logiczne.

Trochę dziwna teoria. Tak można by było powiedzieć, gdyby traktować Biblię dosłownie : Bóg stworzył planetę Ziemię w 7 dni z niczego, potem nagle magicznie pojawił się mężczyzna, a potem (znowu magia) z żebra wyrasta kobieta.

benioxxl napisał(a):
Raczej nie chodzi o podobieństwo fizyczne, ale wewnętrzne, czyli uczucia, emocje, świadomość, miłość, itd.

To jest dobry trop, ale chyba nie do końca, bo inne rasy też mają te cechy.

Według mnie, to że Bóg stworzył na ziemi człowieka, wcale nie znaczy, że nie mógł zrobić tego samego gdzieś tam daleko w kosmosie. Bóg nie stworzył samej Ziemi, ale też resztę wszechświata. Gdyby cała reszta kosmosu była martwą pustką, czy to miałoby jakiś sens? Z resztą to jest trudny temat. Czy gdyby rzeczywiście istniały inne istoty inteligentne, czy miałby duszę? Czy wyznawałyby jakąś religię? Wydaje mi się, że tak. To chyba charakterystyczne dla istot, które myślą.

PostNapisane: 19 cze 2013, 12:49 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: ME, DA, AC, Fable, Fallout, TES
luki251 napisał(a):
Instytucja Kościoła ległaby w gruzach. Nie byłoby nikogo, kto mógłby odprawiać msze, udzielać sakramentów (poza chrztem i małżeństwem). Czy to sprawiłoby, że wszyscy nagle przestaliby wierzyć?

Nieprawda. Jak myślisz, kto prowadził msze i udzielał sakramentów, zanim Watykan to wszystko podporządkował sobie i obrócił na własną modłę? Chrztu może udzielić dowolna osoba wierząca w Boga, polewając cię chociażby wodą mineralną z butelki i klepiąc odpowiednią formułkę, ślubu może udzielić chociażby kapitan na statku, komunii mogą udzielać osoby świeckie i zakonnice, itd. itd. A w ramach ciekawostki: tzw. sakrament pokuty w wykonaniu księży to blaga jest, bo zgodnie z Pismem świętym jedyną osobą, która posiada zdolność odpuszczania grzechów, jest Bóg. Żaden człowiek, nawet papież, nie ma takiej „mocy”.

benioxxl napisał(a):
Raczej nie chodzi o podobieństwo fizyczne, ale wewnętrzne, czyli uczucia, emocje, świadomość, miłość, itd.

Nie wiem, jak to jest w tych starodawnych językach, ale Bóg stworzył człowieka na swój obraz, czyli podobieństwo fizyczne, i podobieństwo – czyli to są prawdopodobnie uczucia, emocje itd. A skoro stworzył człowieka na swoje podobieństwo fizyczne, to skąd np. turianie? Nie chcę w tym miejscu obrażać tzw. uczuć religijnych ewentualnych osób wierzących z tego forum, ale skoro Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, to Bóg jest owłosionym człekokształtnym mieszkającym w jaskini, niepiśmiennym analfabetą żywiącym się tym, co uda mu się upolować itd. No ale winę można zwalić na to, że Pismo święte zostało napisane przez ludzi niedysponującymi wiedzą, którą mamy obecnie.

PostNapisane: 19 cze 2013, 13:27 
Adept analogów
Adept analogów

Pottero napisał(a):
Nieprawda. Jak myślisz, kto prowadził msze i udzielał sakramentów, zanim Watykan to wszystko podporządkował sobie i obrócił na własną modłę?

Z tego co wiem, to już na początku mszę mogły sprawować tylko osoby do tego upoważnione.
Pottero napisał(a):
Chrztu może udzielić dowolna osoba wierząca w Boga, polewając cię chociażby wodą mineralną z butelki i klepiąc odpowiednią formułkę, ślubu może udzielić chociażby kapitan na statku, komunii mogą udzielać osoby świeckie i zakonnice, itd. itd.

To chyba niedokładnie przeczytałeś, bo napisałem, że akurat chrztu i ślubu można by było udzielać. Poza tym nie każda osoba wierząca, tylko ochrzczona. I nie jakiś tam kapitan na statku (chyba że mówisz o ślubie cywilnym), tylko para, która chce wstąpić w związek małżeński. Co z tego, że komunii mogą udzielać osoby świeckie? Ciekawe skąd by się brała ta Komunia.
Pottero napisał(a):
A w ramach ciekawostki: tzw. sakrament pokuty w wykonaniu księży to blaga jest, bo zgodnie z Pismem świętym jedyną osobą, która posiada zdolność odpuszczania grzechów, jest Bóg. Żaden człowiek, nawet papież, nie ma takiej „mocy”.

Jeżeli myślisz, że rozgrzeszenia dokonuje ksiądz w konfesjonale, to jesteś niedoinformowany.
Pottero napisał(a):
Nie wiem, jak to jest w tych starodawnych językach, ale Bóg stworzył człowieka na swój obraz, czyli podobieństwo fizyczne, i podobieństwo – czyli to są prawdopodobnie uczucia, emocje itd. A skoro stworzył człowieka na swoje podobieństwo fizyczne, to skąd np. turianie? Nie chcę w tym miejscu obrażać tzw. uczuć religijnych ewentualnych osób wierzących z tego forum, ale skoro Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, to Bóg jest owłosionym człekokształtnym mieszkającym w jaskini, niepiśmiennym analfabetą żywiącym się tym, co uda mu się upolować itd. No ale winę można zwalić na to, że Pismo święte zostało napisane przez ludzi niedysponującymi wiedzą, którą mamy obecnie.

O dosłownej interpretacji, już pisałem w poprzednim poście. Wierzę w Boga, ale nie wierzę w to, że nagle magicznie w ciągu 7 dni pojawiła się kula Ziemska, a potem nagle znikąd wyskoczył z ziemi człowieczek. Tak samo jest ze stworzeniem na obraz Boga. Przecież Bóg nawet nie ma fizycznej postaci.

PostNapisane: 20 cze 2013, 14:12 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: ME, DA, AC, Fable, Fallout, TES
luki251 napisał(a):
Jeżeli myślisz, że rozgrzeszenia dokonuje ksiądz w konfesjonale, to jesteś niedoinformowany.

Otóż nie, wcale tak nie myślę. Napisałem tylko, że ksiądz nie ma prawa wysłuchiwać spowiedzi i wypowiadać formułki „odpuszczam ci grzechy”, jak to ma miejsce w konfesjonale, bo grzechy należy wyznawać bezpośrednio Bogu z nadzieją, że je odpuści, i osobom, którym wyrządziło się krzywdę, prosząc o wybaczenie. Współczesna spowiedź, kiedy wyznajesz swoje grzechy proboszczowi, to „wynalazek” watykański z bodajże dwunastego albo trzynastego wieku i dziś w zasadzie jedyny wiążący – jeśli chcesz być chrzestnym, przystąpić do komunii czy wziąć ślub, to musisz swoje grzechy wyznać księdzu, nierzadko dostając też od niego papierek, że byłeś u spowiedzi. Jeśli, zgodnie z Biblią, wyznasz swoje grzechy przed Bogiem i przeprosisz tych, którym zawiniłeś, to dla księży jest to spowiedź nieważna. Takich watykańskich „wynalazków” stojących w sprzeczności z Pismem świętym jest od groma, żeby wspomnieć tylko chrzczenie dzieci.

PostNapisane: 20 cze 2013, 14:30 
Adept analogów
Adept analogów

@ Pottero Może w Starym Testamencie tak było. Możemy się sprzeczać, ale to do niczego nie doprowadzi. Odbiegamy od tematu z powodu jednego mojego zdania, które zakwestionowałeś. Z resztą to pokazuje, że nie tylko ja uważam, że upadek Watykanu (teraz nazwę to precyzyjniej, bo rzeczywiście Kościół to nie tylko kapłani, ale tez świeccy, stąd może te niejasności) nie spowodowałby upadku wiary.

PostNapisane: 20 cze 2013, 14:32 
Nałogowiec
Nałogowiec

Do tych "wynalazków" dodać można również wiarę w reinkarnację, którą usunięto z wiary chrześcijańskiej około 550 roku.

PostNapisane: 21 cze 2013, 00:11 
Nałogowiec
Nałogowiec

Ja wiem, że temat mówi o religiach, ale Wasza dyskusja to już offtop. Bardzo proszę o powrót do pierwotnych założeń tematu!

Fan page Status Widmo --> https://www.facebook.com/StatusWidmo

tumblr Status Widmo --> http://statuswidmo.tumblr.com

PostNapisane: 21 cze 2013, 08:25 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Batmen
Gdzieś w kodeksie wyczytałem, że dużo Turian przeszło na buddyzm lub inne religie opierające się na filozofii ;)

PostNapisane: 21 cze 2013, 11:59 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Warframe, Stellaris, czeka na MEA
A salarianom pasuje koncept reinkarnacji. Mordin sam to powiedział :D

Polecam gierkę ;)

Shep: Ha!
Kasumi: Znalazłeś próbkę DNA?
Shep: Nie, kartę kredytową.

PostNapisane: 21 cze 2013, 12:16 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Batmen
W sumie oni nigdy czasu nie mają, więc to zrozumiałe ;)

Napisz wątekOdpowiedz Strona 4 z 5   [ Posty: 47 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona