Wczytywanie
Teraz jest 30 maja 2020, 16:16

Napisz wątekOdpowiedz Strona 6 z 9   [ Posty: 88 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jakie macie zdanie na temat szkolnych lektur?
PostNapisane: 04 gru 2013, 22:17 
Nałogowiec
Nałogowiec

Gra w: Wiedźmin, Dragon Age
Z Antygoną, Edypem i Makbetem w szkole średniej problemów nie miałam. Z ciężkostrawnych lektur w technikum pamiętam najbardziej "Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego" - Mickiewicz stanowczo nie dla mnie ;) Ale przyznam szczerze, że Pan Tadeusz w szkole podstawowej, to była ciężka przesada. Ani się to rozumiało, ani nawet chciało rozumieć. I już zupełnie bez sensu, bo przecież "przerabiało " się go także później. Nie wiem, po co było zohydzać dzieciakom Miskiewicza już na wstępie i kazać nad trzynastozgłoskowcem siedzieć bodaj w klasie piątej, czy szóstej :/

Za to Trylogię Sienkiewicza czytałam jeszcze wcześniej i to nocami wykradając się w tajemnicy do łazienki, żeby zobaczyć "co dalej". Może kwestia bohaterów ^^

Obrazek

"Walkę kończy śmierć, każda in­na rzecz walkę je­dynie przerywa." - Ciri

PostNapisane: 20 sty 2014, 16:02 
Casual
Casual

Szczerze mówiąc większość lektur szkolnych była całkiem w porządku. Lubiłam historyczne powieści,czy obyczajowe książki poruszające istotne kwestie społeczne. Jedyną lekturą przeciwko czytaniu której się zbuntowałam był Ferdydurke - Witolda Gombrowicza. Nie potrafiłam znaleźć w niej głębi.

PostNapisane: 22 sty 2014, 10:38 
Casual
Casual

Według mnie uczeń sam powinien wybrać co chce przeczytać w ciągu roku. Przecież nie wszystko może interesować.

PostNapisane: 23 sty 2014, 19:51 
Casual
Casual

Teraz ma się do nich inne podejście, nikt ich w ciebie nie wmusza. Przyznam jednak, że było parę lektur, które czytało się w szkole z radością.

PostNapisane: 23 sty 2014, 23:05 
Nałogowiec
Nałogowiec

Moim zdaniem głównym problemem szkolnych lektur nie jest to, ze takowe w ogóle istnieją ;) ale to, że do książki czytanej na siłę ciężko się przekonać. Tylko dlatego, ze "Zbrodnię i karę" przeczytałam jeszcze kiedy nie była mi ona odgórne narzucona, postrzegam jako jedną z fajniejszych książek jakie było mi dane wziąć do ręki. Myślę, że gdybym miała przeczytać ją na jakiś konkretny dzień, bo tak, to zupełnie nie udałoby mi się dostrzec głębi tej książki. Dokładnie tak samo miałam z "Mistrzem i Małgorzatą" (prawdę mówiąc nie jestem pewna, czy to jeszcze jest lektura). Jest to do tej pory moja ulubiona książka, po której fragmenty sięgam regularnie.
W gruncie rzeczy uważam, że są książki które trzeba znać, żeby móc nazywać się wykształconym człowiekiem, ale rozumiem też to, ze nie do wszystkich książek się tak szybko dorasta, lub zwyczajnie nie da się przez nie przebrnąć. Słowo Werter wzbudza u mnie wymioty i do niego nigdy nie dorosnę.

PostNapisane: 24 sty 2014, 15:56 
Adept analogów
Adept analogów

Ja powiem tak. Lektury same w sobie nie są złe, są czymś bardzo dobrym. To co jest prawdziwym problemem to ich dobór, który jest po prostu fatalny. Edukację języka polskiego zakończyłem w zeszłym roku i muszę powiedzieć, ze najgorszą częścią 12 lat nauki tegoż przedmiotu były właśnie lektury. Nie ma bata, żeby zachęcić młodych ludzi do czytania podsuwając im pod nos Dżumę, Cierpienia młodego Wertera, Pana Tadeusza - mógłbym długo wymieniać, praktycznie wszystkie lektury czytałem z przymusu. Jedyną lekturą która mi się naprawdę podobała i zabrałem się do niej z ochotą był Hobbit, którego nasz nauczyciel w gimnazjum kazał nam przeczytać chociaż był nadobowiązkowy. Nie mówię, że te książki, które każe się czytać młodzieży szkolnej są bezwartościowe, ale nie są skierowane do tej grupy odbiorców. Żeby lepiej wytłumaczyć o co chodzi posłużę się pewnym zabawnym ale i prawdziwym porównaniem. Gdyby książki porównać do prezentów, to odpowiednikiem lektur szkolnych byłby sprzęt kuchenny - babcia się ucieszy z nowego miksera, ale spróbujcie dać go 15-latkowi pod choinkę. Tak samo jest własnie z lekturami. Dla osoby w wieku np. 50 lat taka książka będzie ok, ale młodemu człowiekowi ani się to nie spodoba, ani się nie przyda. Druga sprawa jest taka, że od uczniów wymaga się nie tylko przeczytania lektury ale też zapamiętania wszystkich najdrobniejszych szczegółów. Z czasem okazuje się, że lepiej przeczytać streszczenie 2 razy i wkuć na pamięć bohaterów niż uczciwie przeczytać. Kilka razy się tak przejechałem. Sumiennie przemęczyłem lekturę od deski do deski i dostałem pałę, podczas gdy osoby, które dosłownie wkuły na pamięć plan wydarzeń podostawały lepsze oceny. A dowodem beznadziejności systemu egzekwowania wiedzy o lekturze niech będzie wspomniany wcześniej Hobbit, z którego dostałem o ile dobrze pamiętam 3, bo nie pamiętałem wszystkich nazw i imion. Z resztą w ogóle cały system oceniania w szkołach jest durnowaty, ale nie chcę się już denerwować, więc nie będę o tym pisał.

PostNapisane: 27 sty 2014, 14:59 
Nałogowiec
Nałogowiec

luki251 napisał(a):
To co jest prawdziwym problemem to ich dobór, który jest po prostu fatalny. Edukację języka polskiego zakończyłem w zeszłym roku i muszę powiedzieć, ze najgorszą częścią 12 lat nauki tegoż przedmiotu były właśnie lektury. Nie ma bata, żeby zachęcić młodych ludzi do czytania podsuwając im pod nos Dżumę, Cierpienia młodego Wertera, Pana Tadeusza - mógłbym długo wymieniać, praktycznie wszystkie lektury czytałem z przymusu.

Tak samo jest własnie z lekturami. Dla osoby w wieku np. 50 lat taka książka będzie ok, ale młodemu człowiekowi ani się to nie spodoba, ani się nie przyda.

Bez urazy, ale to straszna bzdura. Nie wszystkie lektury są fatalne. To klasyka... której młodzież nie lubi bo przywykła do lekkich książeczek. Im wcześniej się zetknie z takimi lekturami tym większa szansa, że je polubi.

To ostatnie zdanie jest tendencyjne i szczeniackie. 50 lat? To, że tobie się nie podoba nie znaczy, że z resztą ludzi tak jest. Ludzie którzy są od ciebie nieco starsi lubią takie książki bo nie wychowali się na dziełach przy których nie trzeba myśleć.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 27 sty 2014, 15:24 
Nałogowiec
Nałogowiec

Im wcześniej? - nie... Tak jak pisałam z przykładem "Pana Tadeusza" w podstawówce. Czasami to już przesada. Trzeba znaleźć jakiś złoty środek. A przede wszystkim nie wymagać "kucia" tej klasyki, tylko zachęcać do dyskusji. Zupełnie inaczej czyta się nawet poważne i tzw. "ciężkie" dzieła, kiedy nie trzeba z góry myśleć pod kątem tego, co na pewno będzie chciał usłyszeć w omówieniu nauczyciel. Młodzieży ma prawo się coś nie podobać, ale czy ktoś pyta: dlaczego? Nie... Bo wymaga się, żeby "się podobało" :( Trudno się dziwić, że w takim wypadku bunt i nie czytają.

Obrazek

PostNapisane: 27 sty 2014, 16:00 
Nałogowiec
Nałogowiec

No ale jeśli ktoś się wychowa na samych "lekkich" książkach, trudno się dziwić, że później nie podoba mu się klasyka. Ja wychowałam się na Przygodach Tomka Wilmowskiego, Winnetou itd, i nie miałam trudności z "przebrnięciem" przez większość lektur, a osoby które jako dzieci nie czytały, lub czytały same niewymagające rzeczy nudzą się przy lekturach.

Błąd Czasu
Jedz jak oni.
Kochaj to co oni.
I żyj tak jak oni.
Ubieraj się jak oni.
Jedź razem z nimi.
I bądź razem z nimi.

PostNapisane: 27 sty 2014, 17:49 
Nałogowiec
Nałogowiec

O, widzisz, "Winnetou", "Trzej muszkieterowie", "Księga dżungli", "Czarne okręty" - uwielbiałam to wszystko. Tak samo jak i "Potop", czytany o wiele wcześniej niż był lekturą. Czytane dla przyjemności, a nie po to, aby roztrząsać po dziesięciokroć co autor miał na myśli kiedy pisał jakieś przykładowe "czterdzieści i cztery" ;) I całe to czytanie klasyki ani trochę nie pomogło mi nie nudzić się przy "Chłopach, lub "Lalce". O tyle tylko, że pewnie dużo łatwiej było nudną lekturę przeczytać systemem zadaniowym. Coś w stylu odrobienia pańszczyzny :D

Obrazek

Napisz wątekOdpowiedz Strona 6 z 9   [ Posty: 88 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona