Wczytywanie
Teraz jest 07 sie 2020, 18:22

Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 9   [ Posty: 88 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jakie macie zdanie na temat szkolnych lektur?
PostNapisane: 21 kwi 2012, 11:50 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

Czasami i te denne trzeba było przeczytać,bo nigdy nie wiadomo było,kiedy mogły się nam przydać,niestety.
Shakalaka- z tych wymienionych przez Ciebie,owszem są ciekawe,ale tylko Zemsta do mnie przemawiała,pozostałe dwie wolałam obejrzeć na ekranie.

PostNapisane: 21 kwi 2012, 22:24 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin 3
Zemstę przeczytałam, jak również obejrzałam i nie zawiodłam się. Niedawno powtarzając lektury do testów gimnazjalnych, zahaczyłam o "Małego Księcia". Analizuję teraz wszystkie metaforyczne smaczki, które teraz wydają się naprawdę ciekawe :)

||AG - Szermierz||
Kitajcowe Twory

PostNapisane: 07 maja 2012, 09:54 
Pierwszy gamepad
Pierwszy gamepad

A ja nie wiem,dlaczego,ale Małego księcia nigdy nie czytałam,ale do innych szkolnych lektur nieraz bardzo często wracam,Bo właśnie teraz okazują się być ciekawe.

PostNapisane: 16 cze 2013, 18:58 
Nałogowiec
Nałogowiec

Niestety omawianie książek i wierszy w szkołach skutecznie do nich zniechęca. Ja przez to długo nie mogłam patrzeć na książki Sienkiewicza.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 16 cze 2013, 19:05 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: gry
Właśnie omawianie książek w szkołach tak zniechęciło mnie do czytanie książek, że nie czytam ich w ogóle.
A ostatnio omawiałem w szkole hmm... Syzyfowe Prace- Stefana Żeromskiego

PostNapisane: 16 cze 2013, 20:30 
Nałogowiec
Nałogowiec

Ja się cieszę, że czytałem trylogię Sienkiewicza i Faraona przed omawianiem, np. Krzyżaków. Metody ich omawiania to masakra...

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

PostNapisane: 18 cze 2013, 17:12 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Batmen
Ze wszystkich lektur to wszystkie podobały mi się sztuki teatralne. Zwłaszcza "Magbet", "Edyp" i "Szewcy". Wtedy naprawdę autorzy się starali przy pisaniu. A niektóre powieści? Rany... Nad niemnem. 5 stron opisywać drzewo ;_;

PostNapisane: 19 cze 2013, 15:56 
Nałogowiec
Nałogowiec

Ostatnio miałem "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". To było akurat całkiem spoko.

Obrazek
Aby dołączyć, kliknij w obrazek.

Free Company of Alinor- Ktoś

PostNapisane: 09 lip 2013, 15:21 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: TESV TESIV DiabloIII AssasinCreed Wiedźmin DragonAgeII RO2 Wargame:ZW CoH2 SniperElite2
Wszystkie lektury do III gimnazjum to tandeta. Wyjątkiem "Antygona", to akurat warte przeczytania. Ale niczego więcej ciekawego nie przypominam sobie. W III gimnazjum to nawet żadnej lektury nie czytałem :rotfl:
Tylko do połowy Syzyfowe Prace ale sobie odpuściłem. Zresztą i po co? W III klasie nawet nie omawialiśmy. Na Quo Vadis film oglądaliśmy po prostu. O, Quo Vadis. To sobie przeczytam. Czytałem kiedyś do połowy ale sobie odpuściłem (nim to było lekturą, jakoś takoś odłożyłem na bok, nawet miło wspominam)
Wątek biednych, słodziutkich, dobrych, przez wszystkich pokrzywdzonych chrześcijan i jaka to fajna religia dobija. Wątek Winicjusza i Ligii też.
Winicjusz? Taka postać nie ma racji bytu nawet. Na początku mamy go przedstawionego jako trybuna wojskowego, bohatera wojennego z walk z Partami. A potem jak poznajemy jego infantylny charakter... nie no. Człowiek zachodzi w głowę jakim cudem jego żołnierze po prostu swego dowódcy nie zabili i nie zdezerterowali. Nigdzie indziej chyba w żadnym filmie czy książce tak infantylnego i delikatnego dowódcy nie znajdziesz. Tyle uwag co do nieścisłości według mnie.
A Petroniusz, Neron i jego dwór i tak dalej świetny wątek.
Swoją drogą często się widzi Quo Vadis jako powieść o początkach chrześcijaństwa. Czytałem do połowy, więc może się mylę. Ale ja cały czas widzę Quo Vadis całkiem inaczej. Jest to powieść o Petroniuszu. Petroniuszu który jest symbolem dawnej chwały, cnót, dumy i etyki Rzymu. I ów Petroniusz-symbol tradycji Rzymu żyje w czasach przejściowych. Z jednej strony upadająca kultura Rzymu za sprawą szalonego cesarza i jego dworu, z drugiej strony równie wrogie do zasad Petroniusza chrześcijaństwo. Nie wiem jak to lepiej ująć, ale wiecie o co mi chodzi, o czym myślę, no nie? I pod tym względem genialna książka i uwielbiam Petroniusza :D

Kolejna uwaga- WKURZAŁA MNIE PO PROSTU JEGO INFANTYLNOŚĆ I DELIKATNOŚĆ. Wytrzymać nie idzie.
Ligia... Pozostawmy bez komentarza. Do zrzygania się słodka idiotka...

Kolejna lektura którą pragnę skrytykować to Latarnik. Właściwie nie wiem co autor chciał przedstawić. Próbuje wykreować tytułową postać na patriotę tęskniącego za ojczyzną. Ja jednak w głównym bohaterze widzę niedojrzałego emocjonalnie człowieka który omal nie doprowadził do tragedii, i naprawdę wiele szczęścia miał że został tylko zwolniony z roboty.
A w ogóle- zauważyliście jaki jest dobór literatury co do wątków patriotycznych? "Latarnik", "Kamienie na szaniec"...
Same oh, ah nad patriotyzmem i poświęceniem się dla ojczyzny. Bardzo płytkie, bez odrobiny dystansu czy krytyki. Ot takie bajeczki bym wręcz powiedział. Bardzo jednostronny sposób ukazania. Wierność ojczyźnie jako jedyna dopuszczalna postawa. Swoją drogą nie dziwi mnie- wszakże wychowa się w ten sposób bezkrytyczne, wierne państwu a więc i rządowi stado baranów. Nie ma żadnej przeciwwagi, podważenia sensowności patriotyzmu. Nie ma "Na zachodzie bez zmian", nie ma "Fabryki oficerów" lub "08/15" Hansa Hellmuta Kirsta czy czegokolwiek innego ukazującego drugą stronę patriotyzmu. Nawiasem mówiąc- z tych książek o wiele więcej można wyciągnąć niż z połowy lektur jakie są...

Infantylność, propaganda, i nuda :(

Niecierpliwe wielkich czynów i przelanej krwi
Nie ma nigdy w sercach naszych ani cienia trwogi
A dla wrogów też litości nie ma ani krzty"

PostNapisane: 09 lip 2013, 17:15 
Nałogowiec
Nałogowiec

Widać, że mało wiesz o tamtych czasach.
Tak było z Chrześcijanami w czasach przedstawionych w Quo Vadis. Znaleźli wiarę która uczyła ich czegoś innego i wydawało im się, że już nie mogą postępować inaczej gdy odkryli prawdę.
Tamtejsze wojska też inaczej funkcjonowały. Było duże posłuszeństwo, a dowództwa nei dostawał najzdolniejszy a z odpowiednią pozycją.
Petroniusz jest jedną z ważniejszych postaci, ale książka nie opiera się tylko na nim.
Kobiety też takie wtedy były, właśnie jak Ligia. Nie mógł napisać o współczesnych ludziach, dobrze przedstawił ich takimi jakimi byli wtedy.

Latarnik był patriotą tęskniącym za ojczyzną. Popełnił błąd. każdemu się kiedyś jakiś błąd zdarzył.

Owszem, lektury patriotyczne są patriotyczne. Po pierwsze, były pisane w czasach okupacji, kiedy ludzie tego potrzebowali. Po drugie, do licha, wtedy właśnie tacy ludzie byli. Kiedyś ludzie nie mówili o rodzicach "moi starzy", nie narzekało się tak na własną ojczyznę. Tak było, jak w kamieniach na szaniec. Ludzie z Kamieni na Szaniec naprawdę istnieli. I tacy byli, co nie było znowu tak niezwykłe.

Jeśli uważasz te lektury za bajeczki, to jesteś zbyt niedojrzały lub niewrażliwy na pewne rzeczy, aby zrozumieć ich sens. To, że ty nie potrafisz z nich czegoś wyciągnąć, nie znaczy, że inni nie mogą.

Niedojrzałość, niezrozumienie realiów i czasów w których rozgrywa się akcja i niedocenianie lektury.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 9   [ Posty: 88 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona