Teraz jest 27 sty 2022, 10:28

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 4   [ Posty: 33 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Uniwersum Mass Effect w naszym normalnym świecie?
PostNapisane: 13 lis 2012, 11:33 
Nałogowiec
Nałogowiec

Owszem, volusowie żyli na planecie o atmosferze bogatej w amoniak, ale i tak byli oparci na węglu. Tak jak chyba wszystkie rasy tego uniwersum. @iron1992 słusznie zauważyła, że życie może być oparte chociażby o krzem (oglądasz Discovery? ^^), bądź o pierwiastki, które wg. nas są bezużyteczne w jakimkolwiek celu. Nie ma co się dziwić, że nie udało nam się potwierdzić istnienia życia na innych planetach, skoro samolubnie sugerujemy się własną fizjologią.

Pewna mądra osoba powiedziała kiedyś: "Jeśli jesteśmy sami we Wszechświecie, to byłoby to straszne marnotrawstwo przestrzeni". :)

Fan page Status Widmo --> https://www.facebook.com/StatusWidmo

tumblr Status Widmo --> http://statuswidmo.tumblr.com

PostNapisane: 13 lis 2012, 17:06 
Pierwsza zarwana nocka
Pierwsza zarwana nocka

Kepason napisał(a):
Owszem, volusowie żyli na planecie o atmosferze bogatej w amoniak, ale i tak byli oparci na węglu. Tak jak chyba wszystkie rasy tego uniwersum. @iron1992 słusznie zauważyła, że życie może być oparte chociażby o krzem (oglądasz Discovery? ^^), bądź o pierwiastki, które wg. nas są bezużyteczne w jakimkolwiek celu. Nie ma co się dziwić, że nie udało nam się potwierdzić istnienia życia na innych planetach, skoro samolubnie sugerujemy się własną fizjologią.

Pewna mądra osoba powiedziała kiedyś: "Jeśli jesteśmy sami we Wszechświecie, to byłoby to straszne marnotrawstwo przestrzeni". :)

To prawda, wszystkie rasy z tego uniwersum są stworzone według pewnych reguł, ale to wiąże się z naszą (a raczej twórców ME) wyobraźnią. Zauważ też, że wszystkie zaawansowane rasy kierują się takimi samymi emocjami, jak ludzie - gniew, strach, nienawiść, lęk etc.
To są po prostu rzeczy dla nas znane i "wygodne" w odbiorze, bo ciężko byłoby raczej polubić kosmitę, który nie odbiera różnych sytuacji podobnie, jak ludzie.

PostNapisane: 14 lis 2012, 11:50 
Nałogowiec
Nałogowiec

Jasne. Absolutnie nie neguję takiego podejścia twórców do tworzenia gry. Moja wypowiedź tyczyła się już prawdziwego życia, że tak się wyrażę.

PostNapisane: 18 lis 2012, 14:52 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: ME, DA, AC, Fable, Fallout, TES
Wybaczcie długi i nudny post, ale naszło mnie na podzielenie się swoimi wynaturzeniami. Tak sobie myślę, że temat „Uniwersum Mass Effect w realnym świecie” należy chyba rozpatrywać w dwóch kategoriach: podstawowej, czyli istnienie życia pozaziemskiego, na czym opiera się całe uniwersum, oraz (nie)realistyczność świata przedstawionego.

Jeśli idzie o życie pozaziemskie, to moje zdroworozsądkowe przekonanie mówi mi, że skoro na jednej planecie w ciągu miliardów lat z prazupy wyewoluowała rozumna i wysoko zaawansowana rasa, to w niezmierzonym Wszechświecie, w którym znajdują się miliardy planet, istnieją również inne, na których może rozwinąć się życie. Rozwinięcie się życia to jednak nie wszystko, bo rasa musiałaby być zaawansowana technicznie, żeby nawiązać z nami kontakt. Biorąc to pod uwagę, taka rasa byłaby o kilka(naście/wieków) bardziej zaawansowana od nas, nie wróży nam dobrze – historia ludzkości pokazuje, że zaawansowani kontaktowali się z „zacofanymi” tylko wtedy, kiedy były im potrzebne ich ziemie/bogactwa. Kosmici byliby jak konkwistadorzy, my – jak Indianie albo Majowie. Ewentualnie chcieliby nas na eksperymenty, tak jak my eksperymentujemy na małpach. Podsumowując: w kwestii życia pozaziemskiego twórcy serii mają rację, bo prawdopodobnie ono istnieje, tyle że raczej nie w takiej formie, w jakiej zaprezentowano je w uniwersum.

Druga kwestia to świat przedstawiony w uniwersum kontra to, jak świat w drugiej połowie XXII może wyglądać naprawdę.

Jestem gotów postawić kopiejki przeciwko fistaszkom, że żaden człowiek do tego czasu nie dotrze do Plutona, mało prawdopodobne wydają mi się również kolonie z prawdziwego zdarzenia na innych planetach. Niewielka naukowa kolonia-obóz na Księżycu i owszem, jest możliwa, ale kolonia w stylu tej z Pamięci absolutnej? Szczerze wątpię. Rozwój techniki i medycyny sprawi jednak, że ludzie będą żyli dłużej. Nie wiem, czy sto pięćdziesiąt lat, jak w Mass Effect, ale sądzę, że dobicie do steki powinno być tak powszechne, jak dziś dożycie siedemdziesiątki (przecież jeszcze na początku XX wieku średnia długość życia wynosiła około czterdziestu lat!) Będzie to możliwe dzięki znalezieniu lekarstw albo wręcz wyeliminowaniu części chorób, a kto wie – może do tego czasu naukowcy odkryją lekarstwo na raka albo AIDS?

Polityka. Jak wiadomo, w Mass Effect liczą się trzy supermocarstwa – Unia Europejska, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i Chińska Republika Ludowa. Nie wiem, co jest przyczyną nieobecności Federacji Rosyjskiej. Cóż, jeśli idzie o politykę, to jest to tak chaotyczny i zmieniający się element, że trudno mi czynić jakieś przewidywania. Wydaje mi się jednak, że SZAP to twór potencjalnie możliwy, o ile UE przetrwam, dając dowód na to, że takie twory są możliwe do utrzymania.

Społeczeństwo. Zapewne ze względu na to, że akcja rozgrywa się w kosmosie wśród przedstawicieli innych gatunków, ludzkość jest dość zunifikowana i wydaje mi się, że za sto pięćdziesiąt lat będzie tak w rzeczywistości. Nie będzie się liczyło, czy kobieta, czy mężczyzna, homo czy hetero, biały czy czarnoskóry, widok dwóch osób tej samej płci biorącej ślub czy wychowującej dziecko będzie oburzał tylko takich ludzi, jak nam współczesnych, których do dziś oburza widok par różnej rasy. W uniwersum religia nie ma w zasadzie na nic wpływu, przez całą serię poznajemy tylko jedną wierzącą osobą – to w zasadzie również jest rzeczywisty scenariusz. Sekularyzacja społeczeństwa postępuje już od dłuższego czasu, kolejne przekręty duchownych, skandale pedofilskie i temu podobne w ciągu najbliższych kilku dekad ostatecznie doprowadzą do tego, że Kościół z garstką swoich wiernych całkowicie przestanie się liczyć. Z drugiej strony – być może chrześcijaństwo naprawdę upadnie, a my cofniemy się do średniowiecza, bo miejsce chrześcijaństwa zajmie rosnący w siłę i panoszący się coraz szerzej islam. Wpadlibyśmy wtedy z deszczu pod rynnę.

Miałem jeszcze kilka punktów i więcej przemyśleń, ale ten post i tak już jest na tyle długi, że nikt go nie przeczyta, a w dodatku mnie się już nie chce pisać, więc niech będzie tyle, ile do tej pory wypłodziłem :D.

PostNapisane: 18 lis 2012, 19:07 
Nałogowiec
Nałogowiec

W większości mam podobne poglądy. Do kwestii tego, iż średnia życia będzie wynosiła 100 lat, mogę dodać iż naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy rodzą się teraz będą spokojnie dożywać 95 lat a nawet 100.
Jedyne z czym się nie zgadzam to porównanie obcych do konkwistadorów. Równie dobrze możemy trafić na rasę, która będzie tak zaawansowana, że będą chcieli po prostu kontaktować się z innymi rasami w galaktyce (czy nawet Wszechświecie) z ciekawości. W końcu Wszechświat jest ogromny, więc świadomość istnienia innej inteligentnej rasy i nawiązanie z nią kontaktu jest rzeczą krzepiącą, bo lepiej znosi się tak przytłaczającą pustkę kosmosu z kimś niż samemu. A może istnieją tam gdzieś jacyś Żniwiarze? Wszystko jest możliwe.
Obejrzałam w ostatnich latach chyba wszystkie programy typu Discovery odnoszące się do życia pozaziemskiego i niektóre teorie głoszą, że ta forma jaką przyjęli ludzie może być najbardziej efektywną formą dla istoty inteligentnej, więc jeśli spotkalibyśmy rasę pochodzącą z planety ziemio-podobnej, to mogłaby być podobna do nas (oczywiście w granicy rozsądku)

PostNapisane: 18 lis 2012, 21:20 
Nałogowiec
Nałogowiec

Up.
Tak też kiedyś słyszałem forma przyjęta przez ludzi jest najlepsza.A co do obcych może się okazać że to my będziemy grać konkwistadorów.

Stand fast and die like Guardsmen!

PostNapisane: 18 lis 2012, 21:24 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Smalauk napisał(a):
Up.
Tak też kiedyś słyszałem forma przyjęta przez ludzi jest najlepsza. (...)

Zależy co rozumiesz pod najlepsza. Jeśli to, że w danych warunkach pozwoliła nam najlepiej rozwinąć inteligencję, to masz pewnie rację, gdyż ewolucyjnie tak właśnie się stało.
Ale jeśli by ci chodziło że taka forma pozwala nam się najlepiej przystosować do życia na ziemi, to bym śmiał twierdzić że karaluchy ostro z nami wygrywają :)

"We've got them surrounded, at least from this side!" - Soldier, TF2

PostNapisane: 18 lis 2012, 23:18 
Nałogowiec
Nałogowiec

@hermiona15 - w kwestii konkwistadorów połączyłbym twój pogląd i pogląd @Pottero. Jakby nie patrzeć konkwistadorzy podbijali Nowy Świat m.in. dla surowców i przypraw, ale również z ciekawości (no właściwie ciekawość zżerała ich zleceniodawców siedzących w Europie). Łatwiej jest zgłębiać tajemnice nowych bytów kiedy je się kontroluje. Więc chęć poznawania nowych ras absolutnie nie wyklucza chęci ich podbijania.

PostNapisane: 14 lut 2013, 17:39 
Status Widmo

Gra w: Sci-Fi
Jak dla mnie nie ma bata że gdzieś nie ma innego życia , jest NIEZLICZONA ilość planet i niektóre są podobne do ziemi , skoro na ziemi - z zatęchłej dziury ewolucja poczyniła nas ludźmi to nie ma takiej możliwości że gdzieś też tak nie jest ...

PostNapisane: 14 lut 2013, 17:50 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: ME 1,2,3, DA 1,2, TB, NN1,2, Skyrim, Oblivion, Morrowind, Mirrors edge...
To by było po prostu niemożliwe gdybyśmy byli sami jak palec, zresztą tak jak pisze @ Azzinoth , to jest sporo planet podobnych do Ziemi więc, nasi .... Naukowcy, zakładają, że na którejś z nich rozwinęło się życie. Tyle, że niektórzy naukowcy twierdzą, że rozwinęło się minimalnie (tj. istnieją mikroorganizmy), a inni, iż jest (jeśli istnieje) wyżej rozwinięte od nas.

Obrazek

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 4   [ Posty: 33 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona