Teraz jest 13 lis 2018, 07:20

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 3 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy pierwsze pomioty to plugawce Dawnych Bogów?
PostNapisane: 20 cze 2017, 13:44 
Casual
Casual

Witam jestem tu od nie dawna więc jeśli podobny temat już istnieje lub umieściłem go w złym dziale to najmocniej przepraszam.

Ostatnio przechodziłem na nowo wszystkie części dragon age'a i nasunęła mi się pewna myśl. Czy tevinterscy magistrowie którzy rozpętali plagę (Koryfeusz, Architekt i pozostali nie znani z imienia) nie są lub nie byli przypadkiem plugawcami?

Po ponownym przejściu dragon age inkwizycja, a dokładniej to dodatku intruz nieco dokładniej analizowałem wypowiedź Solasa (lub jak kto woli Fan"Harela) na temat fałszywych bogów którzy w rzeczywistości byli potężnymi magami. Mówił że dzięki stworzeniu zasłony skazał ich na wieczne wygnanie.

I tu przyszło mi na myśl Czarne Miasto, źródło plagi. W pierwszych dwóch częściach dragon age za skażenie Złotego Miasta (przemienienie w Czarne Miasto) obarcza się magistrów, lecz z inkwizycji można się dowiedzieć od Koryfeusza że zastali je już w obecnym stanie.

Czy Złote Miasto nie zostało w takim razie spaczone przez powstanie zasłony? A może jest to więzienie Fałszywych Bogów? Jeśli odpowiemy na oba pytania twierdząco nasunie się taki plan zdarzeń:

Przez stworzenie zasłony Solas oddzielił ciała od dusz dawnych bogów i uwięził je w Pustce, a dokładniej w jeszcze Złotym Mieście. W wyniku powstania samej zasłony lub ingerencji samych dawnych bogów powstaje plaga i Czarne Miasto. Jako duchy bogowie wpływają na magistrów którzy byli ich kapłanami, a następnie pod wpływem obietnicy potęgi ci udają się do Pustki. Zostają jednak oszukani i opętani w wyniku czego stają się pierwszymi pomiotami. Po powrocie jak to typowe pomioty szukają ciał dawnych bogów. Jest jednak jeden haczyk.

Typowy plugawiec nie ma własnej woli, więc dlaczego w grach mamy do czynienia z postaciami takimi jak Architekt lub Koryfeusz którzy ewidentnie mają własną wolę? Jedyna odpowiedź może być taka że magistrowie służyli tylko za tymczasowe powłoki do znalezienia ciała dawnego boga. Czyli do przebudzenia dawnego boga byłby potrzebny nie zwykły pomiot, a emisariusz posiadający duszę danego boga. Po opuszczeniu ciała magistra ten jest już bezużyteczny i nie kieruje nim już plaga.

Co sądzicie o mojej teorii? Jeśli coś przeoczyłem lub gdzieś się pomyliłem napiszcie w komentarzu :)

Tytuł: Re: Czy pierwsze pomioty to plugawce Dawnych Bogów?
PostNapisane: 23 cze 2017, 02:32 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Witam również!

Cytuj:
Ostatnio przechodziłem na nowo wszystkie części dragon age'a i nasunęła mi się pewna myśl. Czy tevinterscy magistrowie którzy rozpętali plagę (Koryfeusz, Architekt i pozostali nie znani z imienia) nie są lub nie byli przypadkiem plugawcami?

W dodatku do Origins - Twierdza Strażnika - bodajże Avernus mówi BF że demony i istoty spoza zasłony nie mają władzy nad Plagą, że skażenie plagi jest dla nich czymś nieznanym (czy jakoś tak :D) - czyli możliwe, że Skażenie to jakaś odmienna forma siły natury, niepowiązana stricte z magią i zasłoną. Koryfeusz i Architekt z pewnością byli magami, Magistrami, ale spaczenie plagą jest czymś innym niż opętanie, tak jak istnieją pomioty-emisariusze władające magią.

Cytuj:
analizowałem wypowiedź Solasa (lub jak kto woli Fan"Harela) na temat fałszywych bogów

Nie mieszasz czasem dawnych bogów elfickich za fałszywymi bogami tevinterskimi? Wprawdzie jest możliwe że potężni, elficcy zmiennokształtni magowie, przybierali formy smoków aby wydawać się prostym ludziom bardziej boskimi, ale chyba nie zostało to jeszcze nigdzie potwierdzone.

Cytuj:
I tu przyszło mi na myśl Czarne Miasto, źródło plagi.

Miejmy tylko na uwadzę że zakonną Pieśń Światła można porównać do chrześcijańskiej Biblii, a stworzenie pomiotów do biblijnego wygnania Adama i Ewy z raju ;) czyli tak naprawdę nikt nie wie jak powstało Thedas, skąd się wzięły pomioty i jak było naprawdę (co udowania właśnie Intruz - że lata podań, legend i baśni można czasem włożyć między bajki!)

Cytuj:
Czy Złote Miasto nie zostało w takim razie spaczone przez powstanie zasłony?

Podoba mi się ta teoria. Możliwe że Czarne Miasto to po prostu Arlathan - sprowadzony do obecnego stanu przez powstanie Zasłony albo i same złe występki/eksperymenty dawnych elfickich bogów-magów (stąd tevinterscy magistrowie nigdy nie znaleźli Złotego Miasta, które wypaczone zostało przez same elfy lub Solasa)
Nie da się sporządzić mapy Pustki, a Czarne Miasto wydaje się być pośrodku z każdej odległości, nie da się do niego dostać. Możliwe że to właśnie jakiś rodzaj więzienia aby dawni elficcy magowie Evanuris nie mogli się wydostać.

Dalszych teorii na razie boję się snuć :D możliwe, że w DA4, które już zapowiedziane i potwierdzone ma się dziać w imperium Tevinter, poznamy parę odpowiedzi.
Możliwe że fałszywi tevinterscy bogowie to w rzeczywistości dawni elficcy, którzy pod postacią smoków skusili tevinterskich magistrów obietnicą potęgi do wejścia do Złotego/Czarnego Miasta. Zamierzali ich wykorzystać do uwolnienia się z okowów Pustki, lecz coś poszło mocno nie tak, powstała Plaga z którą teraz mierzą się Strażnicy. TERAZ NAJWAŻNIEJSZE:
W elfickim panteonie bogów mieściło się 9 bóstw - Mythal zginęła, Wilk to Solas, pozostaje siedem. Fałszywych tevinterskich bogów też było 7 ;)

Nie zgadza mi się jednak w jaki sposób uwięzieni elficcy bogowie mieliby kontaktowac się z tevinterskimi magistrami.

Również jeśli coś pomyliłem/przekręciłem proszę o komentarz :D pozdrawiam

Tytuł: Re: Czy pierwsze pomioty to plugawce Dawnych Bogów?
PostNapisane: 05 lip 2017, 18:43 
Casual
Casual

Cytuj:
W dodatku do Origins - Twierdza Strażnika - bodajże Avernus mówi BF że demony i istoty spoza zasłony nie mają władzy nad Plagą, że skażenie plagi jest dla nich czymś nieznanym (czy jakoś tak :D) - czyli możliwe, że Skażenie to jakaś odmienna forma siły natury, niepowiązana stricte z magią i zasłoną. Koryfeusz i Architekt z pewnością byli magami, Magistrami, ale spaczenie plagą jest czymś innym niż opętanie, tak jak istnieją pomioty-emisariusze władające magią.

Chodziło mi bardziej o coś w stylu że sama plaga jest jakimś rodzajem spaczenia.

Cytuj:
Nie mieszasz czasem dawnych bogów elfickich za fałszywymi bogami tevinterskimi? Wprawdzie jest możliwe że potężni, elficcy zmiennokształtni magowie, przybierali formy smoków aby wydawać się prostym ludziom bardziej boskimi, ale chyba nie zostało to jeszcze nigdzie potwierdzone.

A owszem mieszam ponieważ odejmując mythal i straszliwego wilka z elifiego panteonu to liczba bogów by się zgadzała.

Cytuj:
Nie zgadza mi się jednak w jaki sposób uwięzieni elficcy bogowie mieliby kontaktowac się z tevinterskimi magistrami.

Nw może za pomocą magii? To świat fantasy, tu wszystko może się zdarzyć :P

Poza tym to wszystko to jak na razie same domysły. Nie ma w nich potwierdzenia. Kolejna fanowska teoria spiskowa. Ale muszą w końcu kiedyś wyjaśnić jakie jest źródło plagi, a w bajeczki typu "wystarczy jak powiedzą że plaga była od zawsze" nie wierzę. Bioware zrobił zbyt duże i rozbudowane uniwersum żeby nie dać dobrego wyjaśnienia. A wszystko co ujawniono w intruzie o pustce, zasłonie i evanuris obudziło we mnie te domysły i myślę że ta teoria o powiązaniu evanuris z plagą i starymi bogami wydaje mi się jak na razie najbardziej sensowna.

Ale kto wie to w końcu fantasy RPG, tu wszystko może się zdarzyć :)

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 3 ]