Teraz jest 05 sie 2021, 21:19

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 6 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rola i znaczenie krwi w uniwersum Dragon Age
PostNapisane: 14 sie 2012, 15:58 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: DA, ME, TES, TLJ
Jak zapewne wiecie w naszym dziale Sesji RPG toczy się właśnie jedna z sesji dotycząca Dragon Age - Szkło w oku.

Podczas prowadzenia jej zeszliśmy na temat dość... kontrowersyjny. Mianowicie jak wszyscy wiemy w uniwersum nie było wzmianki o wampiryzmie (w przeciwieństwie do wilkołactwa, odsyłam do zadania Natura Bestii), toteż jako Mistrz Gry niezwłocznie postanowiłam go wprowadzić. W każdym razie, jakoby sam pomysł może wydawać się wzięty z du... z tej części ciała, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę, to rozgorzała nam niemała dyskusja dotycząca... krwi.

Tak moi drodzy, właśnie krwi, juchy, osocza, posoki, mieszaniny krwinek... Nazwijcie to jak uważacie, w każdym razie sam temat wydał mi się ciekawy w takim stopniu, że postanowiłam go poruszyć na szerszym forum, niż tylko graczy Szkła.

Na wstępie może zacznę od własnej, być może zupełnie nietrafionej teorii lub może właśnie odwrotnie, kto wie? Tak się składa, że być może trafiłam?

W każdym razie uważam, że znaczenie krwi jako takiej ma dla uniwersum niezwykle ważne znaczenie. Zacznijmy może od najprostszego, mianowicie od magii krwi. Jak powszechnie wiadomo jest to magia, która daje magowi wielką, wręcz nieograniczoną władzę. Pozwala na manipulację umysłami innych istot, lecz równocześnie sprawia, że większość magów pada "ofiarą" demonów. (Tutaj się sama od jakiegoś czasu zastanawiam, czy mag, który używa magii krwi musi koniecznie stać się taką "ofiarą". Piszę w cudzysłowie, ponieważ jak wiemy, niektórzy chętnie oddają kontrolę nad sobą demonom). Krew pozwala na kontrolę, umożliwia wejście do Pustki (odsyłam: jedna z opcji ratowania Connora), pozwala na zamianę w Strażnika oraz na uczynienie z Pomiotów istot rozumnych (o ile dalej można mówić o nich istoty rozumne...).

W każdym razie na przykładzie rekrutów templariuszy z DA2 wiemy, że demony mogą opętać nie tylko magów, ale także zwykłych śmiertelników. Pytanie brzmi: dlaczego? Co jest takiego w istotach śmiertelnych, że demony tak chętnie przejmują ich ciała. Oczywiście: przede wszystkim dotyczy to magów. Niemniej - czemu tak się dzieje? Co w nich jest takiego, że są łakomym kąskiem? W moim przekonaniu to właśnie chodzi o krew. Wyobrażają sobie magię, czy też manę, jako coś namacalnego, doszłam do wniosku, że gdzieś w organizmie trzeba ją umiejscowić. Czemu nie mogłaby to być właśnie krew? Poza tym Justynian w Przebudzeniu wspomina, że demony zazdroszczą śmiertelnikom. Niby czego? Wątpię, żeby było to uczucia, ponieważ demona można zezłościć (Demon Gnuśności w początku magina), odczuwają coś na kształt litości i miłości (Demon Pożądania, który oczarował jednego z templariuszy). Idąc takim tropem myślenia doszłam do wniosku, że zazdroszczą cielesności i tego, co się z nią wiąże. W tym momencie stają się istotami namacalnymi w dosłownym tego słowa znaczeniu, a nie tylko eterycznymi istotami pozornie bez kształtu, które przede wszystkim mogą istnieć w świadomości maga poprzez umysł, a "fizycznie" w Pustce. Nawet Justynian, który był duchem, potrzebował ciała, aby egzystować w realnym świecie, jako coś więcej niż tylko "obłoczek" (jak to w Rozłamie zostały przedstawione duszki, pomagające w początkowych rozdziałach Rhysowi).

Pozwoliłam sobie pominąć sam wątek wampiryzmu, od którego zaczęła się rozmowa i kwestii "jakby to mogło wyglądać naprawdę, o ile w ogóle" oraz "jak to wpływa na Strażnika". Jednakże chętnych dowiedzenia się od czego się nam zaczęło odsyłam do tematu TUTAJ. Nie zwracajcie proszę uwagi na naszą początkową, ekhm, różnicę zdań, tylko skupcie się na ostrzale Shartan-Onegda, być może nakreśli to Wam więcej, niż to, co już napisałam.

W każdym razie - co Wy sądzicie na ten temat i jakie są Wasze odczucia? Myślicie podobnie ze mną, że krew sama w sobie ma faktycznie jakieś znaczenie, czy może wręcz przeciwnie? Nadałam jej znaczenie wyraźnie przerysowane i być może bezsensowne, bo demon chodzi zupełnie o coś innego, a ranga, jaką nałożyłam na krew, jest zupełnie bezzasadna i nadymana?

Obrazek

Dubhenn haern am glǎndeal, morc'h am fhean aiesin.

Tytuł: Re: Rola i znaczenie krwi w uniwersum Dragon Age
PostNapisane: 14 sie 2012, 16:41 
Nałogowiec
Nałogowiec

Duchy mają swój świat, śmiertelni swój. Śmiertelni próbują zawładnąć światem duchów, a duchy światem śmiertelnych. Obie grupy są poddane instynktom, są ciekawe, są żądne tego co mogą zyskać. Głównie jest to władza.
Duchy są odbiciem lustrzanym śmiertelnych, a śmiertelni są odbiciem duchów. Nie wszyscy są jednakowi, ale wszystkich łączy skutek dokonanych zmian - za błędy płacą wszyscy.

Krew.. Avernus twierdził, że jest ona kluczem do potęgi. Korzystanie z mocy opartej na niej odbiera jednak rozsądek, a także życie. Co komu po mocy, skoro jest ona niebezpieczna nawet dla użytkownika. Wydaje się, że jest to moc uprzywilejowana. Dla kogo? ciężko powiedzieć. Smoki z tego korzystają (z pewnych cech), to na pewno.
Zakon naucza (ile w tym prawdy, to również zagadka), że korzystający z krwi skazili Złote Miasto - jeśli tak było, to jest to podpowiedź, że nie tędy droga do potęgi.

PostNapisane: 14 sie 2012, 19:32 
Nałogowiec
Nałogowiec

@up - ale jeśli za jej pomocą skazili to miasto, musiala być bardzo potężna.

Nie uważam, zeby demonom szczególnie zależało na krwi, ale jest ona ważna i potęzna w tym świecie.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 14 sie 2012, 20:40 
Nałogowiec
Nałogowiec

"Władanie złamanym mieczem"..
Jeśli skazili, oznacza to, że nie kontrolowali mocy, którą się posługiwali. Moc kontrolowała ich - już dużo wcześniej przed wypadem do "siedziby stwórcy". Tak ja to widzę.

PostNapisane: 14 sie 2012, 21:48 
N7 Slayer

Gra w: Dragon Age, Mass Efect, SWTOR,
Mimo iż w DA2 starano nam się wmówić to że każdy mag krwi staje się plugawcem, nie jestem co do tego przekonany. Wystarczy spojrzeć na Imperium Tevinter tam magię krwi uprawiano powszechnie, ale Imperium rosło a jest to sprzeczne z tym co wiemy o naturze plugawców którzy tylko niszczą i mordują. Kontrola przez demony też nie jest do końca pewna , po co demon, który koniecznie chce uciec z Pustki chciałby do niej wracać. Jeżeli coś miało kontrolować magistrów przy skażeniu Złotego Miasta to raczej chcący się uwolnić upadli bogowie, którzy według legend mieli nauczyć ludzi magi krwi.

Wilkołactwo - przynajmniej to które znamy z gier DA też ma związek z krwią, prawie na pewno Zathrian użył magi krwi by "stworzyć" Chorego Kła, stworzył swojego rodzaju pakt krwi i związał się z duchem lasu dzięki temu nie starzał się i żył dłużej niż zwykły elf, a samo zdjęcie klątwy wymagało jego śmierci czyli to wszystko objawy praktykowania magii krwi.

Krew jako źródło mocy jest zdecydowanie faworyzowana przez twórców - cały motyw Szarej Straży opiera się na krwi, dwie specjalizacje (Mag Krwi i Łupieżca), questy z nią związane - jak pierwsze zadanie w Głuszy Korcari, zadania które można rozwiązać dzięki niej (Jowan i Connor) i poświęcono jej tez duże wątki jak ze wspomnianym Avrenusem, czy cały DLC Dziedictwo gdzie się dowiadujemy iż Malcolm Hawke użył magii krwii tylko raz, ale i to wystarczyło by sprowadzić na swoje potomstwo niebezpieczeństwo.
Lirium nie ma tak dużej roli oprócz kilku pobocznych zadań nie ma nic, nawet tak ciekawy wątek jak uzależnienie od lirium potraktowano gorzej niż po macoszemu.

Kończąc nie wiem czy twórcy zrobili to w zamyśle czy przez przypadek, ale krew ma wielkie znaczenie w Thedas i nie można traktować jej tylko jako kolejne źródło many.

PostNapisane: 16 sie 2012, 15:58 
Nałogowiec
Nałogowiec

Witajcie. To mój pierwszy post na Cudach Thedas. Nie pierwszy na gamewalk, ale pierwszy w Cudach.

Zakon naucza różnych kłamstw. Nie bardzo należy mu wierzyć. Z tego co czytałem to w ostatnim DLC do DA2 odpowiednik Architekta mówi, że kiedy magowie weszli do miasta ono było już skażone. Możliwe, że kłamał, ale raczej to, prawda, a BioWare szykuje z w związku z tym jakąś niespodziankę.

Rola krwi w świecie DA jest z pewnością bardzo istotna, ale wątpię by dla demonów najważniejszym czynnikiem przybycia do naszego świata była krew. Raczej jest pragnienie wyrwania się z miejsca gdzie są obecni. Poza tym z leksykonu wynika, że są pierwszymi dziećmi stwórcy, który ich porzucił i stworzył ludzi oraz fizyczny świat. Nic dziwnego, że pragną go zobaczyć i się wyrwać stąd gdzie są obecnie. To dla nich jakby więzienie.

KP - SWO

KP - TTP

KP - PŻ

KP - UŚ

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 6 ]