Wczytywanie
Teraz jest 26 maja 2020, 04:53

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 3 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Orwell vs. Huxley kto miał racje?
PostNapisane: 03 mar 2012, 22:13 
Casual
Casual

Można zauważyć, że wielokrotnie w mediach jest wspominana książka Georga Orwella "Rok 1984". Zwykle dziennikarze porównują ją do jakiejś sytuacji na świecie.
Jednak czy rzeczywiście Ta książka odzwierciedla współczesny świat?
Spotkałem się ostatnio z książką innego autora konkretnie Aldous Huxley. Tytuł jego książki "Nowy, Wspaniały Świat" (z eng. Brave New World).
Huxley nie opisuje, tak jak Orwell, świata w którym jesteśmy zniewoleni przez ciągłą inwigilacje.
Jego wizja to świat w którym zniewolenie polega na życiu w ciągłych przyjemnościach i utopijnym dobrobycie.
Pozwolę sobie zaczerpnąć cytat z wiki "Tworzono doskonałych konsumentów o ustabilizowanych potrzebach.", jako pewien opis zawartości książki.

Naprawdę polecam się zapoznać i samemu ocenić który autor miał rację co do naszej przyszłości.

Tytuł: Re: Orwell vs. Huxley kto miał racje?
PostNapisane: 22 sie 2013, 00:27 
Fechmistrz krzyżaka
Fechmistrz krzyżaka

Żaden. Teraz mamy demokrację w kraju, sklepy pełne żywności, edukację bez propagandy, brak UB, ZOMO, MO, PZPR, zbrodniarze z tamtych organów gniją w więzieniach i dobrze im tak, wolność ogólną, możliwość wyjazdu, gdzie się chce... jak w takim społeczeństwie można się czuć źle?

Tytuł: Re: Orwell vs. Huxley kto miał racje?
PostNapisane: 28 lis 2013, 11:57 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: DA, ME, TES, TLJ
Myślę, że Huxley. Z tej prostej przyczyny, że Orwell napisał, że ludzie są zniewoleni przez strach. Inwigilacja jest jedną z form jego wymuszania na ludziach. Strach, inwigilacja, niemalże pełna kontrola nad człowiekiem i jego myślami, prowadzi nie dość, że do zniewolenia człowieka jako jednostki (a raczej ograniczenia jego praw praktycznie całkowicie w tym prawa do samodzielnego myślenia) ale także to upadku cywilizacji jakiej znamy.

Z kolei Huxley postawił tezę, że zniewolenie wynika z nadmiaru przyjemności i dobrobytu. Wg mnie nie chodzi o to, czy dobrze żyć w dzisiejszym społeczeństwie tak jak w przypadku Polski po zmianie ustroju. Wystarczy się rozejrzeć - przewidywany, użyjmy eufemizmu, upadek obyczajów ma miejsce. Niech za przykład posłuży ostatnio głośny Warsaw Shore - czym świat przedstawiony w tym... nazwijmy to serialu, żeby nie używać wulgaryzmów, różni się od świata przedstawionego przez Huxleya? Uważam, że niczym. Wbrew pozorom mamy nawet własną somę - spore dawki łatwo dostępnego alkoholu.

Zniewolenie społeczeństwa niezależnie od wszystkiego kiedyś nastąpi. Mass media karmią nas zastępczą papką, produkując niezbyt inteligentne filmy i seriale. Kiedy i gdzie leciał ostatnio porządny dokument o jakiejś wartości? Możliwości płynące z kapitalizmu i otwartych granic, to jeszcze nie wolność. Demokracja także - słyszałam kiedyś, że jest to najlepszy z najgorszych ustrojów na świecie w imię tezy, że dwóch pijaczków z pod budki z piwem, ma większe znaczenie przy głosowaniu niż światły profesor akademicki. I ja się z tym zgadzam, ludzie zostali do czegoś stworzeni, wybrali różne ścieżki i naprawdę nie wszyscy nadają się np. do rządzenia. A demokracja, to sugeruje.

Reasumując i mówiąc kolokwialnie: nie chodzi o życie w społeczeństwie, tylko o społeczeństwo jako organizm jako całość. Zniewolić ich strachem, czy iluzją wolności i zaślepić ich dobrobytem i pozwolić, by zajęło się własnymi sprawami? Efekt - społeczeństwo i tak się nie wtrąca do sfer rządzących. A jeśli byłoby mu źle, mogłoby się burzyć. Lepiej zniewolić mnogością przyjemności.

Zresztą... społeczeństwo jako takie i tak schodzi na psy. Zniewolenia w pogodni za dobrem materialnym i przyjemnościami nawet nie zauważy. Dlatego myślę, że to Huxley miał rację.

Obrazek

Dubhenn haern am glǎndeal, morc'h am fhean aiesin.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 3 ]