Wczytywanie
Teraz jest 05 mar 2021, 23:36

Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 9   [ Posty: 89 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Filozofia i religia- temat ogólny
PostNapisane: 29 sie 2012, 22:57 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
Podali że takie jest tłumaczenie tekstu, o wysychających morzach też była tam mowa, jakiś rybak tam mówił. Wysycha na kilka godzin kompletnie- a potem powraca falą.
Liu_tenet napisał(a):
Nazwałbym go raczej anarchistą, komunistą nie.

komunista, anarchista, to w sumie dość zbliżone dla mnie pojęcia.
Liu_tenet napisał(a):
Ok, zaczynając trochę nowy temat - lubicie Herberta? Nie jestem jego aż tak wielkim fanem jak chociażby Kaczmerskiego, czy Baczyńskiego, ale w jego poezji jest pewna surowa siła

"Przesłanie Pana Cogito" :)

Temat wszelkich rozważań o poezji, filozofii i religii wszelakie jakie istnieją i niewiara połączyłem jedno bo to tematy które się w jakiś sposób przeplatają nawzajem, dotyczą w sumie tych samych kwestii tylko ujęte w różne sposoby.

Niecierpliwe wielkich czynów i przelanej krwi
Nie ma nigdy w sercach naszych ani cienia trwogi
A dla wrogów też litości nie ma ani krzty"

PostNapisane: 30 sie 2012, 07:39 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
Liu_tenet napisał(a):
Nazwałbym go raczej anarchistą, komunistą nie.

@Vadi
Jestem ciekaw jednej rzeczy - jak godzisz kościelny dogmat o natchnieniu Duchem Świętym wszelkich ewangelistów i proroków spisujących Testament ze swoją wiarą?

1. Jezus nie był anarchistą - "co boskie, Bogu - co cesarskie, cesarzowi". Raczej faktycznie pierwsze gminy chrześcijańskie można porównać z ideałami komunizmu.
2. Cóż, z dogmatami, to już jest trochę inna sprawa. W Boga wierzę, ale niestety w niektóre dogmaty uwierzyć nie mogę ;) Ten o natchnieniu jest jeszcze "pestką", bo można sobie wyobrazić, że wszyscy piszący mieli dobre chęci (natchnienie) ale wykonanie potrafili czasem i tak spartaczyć. Ciekawe jest to chociaż na przykładzie św. Pawła, który wyraźnie nie mógł pokonać swojego uprzedzenia do kobiet - i obok wyrozumiałości wobec inności obyczajów pogan (nie żydów) mamy u niego takie "kwiatuszki", jak te o stroju czy uległości niewiast.
Dogmaty kościelne w ogóle doprowadzały do sporów, podziałów i wojen, więc jakoś nie potrafię bezkrytycznie ufać w ich prawdziwość.

Jeśli chodzi o poezję, to przyznam się, że rzadko czytuję. Wolę zdecydowanie prozę. Poezja została mi obrzydzona w szkolnej ławie bardzo skutecznie. Trafnie to przedstawił Gombrowicz w "Ferdydurke" ;)

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 30 sie 2012, 08:45 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
1. ,,Ale Jezus zwoławszy ich, rzekł im:
Wiecie, iż ci, którym się zda, że władzę mają nad narody, panują nad nimi, a którzy z nich wielcy są, moc przewodzą nad nimi.
Lecz nie tak będzie między wami; ale ktobykolwiek chciał być wielkim między wami, będzie sługą waszym;"
Z pewnością Jezus nie nawoływał do zniszczenia Cesarstwa, ale brak rewolucjonizmu anarchizmu nie wyklucza. Poza tym jestem pod silnym wpływem wizji Jezusa w ,,Mistrzu i Małgorzacie" Książka bardzo nierówna mająca fragmenty genialne, (właśnie z Jezusem) bardzo dobre (wątek z Wolandem) i po prostu kiepskawe (wątek Mistrza i Małgorzaty)

2. Z tym, że połączenie dogmatu o natchnieniu, (Sola Scriptura) który zakłada, że prorocy i ewangeliści zostali natchnieni przez Ducha Świętego, więc podczas tworzenia Biblii napisali dokładnie to co chcieli napisać z koncepcją Biblii częściowo spartaczonej jest jak dla mnie niemożliwe. Sola Sciptura nie jest przy tym dogmatem papieskim, kościelnym, tylko wynikającym z Biblii, co z kolei prowadzi do unieważniania kolejnych fragmentów. Biblia nie jest zdaję się stołem szwedzkim, nie wybiera się z niej tego co się człowiekowi podoba, a nie ignoruje tego co się nie podoba.

Cytuj:
Jeśli chodzi o poezję, to przyznam się, że rzadko czytuję. Wolę zdecydowanie prozę. Poezja została mi obrzydzona w szkolnej ławie bardzo skutecznie. Trafnie to przedstawił Gombrowicz w "Ferdydurke" ;)

Jeśli istnieje coś co jest w stanie przywrócić cię poezji to jest to poezja śpiewana. ;)
Spoiler:

PostNapisane: 30 sie 2012, 08:51 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
Z Jacka Kaczmarskiego zdecydowanie poleciłbym niezwykle piękny "Na starej mapie krajobraz utopijny"

"Dróg, by tam trafić - nic nie ułatwia
W przestrzeniach burz i w czasów kipieli,
Ale istnieje przecież Sarmatia,
Istnieje gdzieś Terra Felix."
Ja ten utwór/wiersz interpretuję jako poszukiwanie własnej utopii.
Swoją drogą, może wyjdę na idiotę ale co to Terra Felix?
No i jeszcze "Niech"
"A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera..."
A tu chyba dla każdego zrozumiałe o co chodzi...

No i utwory inspirowane Tarkowskim to znaczy "Rublow", "Stalker" i "Ofiara"

Dobre też "Ocalić od zapomnienia" Marka Grechuty (autorem jest Gałczyński)

PostNapisane: 30 sie 2012, 09:48 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
"Terra Felix" to chyba "ziemia szczęśliwa" (łaciny się nie uczyłam, więc głowy nie dam, ale coś mi tam "dzwoni").
Grechuta - tak, lubię, Niemen, Ewa Demarczyk, Renata Przemyk (http://www.youtube.com/watch?v=8H0blMRcM2U) - też czasem mam taki nastrój, żeby posłuchać. Zresztą mój wstręt dotyczy przede wszystkim wieszczów narodowych, a szczególnie Mickiewicza.

Natomiast Biblii nie traktuję wybiórczo, całość jest ważna. Tylko że niektóre fragmenty są historyczno-obyczajowe, a niektóre dotyczą objawień. Te historyczne trzeba zaś rozpatrywać w kontekście czasów, bo inaczej nie da się ich w żaden sposób pogodzić z dekalogiem, a już szczególnie z przykazaniem piątym.

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 30 sie 2012, 10:27 
Mistrz pada
Mistrz pada

Cytuj:
Zresztą mój wstręt dotyczy przede wszystkim wieszczów narodowych, a szczególnie Mickiewicza.

Nie cierpię wszelkiego zadęcia patriotyczno-romantycznego, ani martyrologii (czytanie ,,Kamieni na szaniec" było dla mnie drogą przez mękę) więc podobnie jak ty niezbyt się z Mickiewiczem lubię. Ale jest Kaczmarski, kompletnie nie narodowy, Herbert, który nie miał tego zadęcia, bardziej o rzeczach ogólnoludzkich i o totalitaryzmach pisał, czy Baczyński, również bez tego obrzydzającego romantyzmu.

PostNapisane: 30 sie 2012, 11:58 
Nałogowiec
Nałogowiec

Skoro jesteśmy przy nadęciu patriotycznym i szkole- zauważyliście jednostronną wizję patriotyzmu? Nie ma nic z drugiej strony. Tylko patriotyzm i gotowość oddania za ojczyznę. Główny bohater jednej z lektur, lektury "Latarnik"- mi na pierwszy plan wychodzi to że był on osobą NIEDOJRZAŁĄ EMOCJONALNIE. A on jako patriota przedstawiony. Nie ma też nic z drugiej strony. Są patriotyczne "Kamienie na szaniec" ale nie ma innego spojrzenia na patriotyzm, jak choćby "Fabryka oficerów", "Na zachodzie bez zmian", "Przygody dobrego wojaka Szwejka" czy choćby dajmy na to fragment "Tako rzecze Zaratustra" "O nowym bożku" czy może na przykład wiersz Jacka Kaczmarskiego"Limeryki o narodach".

PostNapisane: 30 sie 2012, 13:41 
Nałogowiec
Nałogowiec

Jacek Kaczmarski- mój ulubiony wokalista.
Bodajże Liu pisał o księdze Hioba. Tu chciałem podkreślić, że żekomy zakład (jak to opisał np. Kaczmarski) nawet w samej księdze niemiał miejsca. Tam jest coś w stylu "przyszedł szatan, powiedział, że przekona do przeklinania Boga każdego, Bóg mówi, że jest Hiob i mówi RÓB CO CHCESZ, NIEMOŻESZ GO TYLKO ZABIĆ. " Tam niema żadnego zakładu! Teraz do palenia na stosie. Udokumentowanych jest "tylko" kilka tysięcy procesów. I wiecie kto palił te kobiety i innych w większości? Inkwizycja PAŃSTWOWA. Ta kościelna była powołana właśnie do obrony przed niesłusznymi oskarżeniami, i tak (w większości działała). Z tym 99% przenośni to faktycznie przesadziłem. Dużo przenośni. I jeszcze więcej tekstów pisanych pod mentalność uwczesnych ludzi. Wyobraź sobie mojżesza mówiącego faraonowi "Wypuść nas bo pójdziesz do piekła!". Więc czytając ST trzeba umieć zdjąć "otoczkę literacką" Coś jeszcze miałem dodać ale... zapomniałem XD.

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

PostNapisane: 30 sie 2012, 13:58 
Mistrz pada
Mistrz pada

Cytuj:
Tam jest coś w stylu "przyszedł szatan, powiedział, że przekona do przeklinania Boga każdego, Bóg mówi, że jest Hiob i mówi RÓB CO CHCESZ, NIEMOŻESZ GO TYLKO ZABIĆ.

Niestety czytałem Księgę Hioba i obawiam się, że wypaczyłeś sporo jej sens ;) Dokładny cytat:
Cytuj:
,,3 Zatem rzekł Pan do szatana: Przypatrzyłżeś się słudze memu Ijobowi, że mu nie masz równego na ziemi? Mąż to doskonały i szczery, bojący się Boga, a odstępujący od złego, i który jeszcze trwa w uprzejmości swojej; a tyś mię pobudził przeciw niemu, abym go niszczył bez przyczyny.
4 I odpowiedział szatan Panu, i rzekł: Skórę za skórę, i wszystko, co ma człowiek, da za duszę swoję;
5 Ale ściągnij tylko rękę twoję, a dotknij kości jego, i ciała jego, ujrzysz, jeźliżeć w oczy złorzeczyć nie będzie.
6 Tedy rzekł Pan do szatana: Oto w ręce twojej jest; wszakże żywot jego zachowaj."

Czyli JHWH spotyka Szatana i mówi mu, że nie ma bardziej cnotliwego człowieka od Hioba, Szatan twierdzi, że jeśli zostanie doświadczony straci wiarę, więc Bóg pozwala mu robić co chce z Hiobem. Po to tylko, żeby przekonać Szatana, że jego wierni są najwierniejsi. Jak dla mnie można to nazwać zakładem - o to, czy Hiob utrzyma się przy wierze. Bóg miłosierny nie pozwoliłby raczej Szatanowi robić mu co chce z jego sługą, a tym bardziej nie zależałoby mu na udowodnieniu swoich racji przed Złym. Takie zachowanie było zrozumiałe wśród greckich, niedoskonałych Bogów, ale nie u ,,dobrego", doskonałego JHWH.
Cytuj:
I wiecie kto palił te kobiety i innych w większości? Inkwizycja PAŃSTWOWA.

Państwowa? Obawiam się, że niestety to są brednie. Nie ma czegoś takiego jak inkwizycja państwowa, nazwa ta jest zarezerwowana dla urzędu KK, która działała w każdym z państw, a największe wpływy, jak i największą liczbę ofiar miała w Hiszpanii.
Cytuj:
I jeszcze więcej tekstów pisanych pod mentalność uwczesnych ludzi. Wyobraź sobie mojżesza mówiącego faraonowi "Wypuść nas bo pójdziesz do piekła!". Więc czytając ST trzeba umieć zdjąć "otoczkę literacką

A zastanawiam się - kto dał katolikom prawo do wybierania sobie która część Biblii jest metaforyczna, a która nie? Przez wieki traktowano przecież te wszystkie fragmenty ,,pisane pod mentalność ówczesnych ludzi" za prawdziwe, pewnego dnia pojawiło się nagle oświecenie i wszystkie nie pasujące do dzisiejszej moralności teksty zostały uznane za metafory. Poza tym - sola scriptura - wszystkie księgi Testamentu powstały z natchnienia Ducha Świętego i zawierają tylko to co Bóg chciał żeby zawierały.

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:13 
Nałogowiec
Nałogowiec

O tej inkwizycjii gdzieś czytałem, jak sobie przypomnę tytuł to podam.
Tak, jęśli chodzi o inetrpretowanie Biblii, to ja się np. do tego osobiście nie zabieram. Tak jak pisałeś, moralność przez wszystkie wieki była, że tak powiem, odkrywana. I w pewnym momencie nastąpiło jak ty to określiłeś to "oświecenie". Apropo księgi Hioba:
Cytuj:
11 Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył». 12 Rzekł Pan do szatana: «Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki». I odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego.
.
To chyba jednak zaiterpretuję ;). Moim zdaniem jest to pis wiary Hioba. Bóg niegdy nie obiecywał, że kto w niego wierzy, będzie miał dostatek na Ziemi, lecz w niebie. Więc tę sytułację oreśliłbym raczej jako normalną. Bóg był pewny, że Hiob niebędzie mu złożeczył. Btw. To, że tak mało chrześcijan zna Pismo Święte uważam za coś strasznego. Biblia jest podstawą naszej wiary a wielu "wierzących" nawet jej nie otwiera.

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 9   [ Posty: 89 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona