Wczytywanie
Teraz jest 10 gru 2018, 22:23

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 7 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zawieszenia się komputera (jak na razie) podczas grania.
PostNapisane: 05 kwi 2013, 02:30 
Adept analogów
Adept analogów

Witam. Tworzę nowy wątek i mój post będzie się nieco różnił niż zazwyczaj, gdyż chcę to w jak najbardziej prosty i przejrzysty sposób opisać, tak, by znaleźć przyczynę mojego problemu. Z góry dziękuję osobom, które poświęcą swój czas, wiedzę i pomocną dłoń. Bardzo mi zależy na rozwiązaniu tego problemu...

Opis problemu:

Mam problem z moim komputerem, który się zawiesza podczas grania. Jak dotąd wszystko chodziło, tak, jak chodzić powinno lecz dzisiaj ze strony mojej płyty głównej zainstalowałem kilka sterowników. Sterownik o nazwie Chipset Intel INF installation (1,2MB) oraz jakieś z tabelki "LAN", które po zawieszeniach usunąłem oraz przeinstalowałem stery do karty dźwiękowej. Nie wiem czy to taki zbieg okoliczności, ale po zainstalowaniu sterów zacząłem grać w Battlefield 3 i wówczas wystąpiła pierwsza zawiecha. Stanął obraz, dźwięk a komputer zaczął wydawać charakterystyczny dźwięk "bzzzz" i musiałem zrestartować. Pomyślałem, że to jednorazowy wyczyn i wróciłem ponownie do grania, ale niedługo znów to samo. Za trzecim razem była nieco inna zawiecha, bo zminimalizowałem Battlefielda 3 i wszedłem sobie na neta i podczas pisania wiadomości na facebooku wyskoczyła zawiecha, ale tym bez charakterystycznego dźwięku "bzzz".

Specyfikacja komputera:

- Karta graficzna - NVIDIA GeForce 9600 GT
- Ram - 4GB RAM (DDR2) firmy GoodRam
- Procesor - Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2,40 GHZ
- Płyta główna - GA-EP35-DS3L
- Zasilacz - Tacens radix IV o mocy 450W i napięciu 230V kupiony w cenie 149 zł

Dodatkowe informacje:

- Jak na razie zawiecha występowała tylko podczas grania w Battlefield 3, ale nie wiem czy to coś rozjaśnia, bo problem zawieszeń wystąpił jakieś 1,5h temu i jak na razie nie miałem okazji doświadczyć zawiechy w innych okolicznościach

- Kiedyś miałem problem z kości ram. To znaczy występował problem tego typu, że pokazywał się bluescreen, ale problem ten zniknął po zamontowaniu nowych kości.

- Patrząc w dziennik zdarzeń systemu, to w godzinach zawieszeń w sekcji "krytyczne"występował błąd o nazwie kernel - power. Natomiast w sekcji "błędy" występował błąd o nazwie WMI i EventLog.

- Stery do płyty głownej instalowałem dokładnie z tej strony - http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... /download/

- To może być pomocna informacja,

PS:[i]
Czy to możliwe, że sterowniki, które dziś instalowałem mogły spowodować te zawiechy komputera? No, bo to bardzo dziwne, że komp chodził bardzo dobrze odkąd wymieniłem ramy i nagle po zainstalowaniu sterów do płyty głownej zaczęły się zawiechy. Przed instalacją sterów w Battlefielda 3 grałem całkiem długo, bo gdzieś tak ok 3h i nie było kompletnie żadnej zawiechy. Po długiej sesji w Bf'a 3 gdzieś ok. 21.00 wyłączyłem kompa i poszedłem oglądać serial Zagubieni. Następnie tak ok. 22.00 włączyłem komputer i na komputerze dalej oglądałem a w międzyczasie ściągałem i instalowałem sterowniki z podanej wcześniej strony i gdy zakończyłem instalację i oglądanie to postanowiłem zagrać w Battlefielda 3 i po kilkunastu minutach wystąpiła pierwsza zawiecha, potem restart, włączenie drugi raz gry i po kilku minutach druga zawiecha w grze. Potem znów restart i znów trzecie podejście do grania i znów zawiecha, ale tym razem bez dźwięku "bzzz", gdyż akurat zminimalizowałem grę i pisałem wiadomość na fb.

Tytuł: Re: Zawieszenia się komputera (jak na razie) podczas grania.
PostNapisane: 05 kwi 2013, 14:52 
Nałogowiec
Nałogowiec

a jakie temperatury? Pomijając błędy zasilacza, to temp. się nasuwają. W czasie pracy, grania i spoczynku.

Jak już pomysłów braknie, to zawsze można zajrzeć pod blachę, czy tam przypadkiem się takie rzeczy nie dzieją:
Spoiler:

PostNapisane: 05 kwi 2013, 16:07 
Adept analogów
Adept analogów

Temperatury wyglądają następująco:

- Po 20 minutach w grze zrobiłem screen - http://img199.imageshack.us/img199/2766/po20min.png
- Bez grania, czyli bez stresu wygląda tak - http://img809.imageshack.us/img809/9245/bezstresu.png

PostNapisane: 05 kwi 2013, 17:22 
Nałogowiec
Nałogowiec

Za wysokie. Trzeba będzie pomyśleć nad chłodzeniem. Pastę na procesorze zmienić, wiatraki wyczyścić.. i przede wszystkim postawić sobie pytanie "co to za chłodzenie jest?"

Bo wiesz, komputer lubi się resetować, cudować od temperatury. Bzyczenie też się zdarza. Ale równie dobrze bzyczenie może być dziełem zasilacza.

Sterowniki może i mogłoby namieszać, ale to musisz potwierdzić, czy przed ich zainstalowaniem nie było żadnych problemów.

PostNapisane: 05 kwi 2013, 18:27 
Adept analogów
Adept analogów

Potwierdzam w 100%, że przed instalacją nie było żadniutkich problemów. No sam/sama spójrz. Grasz od sporego czasu codziennie bez żadnych problemów, a nagle po instalacji sterowników wyskakuje problem z zawiechą i to zawiechą, która występuje TYLKO I WYŁĄCZNIE w grze Battlefield 3. Takie wydarzenia dają pewność, że namieszał jakiś ster.

PS: A prócz wymiany pasty idzie jakoś dodatkowo usprawnić chłodzenie kompa? Ile taka nowa pasta kosztuje i czy dla kogoś, kto nigdy nie wymieniał pasty jest to skomplikowana czynność?

PostNapisane: 05 kwi 2013, 18:48 
RON

Gra w: Banowanie ;]
A próbowałeś obniżyć detale gry? Możliwe, że komputer nie wytrzymuje, mam praktycznie taki sam sprzęt jak Ty.

Pasta nie jest droga, warto wynienić zasilacz na bardziej markowy(tak dla bezpieczeństwa ogólnego) Możesz też zdjąć boczną ścianę obudowy komputera - zawsze to trochę chłodu 'wpuści' ;)

PostNapisane: 06 kwi 2013, 15:00 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

Miałem kiedyś podobny problem, też ten charakterystyczny dźwięk i zawieszenie się komputera. Problemem była karta sieciowa.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 7 ]