Wczytywanie
Teraz jest 02 mar 2021, 20:55

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 10 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gry wpływają na psychikę - co sądzicie?
PostNapisane: 12 maja 2012, 18:11 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

Gra w: Skyrim, Risen 2
Cześć. Pewnie słyszeliście iż różne były morderstwa spowodowane "grami" (?) że tak to nazwę. Tylko czy gry niszczą naszą psychikę? Moim zdaniem nie. My niszczymy psychikę i robi to bardzo dużo ludzi i problem nie polega na grach. Wielu starszych ludzi (dziadkowie i babcie) twierdzą iż gry np. dla małolata są złe podczas gdy znałem przypadki ludzi: wyłączaj to, chodźmy oglądać rambo. Sensowne to?

Nie jestem katolikiem, ale w internecie przypadkowo trafiłem na pewien artykuł http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=2110. Autor tego artykułu nie jest chyba do końca rozwinięty, przecież weźmy przykładowo mnie. W Skyrimie zdarzyło mi się zabić psa/lisa czy inne zwierzę, a w życiu realnym uwielbiam naturę i wszystko co związane. W takie gierki zacząłem się bawić w młodym wieku i nie widzę jakiś dziwnych rzeczy u mnie, mam życie prywatne znajomi, rodzina itd.

Mało tego, według mnie dla dzieci (mądrych) lepsze są gry niż filmy. Dlaczego? W filmach dziecko ma świadomość iż grają aktorzy czyli normalni ludzie, a w grach młodziak wie że są to tylko pixele ;) Chyba że znajdzie się jakiś cymbał co nie odróżni świata realnego od krainy smoków, potworów itd.

Co Wy o tym sądzicie? Czy gry wpływają na psychikę?

Tytuł: Re: Gry wpływają na psychikę - co sądzicie?
PostNapisane: 12 maja 2012, 19:15 
Nałogowiec
Nałogowiec

Wpływają. Jak każde inne narzędzie.
O tym co będzie skutkiem, decyduje jednostka - a ponieważ każda jest inna, więc i reakcje są różne. Jedni postanowią skoczyć z dachu niczym superman, inni po prostu zmienią kanał/zainstalują inną grę.

Problem z krytyką jest oczywisty - piętnuje się ogół dla wszystkich, zapominając, że problem dotyka niewielkiego procentu całości. To oczywiste zamiatanie pod dywan, tworzenie tabu, które jeszcze bardziej zachęca, niż zniechęca. Ot nieprzemyślana strategia rozwoju.

PostNapisane: 15 maja 2012, 14:41 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: komputer
Zależy kto ma wyobraźnię na tyle rozwiniętą by odróżnić gdzie może robić co chce a gdzie nie. Częstym błędem rodziców jest komputer i gry dla dziecka w bardzo młodym wieku. Taki gra, nie szlaja się po dworze, tylko siedzi w jednym miejscu z przerwami do kibelka albo obiadek (nie mówiąc o szkole) więc rodzice nie mają zmartwień, że sobie ałka zrobi. Trzeba uczyć, że komputer i gry powinny być przyjemnością, relaksem a nie standardem. W innym wypadku osoby te są po prostu przez takich rodziców skrzywdzone. Wtedy faktycznie można mówić o czymś takim, że uczą się "zabijania" tego co nam przeszkadza itp itd :P

PostNapisane: 15 maja 2012, 15:09 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Skyrim
Ostatnie badania wskazują iż całkowicie dorosły i dojrzały emocjonalnie człowiek jest dopiero w wieku 24 lat. Zaś gry jak sama nazwa wskazuje są dla dzieci. I jest problem iż każda gra będzie kształtować psychikę młodego człowieka. To jest nieuchronne i nie podlegające dyskusji. Pytanie tylko jak wpływają? Niszczą a może rozwijają! Pewnie jedne rzeczy są nie korzystne a inne wręcz przeciwnie. Współczesny człowiek przez jeden dzień "przyjmuje" więcej wiedzy niż w średniowieczu przez całe życie. tylko czy ta wiedza ku czemuś działa? Takie dywagacje są dobre na pracę naukową - ja myślę potrzebny po prostu zdrowy rozsądek i odrobina nadzoru ze strony rodziców a reszta sama się ułoży - nie zatrzymamy postępy techniki, a tym samym wpływu na rozwój ludzkiej psychiki.

PostNapisane: 15 maja 2012, 15:18 
Morelowaa Dziffka

Równie dobrze można by podyskutować na temat tego, dlaczego osoby niepełnoletnie grają np. w Wieśka, który jest od lat 18. Rodzice mają problem dopiero kiedy ich dziecko zaczyna być agresywne "od gier". Ale nie mają problemu w momencie, kiedy dziecko po tę grę sięga. Mają gdzieś, że ich dziecko ma 12 lat, a dzień i noc napieprza w tytuły przesiąknięte mordem, krwią, seksem i sytuacjami/emocjami, których jeszcze nie do końca rozumie. Dziecko wtedy nie ogarnia sytuacji, jest poddenerwowane, staje się kurevsko agresywne - NO BO rodzice najpierw mu pozwalają, a potem zabraniają. A potem czyta się, że syn zabił matkę młotkiem we śnie.

Z drugiej strony są ludzie, którzy grają całe życie w symulator koparki, nigdy nie było z nimi najmniejszych problemów, są ułożeniu, może nawet chodzą do kościoła, a w przyszłości zakopują trupy pod lasem.

Wszystko co wymyślili ludzie, jest dla ludzi. Ale z umiarem i rozwagą. A świadomość przemocy i zła na tym świecie jest potrzebne, bo potem chodzą po świecie takie przemądrzałe cipy i dziwią się, czemu świat ich nie rozumie.

PostNapisane: 15 maja 2012, 19:49 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
Owszem, gry wpływają na psychikę. Ale czy bardziej niż książki lub filmy? W wieku 10 lat nie miałam komputera, nie mówiąc o grach, ale czytałam np. trylogię Sienkiewicza (!). Czy opis rzezi, tortur, nabijania na pal wpływa na psychikę? Pewnie tak. Był czas, że na widok listy moich idoli nie tylko babcie i proboszcz padliby na zawał. Ale jakoś nikogo nie zabiłam i nie mam zamiaru zabijać :) No, pomijając komary i czasem karpia na wigilię. Chyba nie ma znowu tak wielu jednostek, które nie widzą różnicy między fikcją, a życiem. Moim zdaniem gorszy wpływ na psychę mogą mieć codzienne serwisy informacyjne, które uczą, że chamstwo, znieczulica i brutalność to norma w rzeczywistym świecie - wybiórczo pokazując przede wszystkim same złe wydarzenia.

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 19 maja 2012, 12:22 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Gra w: Dragon Age, Dragon Age 2, Mass Effect 1,2,3
Moim zdaniem to w jaki sposób wpływają na nas zależy od naszego otoczenia - kontaktów z rodziną, z rówieśnikami ale także od nas samych - od charakteru i kręgosłupa moralnego. Na pierwszy ogień wezmę swoją osobę - od dziecka oglądałem Gwiezdne wojny - miecze świetlne, Jedi etc i od dziecka próbowałem się utożsamiać właśnie z takim właśnie typem charakteru jakim był ów Jedi. Kiedy pojawiły się gry krwawe zabijanie etc owszem mogłem postrzelać i się pocieszyć ale zawsze brakowało mi drogi wyboru - bo wg 12 latka jakim byłem i teraz kiedy mam 21 - zabicie kogoś w grze może i pozwalało ukończyć zadanie, ale zawsze starałem się szukać innego sposobu niż poderżnięcie gardła - co prawda było znacznie trudniej ale za to dawało satysfakcję. Tyle, że charakter takiego Jedi który był cnotliwym rycerzem i tak dalej w czasach których żyjemy jest odbierany negatywnie przez otoczenie(mówię tu o osobach które wychowały się w niebezpiecznych dzielnicach gdzie obicie mordy to codzienność) oraz tych którzy się tego wstydzą. Co prawda kiedy ktoś zaczyna grać robi to w wieku bardzo wczesnym i nie jest to złe jeżeli zostanie to dobrze zmanipulowane przez rodzica(czego u mnie brakło ale nadrobiłem to podejściem do życia) który pokaże dziecku że bycie tym "dobrym" w grze przynosi więcej satysfakcji niż bycie tym złym. Jeżeli młodzik zostanie tak ukierunkowany są bardzo duże szanse że tak właśnie rozwinie się jego charakter - niestety wymaga to uwagi rodziców bo jest to nic innego jak wychowanie, w trochę inny sposób ale idea jest taka sama i to właśnie od opiekunów zależy jaką drogą pójdziemy.

PostNapisane: 24 maja 2012, 10:12 
Wiedźma z Głuszy

Gra w: Wiedźmin, DA, Skyrim
Uważam, że dużym błędem jest traktowanie wszelkiech gier komputerowych w kryteriach "czarne albo białe". Nikt rozsądnie myślący nie zakłada z góry, że gry mają tylko plusy albo tylko minusy - tak naprawdę to odbiorcy tej współczesnej formy sztuki (ja wlaśnie tak postrzegam gry komputerowe) są odpowiedzialni za skutki, jakie ponoszą, oddając się tego rodzaju rozrywce. Postaram się nie wygłaszać tu zbyt długich elaboratów na temat wpływu gier na psychikę graczy lecz w kilku zdaniach przedstawię swój punkt widzenia. Niewątpliwie wpływ takowy istnieje, a jego rodzaj i nasilenie zależne są od wielu czynników jak m.in. wiek gracza, jego osobowość i charakter, indywidualne inklinacje do pewnych zachowań, itd. itp. Krótko mówiąc: gry same w sobie nie sa źródłem zła czy dobra - to gracze dzielą się na tych, którzy zdecydowanie nie powinni grać i tych, którzy potrafią postrzegać i traktować gry jako najnormalniejsze hobby. Mówienie, że to gra jest winna temu, że np. jakiś delikwent po nieudanej rozgrywce rozpierniczył pół mieszkania i udusił psa sąsiadów, jest podejściem żenującym - nazywajmy rzeczy po imieniu - tenże delikwent miał nawalone do gara na długo przed tym, zanim usiadł do gry, bo żaden zdrowy umysłowo człowiek nie zachowuje się w tak skrajny sposób, nawet w sytuacji stresującej. Proste porównanie - do sklepu z nożami wchodzi dwóch gości, obaj kupują ten sam model noża i wychodzą. Jeden wraca do domu i kroi nożem chleb, drugi w osiedlowej alejce żeni nowo zakupioną kosę innemu kolesiowi. Czy to nóż jest winien temu, że zginął człowiek? Gra również jest jedynie narzędziem, a to w jaki sposób to narzędzie zostanie wykorzystane, zależy tylko od użytkownika. A jeśli ktoś mi opowiada glodne kawałki o tym, jak to 13-letni aniołek zachowuje się agresywnie, bo pogral w dajmy na to Wiedźmina, to nasuwa mi się pytanie: a gdzie są q**a rodzice tegoż pacholęcia? To oni powinni mocno puknąć się w głowę, skoro pozwalają swojemu nadpobudliwemu i z natury agresywnemu synkowi (tak, tak, żaden tam z niego aniołek) grać w gry z elementami seksu i przemocy, czyli te, nie bez powodu najwidoczniej, dedykowane dorosłym. Gra jedynie pobudza w takim przypadku naturalne skłonności owego młodzieńca, do negatywnych zachowań, ot cały sekret...
Słusznie rzekł Mikołaj Rej: "Albowiem w każdej rzeczy trzeba czasu i miary zawżdy używać", przekładając na język współczesny - wszystko jest dla ludzi ale we właściwym czasie i odpowiednich ilościach - dotyczy to również gier komputerowych, które używane przez ludzi o prawidłowo uksztaltowanych osobowościach bez oznak zaburzeń na tle psychicznym, stanowią doskonałą rozrywkę.

A na koniec akcent optymistyczny ;)

KLIK

Obrazek

PostNapisane: 24 maja 2012, 13:15 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Skyrim
To iż gry wpływają na psychikę jest oczywiste... w szcegolności dotyczy to psychiki mlodych ludzi których psychika jest w faze kształtowania. Natomiast "Jak" gry wplywają na psychikę - to zupelnie inna kwestia i tu zgadzam się z całkowicie przedmówczynią ;)
Równie dobrze moglibyśmy zadać retoryczne pytanie czy motoryzacja jest dobra czy nie? Niemal pewne jest iż ścigacz typu "japońska szlifierka" w rękach szesnastolatka nie jest dobrym pomysłem, ale wszystko jest jak powiedziała Waber kwestią rozsądku i dojrzałości.

PostNapisane: 24 maja 2012, 20:00 
Nałogowiec
Nałogowiec

Prawie wszystko wpływa na psychikę. Książki, filmy, środowisko... gry również. Nie jest to coś, co trzeba traktować zbyt poważnie, chyba, że ktoś zaczyna się uzależniać, nie odróżniać działań w grze od życia, czy gdy zaciera mu się granica między dobrem a złem (bo w grach można). Ale to również mogą spowodować filmy (gry oddziałują pod tym względem nieco mocniej, bo to my wybieramy jak zachowa się postać).

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 10 ]