Teraz jest 26 wrz 2018, 05:29

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 5   [ Posty: 43 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dział Fan Fiction was potrzebuje.
PostNapisane: 22 kwi 2012, 14:18 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: Mass effect trylogia
Ostatnio nawet ja coś napisałem, mam nadzieję iż mój tekst dostarczy wam trochę rozrywki.

PostNapisane: 29 maja 2012, 11:30 
Casual
Casual

Gra w: Wiedźmin, Wiedźmin 2, Mass Effect, Dragon's Dogma, Battlefield 3, Company of Heroes
Witam wszystkich!
Pochodzę z forum shadowbroker.pl, jestem twórcą projektu All in One, który zrzesza twórców i fanów w celu wspólnego tworzenia w świecie Mass Effect. Jeśli kogoś zainteresuje to podaję linka do samego tematu:
http://www.shadowbroker.pl/forum/viewtopic.php?p=16259#p16259
Oraz do forum twórczości fanów:
http://www.shadowbroker.pl/forum/viewforum.php?f=21
Mam nadzieję, że administracja się nie obrazi i nie potraktuje tego jako próbę przejęcia waszych twórców ani za jakieś konkurencyjne działanie portalu ;) Działam na własną ręką, dla dobra AiO jak również pisarzy, grafików oraz twórców komiksów czy innych sztuk związanych z tworzeniem w uniwersum Mass Effect ;)

Jako dowód, że nie zamierzam jedynie zachęcać do współpracy oraz siać reklamy przesyłam swoje własne opowiadanie nad którym obecnie pracuję - "Za Wszelką Cenę". Niedługo również wyślę ukończony już, pięćdziesięciostronicowy "Kontrakt" (po tym jednak jak poprawię błędy). Oczywiście w częściach. Nie chcę by blok tekstu was odstraszył. Krytyka mile widziana, jednocześnie zaznaczę, że Kontrakt powstawał grubo przed moją współpracą z grupą literacką, więc poziom "Kontraktu" może być niższy od "Za wszelką cenę" - jeśli kogoś oczywiście zainteresuje czytanie.

Mam nadzieję, że taka współpraca rozwinie skrzydła twórczości fanów zarówno na tym forum jak i sprawi, że do AiO zawita więcej osób. Wspólnie rozwiniemy nasze umiejętności! ;)

(PS. Wiem, że to wszystko brzmi jak jakieś propagandowe gówno ale mówię szczerze - dzięki AiO ludzie się rozwijają a leżą mi na sercu oba fora - zarówno sb jak i status widmo.)

Równocześnie suponuję, by administracja stworzyła osobny dział na forum z twórczością fanów, gdzie mógłbym założyć coś na kształt kącika krytyki oraz pomocy oraz gdzie młodzi twórcy mogliby wstawiać samodzielnie swoje prace. Myślę, że będzie to wygodniejsze gdyż obecnie ciężko się przekopywać na zmianę przez grafiki oraz opowiadania.

Jeszcze dzisiaj wezmę się za czytanie waszych dzieł oraz oglądanie grafik i wstawię tutaj moje opinie.
Liczę na współpracę i jeszcze raz - zapraszam do All in One!

EDIT: No, Prolog "Za wszelką cenę" poszedł. Czekam na odpowiedź ;) Przydałoby się również zamieścić newsa na stronce, zachęcić ludzi do twórczości - to by ożywiło dział fanfic, odżyłby bo widzę, że mocno przysnął!

EDIT2: Serwer Sb ma chwilową konserwację więc jakby wam nie otwierało - wpadnijcie później, zainteresowani.

EDIT3: No, forum działa na powrót ;)

Wspólnota Twórców i Fanów - jeśli czujesz, że potrzebujesz czytelników oraz regularnych opinii - zgłoś się na allinoneflota.pl

PostNapisane: 29 maja 2012, 21:04 
Casual
Casual

Gra w: Wiedźmin, Wiedźmin 2, Mass Effect, Dragon's Dogma, Battlefield 3, Company of Heroes
Dobra, jak obiecałem, opiniuję opowiadania (na grafikach się niestety nie znam, ale kilka słów powiem na koniec).

Zaznaczę jeszcze, że mimo iż pochodzę z konkurencyjnego forum to zależy mi przede wszystkim na dobrej twórczości fanów i nie atakuję tutaj twórców tego portalu. Krytyka jest w pełni obiektywna gdyż nie uznaję konkurencyjności portalu w materii jaką są fan-fici.

"Jak zamierzasz przeprosić Liarę?"

Pochwała za praktycznie zerową ilość błędów technicznych. Naprawdę rzadko spotyka się opowiadania w których nie trzeba poprawiać interpunkcji, składni albo logiczności zdań.

Z osobistych:

"– Co? – Liara przechyliła głowę w drugą stronę. – Niezłe ciacho, prawda?" - kompletnie mi to nie pasuje do zachowania Liary. Ja wiem, że autor interpretuje uniwersum na swoją modłę i lekko je zmienia ale bądź co bądź jakiś kanonów zachowań oraz charakterów się trzymajmy. Liara nigdy by czegoś takiego nie powiedziała jak dla mnie.

"– Zastanowię się. Jeśli jednak stracę nad sobą panowanie i rozerwę cię na kawałeczki wielkości, jak to mawia nasz przyjaciel Wrex, prawego jądra turianina, to będę musiała coś powiedzieć na swoją obronę w sądzie." - również niezbyt mi pasuje to zachowanie do Liary.

Ogółem mógłbym tak jeszcze wymieniać.
Opowiadanie, z tego co widzę, było przygotowane na konkurs. Jest to w sumie sam dialog, zlepek wypowiedzi, rzadko kiedy przetkany opisem albo zachowaniem bohaterki. Brak jakiś większych punktów zaczepienia dla wyobraźni czytelnika powoduje, że ma się wrażenie "Gadających głów". Również niezbyt pasujące do bohaterów wypowiedzi wybijają z rytmu. Czyta się płynnie, bez kłopotów, pochwalić należy stronę techniczną gdyż nie dostrzegłem błędów. Gdzieś mi przemknęło powtórzenie, jednak nie wydaje się one aż tak istotne.
Ogółem - czyta się dobrze, ale nie porwało mnie.

Plus za nawiązania do easter eggów :D

Vinghen - Opowiadanie... (Bez tytułu?)

Również mało błędów technicznych ale jednak są:
"Do tej pory nikt nie miał większych oporów do podejścia do niej" - do, do, do... "Do tej pory nikt nie miał większych oporów by podejść do niej"

"Były jednak takie dni, gdzie" - Były dni, kiedy. Nie "gdzie".

"Automatyczne drzwi, za którymi znajdowało się pomieszczenie dekontaminacji otworzyły się z charakterystycznym, mechanicznym sykiem wpuszczając do środka statku śniadego mężczyznę o kruczoczarnych włosach i orzechowych, skupionych oczach. Ów skinął nieznacznie głową w geście niewerbalnego powitania stojącemu nieopodal turianinowi oraz młodemu żołnierzowi o muskularnej budowie ciała, po czym bez słowa skręcił w prawo i ruszył korytarzem w głąb wnętrza Normandii." - Jeju, jakie długie zdania. I na dodatek tak wielokrotnie zbudowane. Akcja, opis, reakcja, opis i tak na przemian. Przeciętny czytelnik może się pogubić i całkowicie zamieszać w natłoku epitetów i opisów. Co za dużo to niezdrowo a te zdania spokojnie można by podzielić na kilka mniejszych, lepiej brzmiących.

"Ukośna blizna, która znaczyła młodą twarz od miejsca tuż pod wewnętrznym kącikiem prawego oka i ciągnęła się dalej przez nasadę nosa po to, by zakończyć się wreszcie na lewym policzku drgnęła nieco, gdy James zmarszczył lekko brwi i otworzył usta. " - I znów mamy nawalone. Jedno zdanie, tak skomplikowane zbudowane, że można się zamotać. Ja to rozumiem, sam popełniałem takie błędy, ale krótkie, proste zdania są najlepsze. Na dodatek znów mieszasz opis z akcją i powtarzasz "i".

"samym miejscu towarzyszy ostatniej misji ruszyła w głąb korytarza" - to "ostatniej misji" sztucznie wydłuża zdanie. Na dodatek wiadomo kogo minęła i kto tam stał, wiadomo też, że byli na misji razem. Niepotrzebne jak dla mnie.

Dalej jest już lepiej, choć zdarzają się podobne błędy. Potem je wypunktuje. Zastanawiają mnie jeszcze te częste powtórzenia niektórych słów, jednak ominę je gdyż wydają się celowe.

Ogółem to tekst jest ... nie wiadomo co. Opowiadanie miało grać na emocjach ale ze względu na to, że ciężko je się czyta a dynamikę emocji psuje nawalenie epitetów, niepotrzebnych określeń oraz wymyślnych słów, a na dodatek zbyt długie, często wielokrotnie zbudowane zdania sprawiają, że nie gra ono na emocjach (tak, zdanie, które właśnie przeczytaliście to takie właśnie długaśne zdanie. Zrozumiałe, ale ciężko się czyta i jeszcze ciężej rozumie). Autor(ka) przesadza przy opisie, jak wspominałem - pisze fragment dynamiczny(właściwie reakcji otoczenia oraz zachowania bohaterki czyli akcji statycznej) i nagle wplata w jego środek rozbudowany, długi opis. Filozoficzne wstawki oraz nagłe zwroty pierwszoosobowe i pytania, jakby do czytelnika, psują dodatkowo odbiór. Nie wiadomo czy to jest pamiętnik czy opowiadanie.

Nie mogę jednak odmówić twórcy bogactwa językowego ani umiejętności pisania. Talent jest, ale jest również przerost formy nad treścią i to znaczny. Ciężko się to czyta, ciężko się rozumie, opowiadanie odrzuca od siebie nie skomplikowaną treścią ale przekombinowaną budową zdań i techniką.

Na plusy - dbałość o szczegóły, bardzo dobre posługiwanie się językiem, niezłe opisy (gdyby tylko były umieszczone w odpowiednich miejscach), talent widoczny w opowiadaniu. Mam nadzieję, że nie zraziłem - krytyka ma za zadanie pomóc wyeliminować błędy, nie ugodzić w osobę ;)

MestGrayknight - Mass Effect River

"Obrzydzeniem napawała go zarówno architektura jak i zdecydowanie gorsi(!tutaj niepotrzebny przecinek) mieszkańcy stacji"

"Przez chwilę zastanawiał się czy będzie musiał umyć pancerz po powrocie na statek, ale stwierdził iż i tak by mu się nie chciało. " - niepotrzebnie połączyłeś to w jedno zdanie. Ciężko się to czyta. Na dodatek to "iż i tak by mu się nie chciało..." - to nie brzmi dobrze, nie czyta się tego dobrze...

"Spojrzał na należący do jego dowódcy okręt, wydawał się tak daleko, mimo iż dzieliło go od niego jakieś pięćset metrów. " - tutaj również niepotrzebnie połączyłeś wszystko w jedno zdanie. Po okręt powinna być kropka. Czytelnik ma reset, jest nowe zdanie, nie ma wrażenia niepotrzebnego ciągnięcia tekstu.

"Zajmowali się głównie ochronom" - ochronĄ

"Przez chwilę z rozbawieniem patrzył na kolejkę ale ostatecznie jego myśli znów powróciły do tematu Żniwiarzy" - no patrz, a ja myślałem, że myślał o tej turiańskiej fregacie jak-jej-tam-było...

"Myślał o tym jakby wyglądała walka ze żniwiarzami, normalnie nie miał nic przeciwko walce, normalnej wymianie ognia" - powtórzenie walka-walce.

"...własny rozum i wolną wolę (niepotrzebny przecinek) nie była normalna"

"przerażała go myśl(brak przecinka) iż"

"W głębi duszy bał się tego, przerażała go myśl iż może stać się jak te zombie Getów z Eden Prime, lub bezmózgi pistolet strzelający w to co mechaniczny pan karze strzelać." - Masło maślane, źle użyty spójnik "lub". To raz. Dwa - karze - karać. Każe - kazać.

"Mest uśmiechnął się lekko ich widząc" - Przemówił ponownie Yoda, zaiste.

"Miał na sobie pancerz Błękitnych Słońc, co samo w sobie zwiastowało kłopoty. " - powtórzenie sobie-sobie

"Był leworęczny, i stał na uboczy" - uboczu

"Vroun i Kesla błyskawicznie zareagowali, cofnęli się za osłony, chwycili broń i otworzyli ogień do najemników, którzy najbardziej zagrażali Mestowi. Człowiek złapał Batarianina za gardło podduszając go, wymierzył z broni do Człowieka w niebieskim pancerzu i nacisnął trzy razy na spust. Nie był strzelcem wyborowym, ale wiedział iż przynajmniej jeden pocisk trafi. W tym wypadku trafiły dwa, i o ile jeden zatrzymał się na tarczach to drugi przewiercił się przez hełm" - i,i,i,i,i,i,i.... "oraz", "a także" albo zmieniaj budowę zdania tak by tego uniknąć.

"Nie był strzelcem wyborowym, ale wiedział iż przynajmniej jeden pocisk trafi. W tym wypadku trafiły dwa, i o ile jeden zatrzymał się na tarczach to drugi przewiercił się przez hełm. Następny był Turianin, schował się za osłoną gdy Mest do niego wymierzył, a jego kompan posłał dość celną serię. Tarcze lekkiego pancerzu nie były mocne, nie zdziwiło go to iż padły. Zareagował błyskawicznie, posłał w kierunku strzelca kilka pocisków jednak tylko jeden trafił, raniąc go rękę. Turianin wychylił się z za osłony i kilka razy nacisnął na spust niemal za każdym razem trafiając w Batarianina" - powtórzenia - pocisk, kilka, trafił/trafiając/trafienia...

"Cała potyczka trwała jakieś dwadzieścia sekund. Niemal od razu gdy się skończyła z Zaświatów wybiegło kilku strażników." - no moment, to niemal od razu się skończyła czy trwała te dwadzieścia sekund?

Dalej błędy się powtarzają, więc radzę przeczytać samemu i wychwycić powtórzenia, przyda się na przyszłość.

Podsumowując: Opowiadanie czytałem ze znudzeniem. Nie wciągnęło mnie, postacie są płytkie, równie dobrze mógłby to byś Jakiś Ktoś i wyszłoby na jedno. W tekście znajduje się kilka nielogiczności oraz wiele chaosu - zdania skaczą sobie swobodnie niczym owce na łączce, nie ma żadnego ładu. W jednym zdaniu akcja potrafi przenieść się trzy razy, na dodatek w jednej chwili opisujesz jakąś czynność by w potem opisać inną i znów wrócić do tej pierwszej. Masakra.
Również widzę powtórzenia tych samych zwrotów oraz wypowiedzeń, przewijają się one przez cały tekst. Świadczy to o ubogim poziomie językowym i słabym warsztacie. Sama akcja opisana jest sucho, nie budzi żadnych emocji, jest również tak chaotyczna i pomieszana z poplątaniem, że musiałem po kilka razy czytać te same fragmenty. Ilość błędów odrzuca i razi w oczy, podobnie jak ubogi styl.

Ogólnie przed Tobą długa droga - ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I czytać swoje wypociny, sprawdzać je.

Reszta opowiadań + grafiki - JUTRO!

Mam nadzieję, że nie bierzecie krytyki do siebie - ma ona służyć wyeliminowaniu błędów, jest konstruktywna, nie destruktywna.

Zaznaczę jeszcze, że mimo iż pochodzę z konkurencyjnego forum to zależy mi przede wszystkim na dobrej twórczości fanów i nie atakuję tutaj twórców tego portalu. Krytyka jest w pełni obiektywna gdyż nie uznaję konkurencyjności portalu w materii jaką są fan-fici

Jeśli ktos odbiera to jako atak drugiego forum - cóż, tak nie jest. Ja jestem otwarty na krytykę moich dzieł, jeśli ktoś chce i o ile admini zdecydują się umieścić, jak obiecali, moje dzieło to jak najbardziej zapoznam się z krytyką o ile taka się znajdzie. Jak widzę, temat jest martwy i poczekam na jakąś odpowiedź.

Wspólnota Twórców i Fanów - jeśli czujesz, że potrzebujesz czytelników oraz regularnych opinii - zgłoś się na allinoneflota.pl

PostNapisane: 31 maja 2012, 19:04 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: W3/Gwint
Z racji tego, że powinnam się uczyć naszło mnie na rysowanie :)
ObrazekObrazekObrazek

EDIT: A w ogóle przy okazji rysowania zauważyłam, że asari i turianie mają naprawdę dziwne uszy. Jakoś wcześniej mi się to nie rzuciło w oczy.

PostNapisane: 31 maja 2012, 20:14 
Nałogowiec
Nałogowiec

Świetne rysunki. Mnie w czasie nauki niestety zawsze bierze wena na sprzątanie mieszkania, albo wyprowadzanie psa :P Z ciekawości, czym je rysowałaś?

Fan page Status Widmo --> https://www.facebook.com/StatusWidmo

tumblr Status Widmo --> http://statuswidmo.tumblr.com

PostNapisane: 31 maja 2012, 20:25 
Nałogowiec
Nałogowiec

Dzięki :) cienkopis faber-castell 0,1mm i papermate, również 0,1

PostNapisane: 01 cze 2012, 00:09 
Nałogowiec
Nałogowiec

interesująca kreska; ogólnikowe dość szkice, które idealnie pasowałoby do charakterystyk poszczególnych ras.

PostNapisane: 01 cze 2012, 00:27 
Nałogowiec
Nałogowiec

W każdym razie talent jest, to widać na pierwszy rzut oka ;)

Fan page Status Widmo --> https://www.facebook.com/StatusWidmo

tumblr Status Widmo --> http://statuswidmo.tumblr.com

PostNapisane: 01 cze 2012, 10:06 
Nałogowiec
Nałogowiec

Rzeczywiście, rysunki są przeskalowane (w oryginale około dwa razy mniejsze), stąd słabe nasycenie detalem.
Raczej rzemiosło niż talent :) dwa lata się uczyłam rysunku i potem, na studiach, też miałam z niego zajęcia, więc trochę już w tym siedzę :) zresztą jak mawia mój nauczyciel rysunku właśnie: "nie ma talentu, są tylko dupogodziny :D
Ale oczywiście dziekuję :)

PostNapisane: 02 cze 2012, 10:46 
Status Widmo

Gra w: Skyrim, Mass Effect, AC, DA, Wiedźmin, Fallout
Dział Twórczości Fanów został nieco odświeżony. Mam nadzieję, że teraz wygodniej będzie przeglądać wszystkie prace. :)

Jeśli przeoczyłam jakieś opowiadanie lub grafikę, proszę dać mi znać przez PW. :)

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 5   [ Posty: 43 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona