Wczytywanie
Teraz jest 23 wrz 2021, 21:01

Napisz wątekOdpowiedz Strona 96 z 100   [ Posty: 994 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sesja, jaka sesja?
PostNapisane: 09 paź 2016, 23:37 
Nałogowiec
Nałogowiec

trala napisał(a):
No właśnie nie wiem, czy bym potrafiła :p Aż sobie zajrzałam do działu BK poczytać, co my tam natworzyliśmy :P
Nawet nie zdążyliśmy stworzyć jednej drużyny, a była chyba warta tworzenia. I raczej dobra, co się niemal nie zdarza.

diablodevil napisał(a):
Paranormal napisał(a):
i co wtedy?

Różne rzeczy się dzieją... A jak juz do tego dochodzi, to czasem MG musi trochę improwizować, żeby nadal udało nam się dotrzeć do celu, mimo że idziemy inną drogą
Mam nadzieję, że podłam.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 10 paź 2016, 01:09 
Free Company of Alinor

Gra w: śmierć
RadCat napisał(a):
Ja bym raczej powiedział, że to czy sesja będzie zapewniała zabawę zależy w równym stopniu od MG jak i graczy. Bo z jednej strony, MG buduje przygodę i powinien napisać ją pod postacie graczy, tak żeby każdy miał możliwość się wykazać, z drugiej strony jeżeli gracze będą czekać z założonymi rękoma aż MG ich zabawi, albo co gorsza będą sabotować wszystko co robi MG i na siłę iść pod prąd to to też donikąd nie doprowadzi. Ale też nie zawsze poziom warsztatu prowadzenia i odgrywania musi być wysoki, żeby gra była przyjemna. Na ostatnim zlocie wyszło tak, że prowadziłem 12 osobom na raz (były 2 drużyny po 6 osób, mieli się powybijać, ale niestety się dogadali), przez co powstała Wielka Improwizacja z mojej strony i raczej ani prowadzenie ani odgrywanie nie stało na wysokim poziomie, ale było śmiesznie. Chyba, przynajmniej z mojej perspektywy, na forum jest parę osób które brało w tym udział więc mogą się na ten temat wypowiedzieć. Ale też co innego heheszkowy jednostrzał a co innego prowadzenie całej kampanii. No i sesje PBF rządzą się swoimi prawami przez swoje dość powolne tempo.

A przez powolne tempo ciężko jest budować atmosferę (Nadal Adu i jego MP jest pod tym względem wybitne). Luźniejsze sesje bardziej pasują powolnej i nieregularnej naturze PBFu, ale to wymaga też odpowiedniego podejścia graczy, którzy nie zawsze tego chcą (chociaż ich postacie czasem wręcz prowokują do komicznych sytuacji). MG musi umieć się adaptować do sytuacji, ale kiedy gracze po prostu przestają grać to ciężko wyjaśnić ich nieobecność. Ogłuszyć nieelegancko, zabić nieprofesjonalnie, NPCować niezbyt fair wobec gracza. No i do tego dochodzi fakt, że bez aspektu werbalnego podczas gry ciężko niektóre rzeczy oddać. Ja mam na przykład straszy problem z MGowaniem bo pisanie czegoś co powiedział bym w minutę zajmuje dużo więcej czasu. Sesja Rada była chora, ciężko było odgrywać jedyną racjonalnie myśląca postać w drużynie. Ale było fajnie.
No i pamiętajmy, że celem MG nie jest zabicie graczy a wymuszanie na nich mega ostrożnego stylu mocno szkodzi sesji i odgrywaniu postaci. Nie prowadźcie Tomb of Horrors bo ta przygoda jest zła.
Niemałym problemem dla "poważniejszych" sesji są "poważne" postacie, które robią rzeczy bardziej przypominające pisaną onanizację i przenoszenie tego jakie problemy mają ze sobą IRL.
Fajna sesja jest wtedy kiedy nikt nie czuje się zmuszany do gry ani przez kogoś opóźniany. Na forum osiągnąć to dość trudno, ale pomimo to powstawały tu sesje przy których ludzie dobrze się bawili.

To co napisałem nie ma sensu i nic nie wnosi. Jeśli przeczytaliście to współczuję.

PostNapisane: 10 paź 2016, 01:28 
Nałogowiec
Nałogowiec

Cytuj:
Sesja Rada była chora, ciężko było odgrywać jedyną racjonalnie myśląca postać w drużynie.
przepraszam, kim była ta postać?

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 10 paź 2016, 09:21 
Mistrz pada
Mistrz pada

Chaotyczny zły gnom kapłan z dwuręcznym toporem i rozdwojeniem jaźni, gdzie czasem włączała mu się mu się tożsamość małej dziewczynki.

W normalnej kampanii bym tego raczej nie uznał, ale w jednostrzale przy dużej ilości graczy i tak nie miał czasu na wiele swoje chore odpały więc to puściłem.

PostNapisane: 10 paź 2016, 09:56 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
Biszkoptex napisał(a):
No i pamiętajmy, że celem MG nie jest zabicie graczy a wymuszanie na nich mega ostrożnego stylu mocno szkodzi sesji i odgrywaniu postaci.

Żesz kurde Ciastek, akurat z tym wymuszaniem ostrożności to utrafiłeś, po to się gra złodupcem, idealistą albo wariatem, żeby w wielu wypadkach mieć "bhp" w głębokim poważaniu. Jakby się chciało grać ostrożnie, to niech się zrobi sesję z postaciami niań w żłobku ;)

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 10 paź 2016, 13:12 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: W3/Gwint
No ale jak gracze widzą, że co by nie zrobili i tak przeżyją/wygrają to też bez sensu, bo się przestają starać i kombinować i w rezultacie się nudzą. U Vi jest wg mnie dobry balans trudności, bo z jednej strony się zastanawiam i boje podejmować decyzje, a drugiej wiem, że nie zginę przez jakąś pierdołe, którą przeoczyłem (w stylu-skradasz się, ale nie zawarłeś w odpisie, ze patrzysz pod nogi, wiec się potykasz).

PostNapisane: 10 paź 2016, 13:32 
Nałogowiec
Nałogowiec

RadCat napisał(a):
Chaotyczny zły gnom kapłan z dwuręcznym toporem i rozdwojeniem jaźni, gdzie czasem włączała mu się mu się tożsamość małej dziewczynki.

W normalnej kampanii bym tego raczej nie uznał, ale w jednostrzale przy dużej ilości graczy i tak nie miał czasu na wiele swoje chore odpały więc to puściłem.

To była ta jedyna normalna postać?

trala napisał(a):
No ale jak gracze widzą, że co by nie zrobili i tak przeżyją/wygrają to też bez sensu, bo się przestają starać i kombinować i w rezultacie się nudzą. U Vi jest wg mnie dobry balans trudności, bo z jednej strony się zastanawiam i boje podejmować decyzje, a drugiej wiem, że nie zginę przez jakąś pierdołe, którą przeoczyłem (w stylu-skradasz się, ale nie zawarłeś w odpisie, ze patrzysz pod nogi, wiec się potykasz).

Jak patrzyłam po poległych to (spadł ze skały po teleportacji) wydawało mi się, że całkiem łatwo zginąć.

Ale ogólnie podziwiam Vi, jej sesja jest naprawdę porządnie prowadzona, do tego wszystkie leksykony, informacje, odpisy dla pojedynczego gracza...

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 10 paź 2016, 13:58 
Mistrz pada
Mistrz pada

Paranormal napisał(a):
To była ta jedyna normalna postać?

Wydaje mi się, że znasz Ciastka na tyle długo żeby znać też jego pojęcie normalności. :)

trala napisał(a):
No ale jak gracze widzą, że co by nie zrobili i tak przeżyją/wygrają to też bez sensu, bo się przestają starać i kombinować i w rezultacie się nudzą.

Ja stosuję taką niepisaną zasadę, że nie staram się nie zabijać postaci graczy przed końcem kampanii, chyba że sami się podłożą głupimi decyzjami (w stylu: spoko, mam dobry pancerz, nie muszę chować przed balistami). Co innego w finałowej walce, tam niech się dzieje wola nieba (albo piekła), będzie tak jak zdecydują kostki. No i wiele systemów ma mechaniki mające na celu uchronienie BG przed zbyt wczesnym zgonem, np. Punkty przeznaczenia w Warhammerze.

PostNapisane: 10 paź 2016, 14:02 
Nałogowiec
Nałogowiec

W mojej sesji trudno zginąć, ale można popsuć świat.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 10 paź 2016, 14:05 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
U mnie ginęli przede wszystkim nieodpisywacze ;) No i jeśli jeden drugiego zamiast ratować, to zarzyna nieprzytomnego "z litości" ... co zrobić...

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

Napisz wątekOdpowiedz Strona 96 z 100   [ Posty: 994 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100  Następna strona