Wczytywanie
Teraz jest 09 mar 2021, 06:48

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 9   [ Posty: 89 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Filozofia i religia- temat ogólny
PostNapisane: 30 sie 2012, 14:19 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
BTW, znacie słowo sangre limpia? Na nasze to słowo znaczy "czysta krew". Sangre limpia rozumiano jako białą, chrześcijańską. Był to pomysł Torquemady.Chciał on sangre limpia w całej Hiszpanii co najmniej. Biała, chrześcijańska, nieżydowska. Na swój sposób zabawne w tym wszystkim jest to że rodzice Torquemady byli Żydami którzy przeszli na chrześcijaństwo (i takich on nie cierpiał).

Niecierpliwe wielkich czynów i przelanej krwi
Nie ma nigdy w sercach naszych ani cienia trwogi
A dla wrogów też litości nie ma ani krzty"

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:23 
Mistrz pada
Mistrz pada

Gra w: Seria TES, HoMM 3, strategie Paradoxu, seria ME, seria DA, seria AC, P:T
Cytuj:
Tak, jęśli chodzi o inetrpretowanie Biblii, to ja się np. do tego osobiście nie zabieram. Tak jak pisałeś, moralność przez wszystkie wieki była, że tak powiem, odkrywana. I w pewnym momencie nastąpiło jak ty to określiłeś to "oświecenie".

Tak, tylko powiedz mi - ile istnień ludzkich uratowałby Jezus gdyby np. zakazał niewolnictwa? I nie mów mi tu proszę o względach praktycznych - raz, że Jezus kompletnie wywrócił na drugą stronę ówczesną moralność, szczególnie tu o rzymskiej mówię, dwa - Bóg nie jest raczej pragmatykiem ;)
Cytuj:
To chyba jednak zaiterpretuję ;). Moim zdaniem jest to pis wiary Hioba. Bóg niegdy nie obiecywał, że kto w niego wierzy, będzie miał dostatek na Ziemi, lecz w niebie. Więc tę sytułację oreśliłbym raczej jako normalną. Bóg był pewny, że Hiob niebędzie mu złożeczył.

I co z tym zrobił? Nic. W żaden sposób nie starał się chronić Hioba, przeciwnie - sam zachęcał Szatana - dotknij jego majątku, doświadczaj go, byle go nie zabić.
Cytuj:
Btw. To, że tak mało chrześcijan zna Pismo Święte uważam za coś strasznego. Biblia jest podstawą naszej wiary a wielu "wierzących" nawet jej nie otwiera.

Poprawka - nie chrześcijan, a katolików. Podziękuj dziesiątkom papieży, którzy zabraniali czytania i samodzielnej interpretacji Biblii przez wierzących. Katolicy jak dla mnie zapomnieli, że Jezus nie dla księży przyszedł, nie wykładał swoich nauk kapłanom, tylko ludziom, prostym ludziom. Oni jakoś nie potrzebowali księżulka coby im wszystko wyjaśnił, czyż nie?

@Wolland
Biorąc pod uwagę, że KK przez długi czas zastanawiał się czy murzyni mają dusze to mnie to nic, a nic nie dziwi.

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:26 
Nałogowiec
Nałogowiec

Tak, istnieją tzw. "ciemne wieki" i temu Kościół nie przeczy. Przypomniało mi się co miałem napisać. Chyba Liu mówił, że opis stwożenia świata to według katolików prawda. Nie do końca. Prawdą jest to, że Bóg stwożył świat ale ten obrazowy opis ju nie do końca. Jest to metafora, występująca w wielu uwczesnych mitologiach. To samo jest zresztą z potopem.

Liu, racja chodzi mi o katolików. Np. protestaci Pismo święte znają doskonale. Jeśli chodzi o niewolnictwo to Jezus powiedział "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego". To, że znaleźli się tacy papieże, księża kardynałowie, ikwizytorzy, ludzie, któży lubili przemilczenia i dostosowywali wszystko do prywatnych potrzeb to są te "ciemne wieki"

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:29 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
Liu_tenet napisał(a):
Przez wieki traktowano przecież te wszystkie fragmenty ,,pisane pod mentalność ówczesnych ludzi" za prawdziwe, pewnego dnia pojawiło się nagle oświecenie i wszystkie nie pasujące do dzisiejszej moralności teksty zostały uznane za metafory. Poza tym - sola scriptura - wszystkie księgi Testamentu powstały z natchnienia Ducha Świętego i zawierają tylko to co Bóg chciał żeby zawierały.

Być może zawierają to co Bóg chciał żeby zawierały, tylko coś mi się zdaje, że spora część Starego testamentu w takim razie jest raczej ku przestrodze jak nie należy czynić ;) Jezus mówił, że ani jedna jota w Prawie nie zmieniła się, a jednocześnie krytykował lub łamał niektóre (absurdalne) zwyczaje, stąd prosty wniosek, że nie całe biblijne ludzkie prawo jest równoznaczne z tym boskim Prawem streszczonym w dekalogu. Więc tak - nagle pojawiło się oświecenie, przyszedł Jezus i pokazał co do prawdziwej moralności nie pasuje. A że potem chrześcijanie woleli wracać do starotestmentowych wizji prawa (wraz z zabijaniem heretyków itp) to już inna bajka.

Jeśli chodzi o inkwizycję to pierwsze słyszę, żeby ta kościelna broniła przed "państwową" - w czasach średniowiecza przecież kościół był z państwem bardzo silnie związany, a hierarchowie mieli szeroką władzę nad świeckimi. Owszem, wykonawcami egzekucji były często władze miejskie (państwowe) ale z pełnym poparciem (lub nakazem) od władz kościelnych.

A jak sobie wyobrażacie "zakaz niewolnictwa" wprowadzany przez Jezusa? Wojna, rebelia, powstanie? Bez sensu. Jezus nie popierał niewolnictwa, tak samo jak walki zbrojnej. Wśród pierwszych chrześcijan nie było niewolnictwa, ale nie starali się siłą zmieniać porządku społecznego.

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:31 
Nałogowiec
Nałogowiec

Inkwizycja- nie upieram się. Gdzieś to przeczytałem nie jestem pewny. Jak znajdę to napiszę.

Obrazek

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:35 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
Liu, "chrześcijańska" użył Martin William Gilman Wolcott w "100 największych zbrodniarzy". To że tylko "jedyny słuszny" odłam, rzecz raczej oczywista.

Niecierpliwe wielkich czynów i przelanej krwi
Nie ma nigdy w sercach naszych ani cienia trwogi
A dla wrogów też litości nie ma ani krzty"

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:40 
Mistrz pada
Mistrz pada

Cytuj:
opis stwożenia świata to według katolików prawda. Nie do końca. Prawdą jest to, że Bóg stwożył świat ale ten obrazowy opis ju nie do końca. Jest to metafora, występująca w wielu uwczesnych mitologiach. To samo jest zresztą z potopem.

Dziesiątki pokoleń katolików wierzyło w tę metaforę, aż przyszli ateistyczni naukowcy i nagle bum - Bóg nie stworzył świata w tydzień.
Cytuj:
Jeśli chodzi o niewolnictwo to Jezus powiedział "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego".

Nie do końca, nigdy nie stwierdził, że ,,Niewolnictwo to zuo", natomiast miał kilka kwiatków w rodzaju ,,Szanuj dobrze swego niewolnika" Poszukam później, to ci linki wyślę.
Cytuj:
A jak sobie wyobrażacie "zakaz niewolnictwa" wprowadzany przez Jezusa? Wojna, rebelia, powstanie? Bez sensu. Jezus nie popierał niewolnictwa, tak samo jak walki zbrojnej.

Pytanie - czy niewolnictwo jest złe? Jeśli tak to dlaczego Jezus go nie potępił? Pragmatyzm jest dobry dla makiavelistów, nie dla wszechmocnego Boga.
Cytuj:
Więc tak - nagle pojawiło się oświecenie, przyszedł Jezus i pokazał co do prawdziwej moralności nie pasuje.
Wiem, że Jezus odnowił przymierze, zmienił sporo rzeczy itd. ja to wszystko wiem, ale to nie o to tu chodzi. Chodzi tu o to, że Bóg którzy przez 4000 lat nakazywał swoim poddanym niezbyt ładne rzeczy nagle wysłał Jezusa i kazał im się kochać. Niezbyt to do siebie pasuje jak dla patrzącego z boku agnostyka ;)

PostNapisane: 30 sie 2012, 14:59 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
Liu_tenet napisał(a):
Chodzi tu o to, że Bóg którzy przez 4000 lat nakazywał swoim poddanym niezbyt ładne rzeczy nagle wysłał Jezusa i kazał im się kochać. Niezbyt to do siebie pasuje jak dla patrzącego z boku agnostyka ;)

Dokładnie - nie pasuje. Więc logiczny wniosek jest taki, że wcale nie Bóg nakazywał robić te "niezbyt ładne rzeczy", tylko ludzie zasłaniali się Bogiem aby usprawiedliwić swoje postępki (robią tak od wieków po dziś dzień, żeby chociaż popatrzyć na islamskich terrorystów :( )

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 30 sie 2012, 16:24 
Nałogowiec
Nałogowiec

Jeśli chodzi o stworzenie świata- akurat to co napisałem słyszałem od księdza, więc myślę, że tak właśnie jest we współczesnym Kościele. Jedna rzecz mi się akurat niepodoba. Ludzie bez przerwy mówią jaki to Kościół jest zły i niedobry, bo kiedyś... Po co rozpamiętywać dawne błędy? Owszem, pamiętać i wyciągać wnioski, ale nie rozpamiętywać.
Jeśli chodzi o niewolnictwo, to tych kwiatków ja osobiśvie niewidziałem, ale jeśli mam to sobie wytłumaczyć to przecież powiedział, żeby miłować ludzi itp. ale 50% uwczesnych chrześcijan zapewne niewolników by nie oddaliła. Więc przynajmniej tyle mógł "doradzić".

Obrazek

PostNapisane: 30 sie 2012, 16:38 
Mistrz pada
Mistrz pada

Cytuj:
Jeśli chodzi o niewolnictwo, to tych kwiatków ja osobiśvie niewidziałem, ale jeśli mam to sobie wytłumaczyć to przecież powiedział, żeby miłować ludzi itp. ale 50% uwczesnych chrześcijan zapewne niewolników by nie oddaliła. Więc przynajmniej tyle mógł "doradzić".

Dosyć naciągane, jak wcześniej pisałem - chrześcijaństwo i tak było wówczas wywróceniem ogólnoeuropejskiej moralności, zakazanie czy pozwolenie na niewolnictwo niewiele by zmieniło jeśli chodzi o szybkość rozpowszechniania się chrześcijaństwa, natomiast mogłoby uratować w przyszłości wiele istnień. Jezus natomiast niczego takiego nie zrobił - dlaczego? Dla mnie wytłumaczenie jest proste - bo był cieślą z Izreala, nie Bożym Synem, jego poglądy były jak na ówczesne czasy wywrotowe, ale nie znaczy to, że całkowicie współczesne.
Cytuj:
Ludzie bez przerwy mówią jaki to Kościół jest zły i niedobry, bo kiedyś... Po co rozpamiętywać dawne błędy? Owszem, pamiętać i wyciągać wnioski, ale nie rozpamiętywać.

Och, oczywiście. Nie jestem z tych którzy oskarżają kościół o coś co popełnił wieki temu. Tyle, że często zdarza się wśród kościelnych dygnitarzy, że oskarżają ateistów i agnostyków o to co ich ,,bracia w wierze" wyrabiali w ZSRR. Nie oskarżam współczesnego KK o jego zbrodnie sprzed wieków, ale oczekuję tego samego od KK, a nieczęsto to dostaję.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 3 z 9   [ Posty: 89 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona