Wczytywanie
Teraz jest 22 paź 2020, 15:36


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 2 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Leksykon] Szczęśliwy człowiek
PostNapisane: 24 wrz 2016, 19:57 
Nałogowiec
Nałogowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2012, 18:25
Posty: 5314
LEKSYKON


Czujesz się odrobinę zagubiony, mój drogi? To nic dziwnego, zdarza się. Jednak następnym razem bardziej uważaj z tymi zabawkami, co?Największe organizacje

Unia Ludzkości- Ogólnoświatowy twór powstały (wedle oficjalnych przekazów) pod koniec Nieuniknionego, który pozwolił utrzymać ludzkości to, co posiada. Obecnie jest to dość sprawnie funkcjonujące quasi państwo. Na jego czele stoi Przewodniczący wybierany przez Kolegia Kontynentalne na dożywotnią kadencję. Jest on oficjalnym zwierzchnikiem Całej Unii oraz wszystkich podległych jej organizacji czy formacji. Jest postrzegany jako reprezentant wszystkich ludzi, jednak posiada również pewne elementy realnej władzy. Przewodniczy połączonym obradom Kongresów Kontynentalnych, może wydawać dekrety oraz posiada bezpośrednio mu podległą Straż Praw- formację oficjalnie powołaną do szybkiej interwencji Przewodniczącego w nagłych i pilnych kwestiach. Obecnie funkcję przewodniczącego pełni Johnatan Crew.
Władzę na każdym kontynencie (w Europie, Azji-Australii, Ameryce Północnej, oraz Ameryce Południowej) sprawują Wysocy Komisarze. Kierują oni bezpośrednio funkcjonowaniem lokalnej administracji oraz zajmują się sprawami bieżącymi, chociażby mecenatem. Desygnowani są do pełnienia funkcji przez Przewodniczącego i odpowiadają przed nim. W Europie na tym stanowisku zasiada obecnie Collin Berkly.
Kuratelę nad Antarktydą, Arktyką oraz terytoriami morskimi sprawuje bezpośrednio władza centralna.

Porozumienie Oświecenia- Nie jest to tak naprawdę do końca organizacja, a raczej legenda wmawiana dzieciom interesującym się technologią, aby oszukać je, że jeśli tylko bardzo czegoś pragną to spełnią się nawet jako naukowiec. Plotki głoszą, że skupia ona ludzi myślących w inny sposób niż całe społeczeństwo. Placówki mają mieć rozsiane po całym świecie a swoich ludzi- na wielu stanowiskach. Mimo tego, większość ludzi nie wierzy w ich istnieje a reszta uważa samą ideę za iście terrorystyczną.

PanEurope Rewiev- Największy opiniotwórczy serwis informacyjny na kontynencie. Osiągnął praktycznie pozycję monopolisty. Pod tą marką ukazuje się codzienna prasa, trzy programy ogólne oraz kilka tematycznych w holowizji, największy serwis społecznościowo- informacyjny „E-rystic” oraz kilka programów radiowych. Koncern dostarcza również oprogramowanie do urządzeń osobistych oraz zajmuje się przekazem rządowych informacji w przestrzeni publicznej. To dzięki staraniom PanEurope Rewiev słynne Debaty Oksfordzkie stały się ogólnoświatową rozrywką numer jeden.

Służba Pokoju- Choć oficjalnie Unia nie posiada sił wojskowych, to funkcjonują oddziały Służby Pokoju. Jej funkcjonariusze spełniają przede wszystkim funkcje policyjne. Pilnują przestrzegania prawa i obyczajów. Na standardowe wyposażenie składa się mundur krystaliczno- ciekły chroniący przed bronią kinetyczną, wszczep siatkówkowy zamiast monitora oraz broń paraliżująca. Funkcjonariusze, choć budzą respekt, cieszą się zaufaniem społecznym oraz powszechną sympatią. W ramach służby działają specjalne oddziały Sokołów. Ich funkcjonowanie owiane jest tajemnicą, jednak wiadomo, że biorą oni udział w największych operacjach. Dotychczas wykazali się podczas Nieuniknionego, gdy ich brawurowa prowokacja na terenie największych europejskich miast doprowadziła działania zbrojne do szczytu oraz szybkiego zakończenia (z tych wydarzeń zaczerpnięto właśnie nazwę oddziałów.

Jeżeli chodzi o kary za wykroczenia i przestępstwa- są one nakładane arbitralnie przez Służbę. Zazwyczaj ma ona postać grzywny, lecz w poważniejszych przypadkach stosuje się permanentny dozór elektroniczny. Objęty nim skazany ma ograniczoną możliwość korzystania z elektroniki oraz (w zależności od sytuacji) nakładane są inne środki prewencyjne.

Uniwersytety- Nie jest to dokładnie rzecz ujmując organizacja- ale nadal potężna siła we współczesnym świecie. Ludzie liczą się ze zdaniem rektorów najpopularniejszych ośrodków. Częste są przypadki obejmowania różnych przedsięwzięć patronatami, lub prezentowanie oficjalnego stanowiska środowiska akademickiego w konkretnych sprawach. Zdobyte wykształcenie uznawane jest na całym terytorium Unii Ludzkości.


Najważniejsze osoby

Johnatan Crew
- Przewodniczący Unii Ludzkości- Mężczyzna w wieku ok 50 lat. Swoją funkcję sprawuje już dwudziesty rok. Jest osobą niezwykle medialną i wręcz ubóstwianą. Znany jest z lotnego umysłu, nienagannej prezencji oraz poczucia humoru. Nie wiadomo wszystkiego o jego pochodzeniu- z pewnością wychował się w Ameryce Północnej o czym świadczy specyficzny akcent. Zasłynął jako jeden z twórców dumy Unii- Debat Oksfordzkich, oraz osoba która uporządkowała funkcjonowanie aparatu administracyjnego.

Collin Berkly- Wysoki Komisarz w Europie- Rosły, stanowczy mężczyzna po czterdziestce. Nie wyróżnia się budową ciała. Czarne, krótkie włosy nosi zwykle zaczesane na prawo. Jego głębokie, brązowe oczy już przy pierwszym spojrzeniu wzbudzają w rozmówcach podświadome zaufania. Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej można sobie uświadomić, że jego spojrzenie jest również wyjątkowo przenikliwe i badawcze.
Collin znany jest jako silny wódz kontynentu. Finansuje wiele przedsięwzięć kulturalnych oraz odważnych akcji artystycznych. Stara się dbać o to, aby nikt nie musiał przejmować się pomniejszymi sprawami jak dostępność jedzenia czy mieszkania. Priorytetem na Starym Kontynencie ma być swobodny rozwój myśli ludzkiej. Znany jest również z tego, że lubi maskować wszelką działającą technologię pod płaszczem różnorakich form artystycznych pracujących pozornie analogowo. Świetnym przykładem jest drewniany zegar wahadłowy w jego gabinecie, w którym „drewno” to raczej syntetyczny polimer, natomiast wahadło jest stylową ozdobą, ponieważ sekundy odmierzają drgania jąder atomowych w systemie schowanym pod tarczą.

Aaron Smithson był wielkim człowiekiem.
W pewnym momencie świat pogrążył się w chaosie. Brat stanął przeciwko bratu i dzieci przeciw rodzicom. Ludzi zaślepiła ślepa nienawiść, napędzana przez pęd i możliwości techniki. Rozpętała się straszliwa wojna w której zginęła znaczna liczba ludzi. Najwięcej w Azji, Europie oraz obu Amerykach. Wydawało się, że nie ma już nadziei, kiedy pojawił się Aaron. Początkowo jedynie z garstką popierających go zwolenników. Razem z nimi starał się bronić bezbronnych cywili oraz dostarczać im edukację i podstawowe zasoby życiowe. Przełomem okazało się zdobycie przez oddolnie zorganizowany oddział cywili radiowej stacji nadawczej i przekazanie jej w ręce Smithsona. Od tamtej pory powoli, na każdym kontynencie zaczęły pojawiać się zorganizowane grupy ludzi deklarujące, że podążają za jego głosem. Ostatecznie większość prowodyrów konfliktu pozabijała się wzajemnie a ludzie mogli zająć się odbudową zjednoczeni ideami swojego przywódcy.

A przynajmniej tak piszą we wszystkich książkach i przypominają we wszystkich mediach.

Technologia

O rozwoju technologicznym od początku Ery Człowieka nie mówią się zbyt dużo. Przynajmniej w kategorii „sensacyjnych odkryć”. Mimo tego większość społeczeństwa na co dzień korzysta z dobrodziejstw techniki. Przede wszystkim dostęp do telewizji, Internetu, systemu Galileo (odpowiednik GPS) oraz wielu innych zapewnia sieć krążących wokół Ziemi satelitów. Działające elektrownie termojądrowe pozwalają nie martwić się o energię. W związku z tym do powszechnego użytku weszła technologia holograficzna. Ma zastosowanie od kas w fastfoodach, przez domowe i przenośne odbiorniki, do wielkich transmisji publicznych.
Centra miast są niemal wolne od indywidualnych pojazdów transportowych. Istnieje cała sieć ruchomych taśm pomagających w dostaniu się z jednego punktu do drugiego. Funkcję kolei oraz metra przejęły podróże tubami próżniowymi, natomiast transport naziemny zdominowały pojazdy hybrydowe, głównie o napędzie elektryczno- wodorowym. Co bogatsi mogą sobie pozwolić na mały śmigłowiec.
Znacznie rozwinął się segment urządzeń nazywanych niegdyś „smartfonami”. Funkcjonują one w różnorodnej formie. Przypominają one często zwykłe przedmioty codziennego użytku jak spinki do włosów czy fragmenty ubrań, lecz przybierają również postać bardziej tradycyjnej „tabliczki”. Urządzenia obsługuje się dzięki holograficznym wyświetlaczom, bądź ekranom wbudowanym w okulary lub soczewki. W większości nie wymagają ładowania o ile właściciel znajduje się w zasięgu miejskich modulatorów elektromagnetycznych.

Moda

Aż żal się na ten temat rozpisywać. Panującym trendem jest brak trendu. Każdy stara się czerpać inspiracje skąd tylko potrafi i wyrażać co tylko pragnie za pomocą ubioru. Klasyczne wzory? Odważne i wyzywające kreacje? Coś kompletnie innego? Nie ma problemu!

Pieniądze

Oficjalnie gotówka nie istnieje, wszystkie transakcje przeprowadzane są poprzez elektroniczne transfery. Każdy ma dostęp do swoich środków dzięki elektronice. Na całym świecie na walutę używa się określenie "kredyty".

Broń

Dostęp do broni jest niezwykle utrudniony. Zwykli obywatele w praktyce dla własne go bezpieczeństwa nie mogą jej posiadać. Monopol na dysponowaniem nią posiadają loakalni komendanci Służby Pokoju.
W zasadzie, popularne są te same konstrukcje, które prym wiodły w XXI wieku poprzedniej ery. Oznacza to, że mamy do czynienia głównie z bronią palną. Pojawiło się co prawda kilka nowych konstrukcji, lecz nie są to liczne przypadki. Zazwyczaj ich wprowadzenie do służby ogłaszane było w PanEuropean Review jako kolejny krok do zapewnienia jeszcze większej swobody obywatelskiej oraz do wykorzenienia zachowań aspołecznych i rewolucyjnych.

Przykłady nowych konstrukcji:

Stacjonarne stacje laserowe- lokalizowane są przy głównych siedzibach Straży Pokoju w większych miastach. Są to zwyczajne, bardzo silne lasery mogące być używane w wyjątkowych przypadkach do działań militarnych.

Elektromagnetyczna broń kinetyczna- dzięki ewolucji źródeł zasilania oraz miejskiej sieci energetycznej część broni palnej została zastąpiona przez o wiele cichszą i bardziej elegancką broń która do napędzania amunicji używa pola elektromagnetycznego (na zasadzie działa Gaussa).

Odczyt umysłu- Chodzą plotki, że istnieje technologia, która potrafi mapować ludzkie myśli, jednak większość społeczeństwa wkłada je między bajki. Jak niby miałoby to działać?

Kwantowe sieci rządowe- Brzmi skomplikowanie, jednak jest to w gruncie rzeczy nowy sposób przesyłu danych, który zapewnia ich całkowite bezpieczeństwo. Jeżeli ktoś próbował je przechwycić, ulegają one nieodwracalnemu zniszczeniu.

Wojskowe satelity- Choć już dawno gwiazdy znów stały się inspiracją do ballad, bardziej niż planów podróży, to jednak wojsko utrzymuje całą sieć satelitarną. Część z nich ma zastosowanie wojskowe, inne zapewniają cywilom dostęp do nawigacji, sieci, programów telewizyjnych i tym podobnych.


Najważniejsze wydarzenia

Nieuniknione- Punkt kulminacyjny, do którego musiała dotrzeć poprzednia, zatracona, technokratyczna cywilizacja. W praktyce, trwało ponoć około 10-15 lat. W wyniku swojej krótkowzroczności ludzie doprowadzili do kryzysu, zapaści oraz zbrojnego konfliktu. W powstałym chaosie nie było już wroga ani przyjaciela, dobrego i złego, pięknego ani brzydkiego. Tylko śmierć i zatracenie w niepotrzebnych dążeniach. Ludzkość bez wątpienia sprowadziłaby na siebie szybką zagładę, gdyby nie objawienie się Odnowiciela. Ojca Unii Ludzkości, Tego, Który Otworzył Oczy, lub po prostu. Aarona Smithsona.

Początek Ery Człowieka- Od czasu wyzwolenia się spod barbarzyństwa poprzedniej epoki Ludzkość postanowiła liczyć czas d początku. Jako początek postanowiono obrać ustanowienie Unii Ludzkości, najbardziej doniosłą chwilę w całej historii. Właśnie wtedy walczące ze sobą bloki zupełnie dobrowolnie postanowiły porzucić podziały i zjednoczyć się pod wspólnym sztandarem. Co prawda idealne dogranie wszystkich agend oraz instytucji trwało ok. 10 lat, jednak i tak był to wyjątkowo krótki okres przejściowy w trakcie którego ludzie przyzwyczajali się do nowo zyskanej wolności.

Rok 20 Ery Człowieka- śmierć Aarona Smithsona oraz wybór Johnatana Crew na Przewodniczącego Unii Ludzkości.
Śmierć Odnowiciela przyjęta została z potwornym smutkiem. Przez wiele tygodni mówiony tylko o nim, jego dziele, tym co dokonał oraz niespełnionych jeszcze planach. Niektórzy, nie przyzwyczajeni jeszcze do życia w wolnym świecie przewidywali rychły upadek Unii. Wtedy jednak pojawił się Johnatan- tajemniczy człowiek z Ameryki. Gdy tylko przedstawiciele prowincji wybrali go na następcę Aarona zabrał się dynamicznie do pracy. Uporządkował system prawny i podział administracyjny, zreformował służby porządkowe, spopularyzował na nowo pojęcie mecenatu. Do tego o wiele częściej niż jego poprzednik pojawiał się w mediach. Szybko ludzie docenili go jako szczerego, energicznego i pełnego zapału reformatora, który z pewnością poprowadzi Unię ku świetlanej przyszłości. W ten sposób śmierć jednego przewodniczącego i nadejście kolejnego zmieniło się w śmierć luźnej federacji oraz nadejście Unii Ludzkości jaką znamy.

Rok 30 Ery Człowieka- Niepokoje w Europie Centralnej oraz Afryce. Niewiele wiadomo o tych wydarzeniach. Wedle medialnego przekazu grupa reakcjonistów w kilku regionach Unii próbowała wykorzystać swoją wolność do krwawego przewrotu i zniewolenia świata. Szczęśliwie sytuację uratowały siły wierne Przewodniczącemu. Od tego czasu, dla zwiększenia bezpieczeństwa kontrolowane są wszelkie kanały komunikacji, gotówka została zlikwidowana jako przestarzały środek płatniczy a siły Służby Pokoju otrzymały nowe uprawnienia.


Największe korporacje

Na świecie istnieje kilka głównych korporacji, które niemal zmonopolizowały swoje dziedziny. Współpracują one ściśle z organami Unii dla zwiększenia wolności oraz bezpieczeństwa obywateli.

World Review (w Europie PanEuropean Review)- dostarczanie informacji oraz wirtualnej rozrywki. Firma zajmuje się również wszelkim dostępnym oprogramowaniem.

Safer Future- koncern produkujący broń, systemy obronne oraz wyposażenie ochrony osobistej.

Ambrosia Inc.- Dostawca najwyższej klasy produktów żywnościowych. Składników, dań gotowych oraz kultowej serii napojów „Platonia”

Oświecenie- administrator elektrowni oraz sieci energetycznych

New Times- największa gazeta (podspółka World Review)

_________________
InSkyrim


Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Leksykon] Szczęśliwy człowiek
PostNapisane: 02 sty 2017, 20:46 
Nałogowiec
Nałogowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2012, 18:25
Posty: 5314
Napiszę to tutaj, żeby było przejrzyście.

Wasze postaci, po krótkim wstępie będą znały podstawowe informacje o sobie oraz ramy swoich historii. Oczywiście, bez największych szczegółów, ale nie zostaniecie anonimowi.

Jeśli będą miały okazję rozmawiać wcześniej (a będą) i z tej szansy skorzystają- będą nieznajomymi, chyba, że wcześniej ustalimy inaczej na PW.

_________________
InSkyrim


Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 2 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Style by Daniel St. Jules