Wczytywanie
Teraz jest 24 cze 2021, 07:04

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 2 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: E-podręczniki versus Wydawcy
PostNapisane: 17 sie 2012, 23:19 
Nałogowiec
Nałogowiec

Rzuciłem dzisiaj okiem na gazetę poranną ("DP"). Coś o podręcznikach, coś o wizycie Cyryla z Moskwy - nic pobudzającego to nie było, więc trzask, gazeta przytrzaśnięta czymś co blokowało miejsce na stole i zapominam o fakcie.
Na wieczór gazeta pojawiła się w rękach - z tytułu oczekiwania na wrzątek - miałem więc chwilę, aby zapoznać się z zawartością. Tak jak myślałem, nic pobudzającego, ale mimo wszystko ciekawe..

Wyprawki - jak zwykle stanowią problem dla rodziców; znów trzeba wyrzucić setki złotych na "oprogramowanie ucznia", według wskazówek ze szkół. Pamiętacie te wszystkie niedawne raporty o wadze statystycznego plecaka? no, to głównie za sprawą makulatury.
Ktoś gdzieś tam poszedł po rozum do głowy i powstał pomysł stworzenia płynnych materiałów dydaktycznych. Nie mam tu na myśli tzw. "oleum", a elektroniczne podręczniki, tzw. e-podręczniki.
Dla wszystkich byłyby jednakowe (w zależności od klasy), edycje takowego (poprawki) byłyby banalne do wykonania, wydanie na otwartej licencji zniwelowałoby problem wszędobylskich praw autorskich, cennik znika, no i plecak stałby się o wiele lżejszy. Do tego - jeśli wierzyć statystykom - potencjalni odbiorcy nie mają większych zastrzeżeń.

Ale jest druga strona medalu. Każdy chce zarobić - w tym wypadku głównie wydawcy. Ci najwięksi już składali protest do komisji europejskiej (bez powodzenia) i na tym nie poprzestają.

Co sądzicie o tej sytuacji? Da się osiągnąć kompromis?

Moim zdaniem kwestia jest jasna. Pamiętam czas, kiedy nie było żadnych problemów z podręcznikami. Była pewna grupa tych samych tytułów, które można było zdobyć gdziekolwiek, za parę groszy. Potem nastała era "wielkich reform" edukacji, które zakończyły się raczej fiaskiem i problemami finansowymi.
Uważam, że wydawcy powinni zrezygnować ze swoich roszczeń i popatrzeć na kwestię z innej perspektywy. Każdy patrzy tylko siebie na dzień dzisiejszy, czego efektem są problemy ogółu.

Tytuł: Re: E-podręczniki versus Wydawcy
PostNapisane: 12 wrz 2012, 16:45 
Adept analogów
Adept analogów

Gra w: ME 1, 2, 3, DA 1, 2, Skyrim, Fable 2, 3, WoW
Pomysł e-podręczników jest świetny, ale dzieci musiałyby nosić netbooki do szkoły czy jak?

Zresztą na studiach jakoś żyje się bez książek :P

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 2 ]